Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Dvě významná zahraniční ocenění pro koprodukční film ČT Zemský ráj to napohled

28. 6. 2010

Cenu mezinárodní filmové kritiky FIPRESCI a „Silver George“ za nejlepší ženský herecký výkon představitelky hlavní role Vilmy Cibulkové získal na MFF kategorie „A“ v Moskvě koprodukční film ČT Zemský ráj to napohled v režii Ireny Pavláskové.

Toto zcela výjimečné ocenění získal snímek, který v koprodukci s Cineart TV Prague a I/O Post vyrobila Česká televize, v konkurenci dalších 16 soutěžních filmů na 32. ročníku Mezinárodního filmového festivalu kategorie „A“ v Moskvě (17. – 26. 6. 2010). Prezidentem tohoto významného festivalu je proslulý režisér Nikita Michalkov. V příštích dnech převezme Křišťálový glóbus za celoživotní přínos světové kinematografii na 45. ročníku MFF Karlovy Vary, jehož je Česká televize hlavním mediálním partnerem.

Obě významná ocenění převzala na slavnostním závěrečném ceremoniálu Vilma Cibulková. Festivalu se zúčastnila i režisérka Irena Pavlásková, která tento první hraný český film zachycující vznik Charty 77 a osudy jejích signatářů, natočila podle námětu a scénáře Terezy Boučkové. Film vzbudil na festivalu již od začátku velkou pozornost novinářů i diváků. Důkazem toho byla více než 3hodinová tisková konference a zcela vyprodaná soutěžní projekce v sále pro 1 500 diváků. Předsedou soutěžní poroty byl světoznámý francouzský režisér, producent a scenárista Luc Besson.

V tuto chvíli soutěží Zemský ráj to napohled na polském festivalu Lubuskie Lato Filmowe. Na MFF v Karlových Varech ho budou moci diváci zhlédnout v sekci věnované českému filmu. V září bude promítán na Mezinárodním festivalu v německém Hamburku. Kromě těchto akcí je nabídnutý na celou řadu dalších zahraničních festivalů, jejichž vyjádření očekáváme.

Dospívání bývá složité, zvlášť když se píše rok 1968, venku se prohánějí cizí tanky, doma se střídají tatínkové mnoha různých poloh. A maminka, navzdory své vnitřní síle, na všechno nestačí. Jak bylo v takových podmínkách možné prožít a přežít už tak náročná 70. léta? Bylo tehdy možné radovat se ze života, smát se a milovat? I o tom je mrazivá komedie Zemský ráj to napohled z doby, kdy schopnost ironie a smysl pro humor byly nezbytnou součástí každého balíčku pro přežití, jenž dával sílu, vůli a chuť žít a neselhat hlavně sám před sebou. Hořce humorný obraz doby a lidí, majících odvahu riskovat svou existenci i svobodu v atmosféře tuhé normalizace. Autenticky vyprávěný příběh o obdivuhodné hrdinčině síle vzdorovat každodenním totalitním nesnázím i o mužích, kteří „statečně čelí politické zvůli, a přitom neumějí vyřešit své soukromé životy“.

Více informací: www.ceskatelevize.cz/zemskyrajtonapohled/Ladislav Šticha
Tiskový mluvčí ČT

Další zprávy:

 • Čím v Plzni zaujaly koprodukční filmy ČT?

  29. 9. 2022

  Mezinárodní poroty 35. ročníku Finále Plzeň ocenily Zlatým ledňáčkem hraný snímek Kdyby radši hořelo a dokument Jak jsem se stala partyzánkou. Co mezinárodní poroty zaujalo?

 • Českou republiku bude na Oscarech reprezentovat Il Boemo.

  12. 9. 2022

  Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) vybrala jako reprezentanta české kinematografie pro výroční ceny Academy of Motion Picture Arts and Sciences OSCAR v kategorii Nejlepší zahraniční film snímek Il Boemo. Režisér Petr Václav v něm zpracovává příběh Josefa Myslivečka, nejslavnějšího českého hudebního skladatele své doby.

 • Cena z Benátek pro Běžná selhání

  12. 9. 2022

  Režisérka koprodukčního filmu ČT Běžná selhání Cristina Grosan získala na festivalu v Benátkách Cenu za nejlepší režii “Autrici under 40 Valentina Pedicini”, určenou pro nejlepší filmařky do 40 let.

 • Film BANGER. vybrán na nejvýznamnější asijský festival v jihokorejském Busanu

  8. 9. 2022

  Nadčasový příběh zachycující mladou generaci mladým způsobem.

 • Oběť míří z Benátek do Toronta

  18. 8. 2022

  Koprodukční film České televize OBĚŤ, který natočil ve slovensko-česko-německé koprodukci režisér Michal Blaško podle scénáře Jakuba Medveckého, byl přijat na největší severoamerickou filmovou přehlídku v Torontu.

 • Il Boemo v San Sebastianu, Návštěvníci v Locarnu

  5. 8. 2022

  Dva koprodukční filmy ČT byly vybrány do soutěží prestižních evropských festivalech

 • Oběť a Běžné selhání míří do Benátek

  28. 7. 2022

  Jednou z filmařských met je dostat se na festival do Cannes, Benátek či Berlína. V Benátkách letos mají světovou premiéru dva hrané filmy, které vznikly v koprodukci ČT: Oběť a Běžné selhání.

 • Koprodukce ČT přivezly z MFF KV sedm cen

  11. 7. 2022

  Letošní 56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary proběhl od 1. července do 9. července 2022 jako nespecializovaný festival se dvěma soutěžními sekcemi.

  V průběhu festivalu se uskutečnilo 453 filmových představení, bylo uvedeno celkem 170 filmů, z toho 108 celovečerních hraných, 24 celovečerních dokumentárních a 38 krátkých filmů. Z filmů uvedených na 56. MFF Karlovy Vary mělo na festivalu 35 světovou, 6 mezinárodní a 4 evropskou premiéru. 158 projekcí osobně uvedla delegace tvůrců. Uskutečnilo se 86 projekcí pro novináře a filmové profesionály.

  Českou televizi zastupovalo v hlavním programu 10 koprodukcí, 2 dokumenty měly premiéru v rámci speciálních projekcí ČT a jeden zaujal porotu posuzující snímky ve fázi vývoje v rámci Works in Progress.

 • Desítka koprodukčních filmů ČT na letošním MFF KV

  28. 6. 2022

  Na letošním karlovarském festivalu má ČT v hlavní soutěži dvě koprodukce, jeden dokument v soutěži Proxima, tři snímky v sekci Zvláštní uvedení, po jednom titulu v Pragueshorts, v sekci První podání a Horizontech. Dokonce i film, který uvede letošní festival k poctě Boleslavu Polívkovi, vznikl v koprodukci ČT.
  Detaily a termíny uvedení jsou přehledně uvedeny v brožuře ČT, kterou dostanou všichni akreditovaní hosté festivalu i hosté Domu ČT. Celkem se rozdá 4 500 kusů brožury, která vznikla ve Filmovém centru.

 • Hasiči dobyli Neiße Filmfestival a zamířili do Cannes

  23. 5. 2022

  Na letošním 19. ročníku Neiße Filmfestivalu, který se konal 19.- 21.května v německo-polsko-českém trojmezí, získaly koprodukční filmy ČT čtyři ceny. Jeden z filmů - snímek Kdyby radši hořelo - měl premiéru i na italském Riviera International Film Festivalu a poté zamířil do Cannes.

 [ 1 - 10 ]  [ 11 - 20 ]  [ 21 - 30 ]  [ 31 - 40 ]  [ 41 - 50 ]