Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Děti noci, film o křehkém přátelství, lásce a naději, na ČT1 28. března

25. 3. 2010

Martha Issová a Jiří Mádl v hlavních rolích dramatického příběhu z městské periférie. Režie Michaela Pavlátová a scénář Irena Hejdová. Televizní premiéra neděle 28. března na ČT1 od 20:00 hodin. Hrdinkou příběhu ze současné Prahy je mladá dívka Ofka (Martha Issová), která po nečekaném rozchodu s přítelem (Jan Dolanský) a zradě své nejlepší kamarádky (Kristýna Nováková) marně hledá smysl života v dnešní době. Zaujatá sama sebou nevnímá lásku věrného kamaráda Ubra (Jiří Mádl). Ofka pracuje jako prodavačka v nonstop otevřené prodejně u svého švagra (David Novotný) a žije ve zvláštním spojení s lidmi, kteří jsou stejně jako ona vzhůru, když ostatní spí. Až loupežné přepadení, jehož obětí se v nonstopu stane, probudí Ofku z její letargie. Animované filmy režisérky Michaely Pavlátové získaly řadu prestižních mezinárodních ocenění, v roce 1993 byla za film Řeči, řeči, řeči dokonce nominována na Oscara. V tomto svém druhém celovečerním projektu Děti noci vsadila na autentičnost a na zajímavé prostředí pražského Karlína. Ve filmu dále hrají Lenka Termerová, Igor Chmela, Václav Helšus, Simona Babčáková…   Obsazení Marthy Issové do role Ofky bylo jasné hned od počátku: „Při práci na scénáři jsem ji už měla před očima, takže jsme několik posledních měsíců byly jakoby stále spolu," říká Michaela Pavlátová. „Některé Ofčiny pocity poznávám, ale nejsem to já. I když fyzicky jsme si trochu podobné. Věřím však, že se s ní diváci ztotožní, že jí budou držet palce," říká Martha Issová, která si s potěšením zahrála se svou matkou, Lenkou Termerovou. „Doufám, že něco z našeho vztahu zafunguje i ve filmu,“ dodala. Producenti s režisérkou měli ovšem velký problém s obsazením vhodného představitele pro roli Ubra. Jiřího Mádla pozvali až na čtvrté kolo kamerových zkoušek. „A byl prostě nejlepší. Doufám, že tato role byla pro něj i pro diváky něčím trochu jiným, novým," dodává Pavlátová. S tím souhlasí i Mádl: „Myslím, že je to určitě odlišná role, role outsidera, jehož hlavní motivací je neztratit jedinou osobu, kterou v životě má rád.“ Scénář filmu Děti noci byl oceněn v rámci Českého lva 2005 Cenou SAZKY za nejlepší nerealizovaný scénář. Martha Issová a Jiří Mádl byli oceněni za nejlepší ženský a mužský herecký výkon na Karlovarském festivalu v roce 2008; Lenka Termerová získala za svou vedlejší roli Českého lva 2008. Producenty filmu jsou Kateřina Černá a Petr Oukropec ze společnosti Negativ, koproducentem je Česká televize. Do českých kin uvedla film Děti noci distribuční společnost Bontonfilm v září 2008. Film vznikl s podporou Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie. Ladislav Šticha Tiskový mluvčí ČT

Přílohy:

Další zprávy:

 • Českou republiku bude na Oscarech reprezentovat Il Boemo.

  12. 9. 2022

  Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) vybrala jako reprezentanta české kinematografie pro výroční ceny Academy of Motion Picture Arts and Sciences OSCAR v kategorii Nejlepší zahraniční film snímek Il Boemo. Režisér Petr Václav v něm zpracovává příběh Josefa Myslivečka, nejslavnějšího českého hudebního skladatele své doby.

 • Cena z Benátek pro Běžná selhání

  12. 9. 2022

  Režisérka koprodukčního filmu ČT Běžná selhání Cristina Grosan získala na festivalu v Benátkách Cenu za nejlepší režii “Autrici under 40 Valentina Pedicini”, určenou pro nejlepší filmařky do 40 let.

 • Film BANGER. vybrán na nejvýznamnější asijský festival v jihokorejském Busanu

  8. 9. 2022

  Nadčasový příběh zachycující mladou generaci mladým způsobem.

 • Oběť míří z Benátek do Toronta

  18. 8. 2022

  Koprodukční film České televize OBĚŤ, který natočil ve slovensko-česko-německé koprodukci režisér Michal Blaško podle scénáře Jakuba Medveckého, byl přijat na největší severoamerickou filmovou přehlídku v Torontu.

 • Il Boemo v San Sebastianu, Návštěvníci v Locarnu

  5. 8. 2022

  Dva koprodukční filmy ČT byly vybrány do soutěží prestižních evropských festivalech

 • Oběť a Běžné selhání míří do Benátek

  28. 7. 2022

  Jednou z filmařských met je dostat se na festival do Cannes, Benátek či Berlína. V Benátkách letos mají světovou premiéru dva hrané filmy, které vznikly v koprodukci ČT: Oběť a Běžné selhání.

 • Koprodukce ČT přivezly z MFF KV sedm cen

  11. 7. 2022

  Letošní 56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary proběhl od 1. července do 9. července 2022 jako nespecializovaný festival se dvěma soutěžními sekcemi.

  V průběhu festivalu se uskutečnilo 453 filmových představení, bylo uvedeno celkem 170 filmů, z toho 108 celovečerních hraných, 24 celovečerních dokumentárních a 38 krátkých filmů. Z filmů uvedených na 56. MFF Karlovy Vary mělo na festivalu 35 světovou, 6 mezinárodní a 4 evropskou premiéru. 158 projekcí osobně uvedla delegace tvůrců. Uskutečnilo se 86 projekcí pro novináře a filmové profesionály.

  Českou televizi zastupovalo v hlavním programu 10 koprodukcí, 2 dokumenty měly premiéru v rámci speciálních projekcí ČT a jeden zaujal porotu posuzující snímky ve fázi vývoje v rámci Works in Progress.

 • Desítka koprodukčních filmů ČT na letošním MFF KV

  28. 6. 2022

  Na letošním karlovarském festivalu má ČT v hlavní soutěži dvě koprodukce, jeden dokument v soutěži Proxima, tři snímky v sekci Zvláštní uvedení, po jednom titulu v Pragueshorts, v sekci První podání a Horizontech. Dokonce i film, který uvede letošní festival k poctě Boleslavu Polívkovi, vznikl v koprodukci ČT.
  Detaily a termíny uvedení jsou přehledně uvedeny v brožuře ČT, kterou dostanou všichni akreditovaní hosté festivalu i hosté Domu ČT. Celkem se rozdá 4 500 kusů brožury, která vznikla ve Filmovém centru.

 • Hasiči dobyli Neiße Filmfestival a zamířili do Cannes

  23. 5. 2022

  Na letošním 19. ročníku Neiße Filmfestivalu, který se konal 19.- 21.května v německo-polsko-českém trojmezí, získaly koprodukční filmy ČT čtyři ceny. Jeden z filmů - snímek Kdyby radši hořelo - měl premiéru i na italském Riviera International Film Festivalu a poté zamířil do Cannes.

 • Moje slunce Mad oceněno na Anifilmu v Liberci

  20. 5. 2022

  Na Mezinárodním festivalu animovaného filmu Anifilm v Liberci byly uděleny dvě ceny filmové koprodukci ČT.

 [ 1 - 10 ]  [ 11 - 20 ]  [ 21 - 30 ]  [ 31 - 40 ]  [ 41 - 50 ]