22. 4. 2009
Ve čtvrtek 23. dubna 2009 přichází do kin velký koprodukční dokument režiséra Petera Kerekese Jak se vaří dějiny. Film vznikl v mezinárodní koprodukci, do které se zapojilo i Centrum publicistiky a dokumentu brněnského studia České televize. Dokument vypráví o vojenských kuchařích, o tom, jak každodenní potřeby tisíců ozbrojených a hladových žaludků ovlivňovaly vítězství a prohry státníků. Diváky zároveň provází událostmi, které změnily historii i mapu Evropy. Renomovaný slovenský režisér Peter Kerekes se ve filmu Jak se vaří dějiny, podobně jako ve svých předešlých dokumentech (Ladomírské morytáty a legendy, 66 sezón), se opět zaměřuje na dávnou minulost i nedávnou přítomnost. Prostřednictvím všedních i dramatických příběhů vojenských kuchařů, kteří vařili pro vojáky v průběhu mnoha krvavých válečných konfliktů, provází diváky různými zeměmi, dějinnými epochami a událostmi, jež změnily historii i mapu Evropy. Film vlastně vypráví o tom, jak kuchaři a jejich vojenské kuchyně prožívali a třeba i svým dílem ovlivňovali průběh 2. světové války, konflikt na Balkáně, boje o Alžír, sovětskou okupaci Maďarska a Československa a mnohé další válečné operace. Ukazuje válečné konflikty a klíčové dějinné události z neobvyklého a překvapivého úhlu pohledu. Film Jak se vaří dějiny je postavený na dvanácti receptech vojenských kuchařů od druhé světové války až po válku v Čečensku, od Francie přes Balkán, až po Rusko. „Hlavními hrdiny našeho filmu jsou obyčejní lidé v zástěrách navlečených na uniformě, jejichž úkolem je starat se o naplnění obrovského žaludku velkého hladového dítěte – armády,“ uvedl Petr Kerekes. „Kuchaři tak ovlivňují náladu a výkon vojáků a svými vařečkami zasahují do dějin.“ Ve filmu se objevuje například Němec Franz Wienhart, který pekl chléb pro hladové vojáky Wehrmachtu, Žid Liepke Distel, který přežil pobyt v koncentračním táboře, Ruska Klavdia Lobanovová, která vařila v průběhu blokády Leningradu sovětským letcům, srbské kuchařky Branka Mudrenić a Ankica Pavlović, které se netají tím, že „vařily proti Chorvatům“ a mnozí další. Scénář a režie: Peter Kerekes Kamera: Martin Kolár Střih: Marek Šulík Hudba: Marek Piaček Hana Orošová tisková mluvčí ČT TS Brno
23. 5. 2022
Na letošním 19. ročníku Neiße Filmfestivalu, který se konal 19.- 21.května v německo-polsko-českém trojmezí, získaly koprodukční filmy ČT čtyři ceny. Jeden z filmů - snímek Kdyby radši hořelo - měl premiéru i na italském Riviera International Film Festivalu a poté zamířil do Cannes.
20. 5. 2022
Na Mezinárodním festivalu animovaného filmu Anifilm v Liberci byly uděleny dvě ceny filmové koprodukci ČT.
8. 3. 2022
Osm Českých lvů pro Zátopka, tři pro Okupaci, po jednom pro film Chyby, pro dokument Jednotka intenzivního života, pro hraný snímek Muž se zaječíma ušima a pro animovaný snímek Myši patří do nebe.
7. 2. 2022
Sdružení české filmové kritiky zveřejnilo výsledky 12. ročníku své ankety.
27. 1. 2022
Francouzská Filmová umělecká akademie (L’Académie des Arts et Techniques du Cinéma) vyhlásila nominace 47. ročníku filmových cen César. Dva ze tří filmů, nominovaných v kategorii celovečerních animovaných filmů, jsou tituly, na nichž se koprodukčně podílela Česká televize.
18. 1. 2022
„Kdyby radši hořelo“ je filmovou komedií debutujícího režiséra Adama Kolomana Rybanského o dobrovolných hasičích s Miroslavem Krobotem, Michalem Isteníkem nebo Annou Polívkovou. Sbor hasičů jedné vesnice v ní čelí úplně jiné výzvě, než přináší obvyklý oheň. Klidný a spokojený život ve vsi totiž zničí podezření na akci teroristů.
17. 1. 2022
81 z 87 možných nominací získaly filmy, které vznikly v produkci České televize, nebo v koprodukci s ČT. Z toho 69 nominací obdržely koprodukční filmy a 12 televizní projekty ČT.
4. 1. 2022
Mezi nominovanými jsou hrané, animované i dokumentární filmy vloni promítané v kinech, doplněné o televizní projekty a krátké filmy. Nejvíc nominací má koprodukční snímek ČT - Okupace.
13. 12. 2021
Koprodukční film ČT Moje slunce Mad režisérky Michaely Pavlátové je vedle tří disneyovek (Encanto, Luca a Raya a drak a filmu Flee) nominován na Zlaté glóby v kategorii animovaný film.
29. 11. 2021
Festivalové úspěchy koprodukčních filmů ČT napříč světovými kontinenty