Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Na půdě – nový koprodukční film ČT – v kinech od 5. března

4. 3. 2009

Velký příběh, kde statečnost a přátelství je silnější než nástrahy zla, vypráví celovečerní kombinovaný animovaný film Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny? Nový film z tvůrčí dílny režiséra, výtvarníka a animátora Jiřího Barty. Po osmnácti letech se na českou filmovou scénu vrací tvůrce, jehož filmy Zaniklý svět rukavic či Krysař patří mezi skvosty světové animované tvorby. Poprvé se ve filmografii Jiřího Barty objevuje film, který není určen dospělému divákovi. Jde o klasický rodinný snímek zaměřený převážně na dětské publikum. Určitě ale zaujme i to dospělé, které jistě ocení vedle samotného příběhu i zcela originální výtvarné pojetí snímku a Bartův nezaměnitelný rukopis a styl animace. „Princip „dětské tvořivé fantazie“, který jsme ve filmu použili jako hlavní stylotvorný prvek, vyžaduje od diváka asociativní představivost, která je vlastní nejenom malým dětem, ale i dospělým, kteří se nestydí být občas dětmi. „Dětská hra“ nepatří jen do oblasti zaprášených vzpomínek, je to způsob přemýšlení – tvořivé imaginace. Záměrem našeho filmu bylo právě tuto divákovu „spící“ fantazii znovu probudit a vyprovokovat. Je to tedy film pro „malé i velké děti,“ říká režisér a výtvarník Jiří Barta. S Edgarem Dutkou, s nímž napsal také scénář, objevili na zapadlé staré půdě tajemný svět. Království odložených hraček, v němž panuje poklidný život. Do doby, než se krásná panenka Pomněnka stane cílem zájmu krutého vládce Říše Zla. V lítém boji o její záchranu se projeví síla přátelství a také touha zachránit starý dobrý svět... Na půdě hrají Jiří Lábus, Ludmila Ungrichtová, Andrea Žádníková. Kocourek Vesmír, sova Rozárka, letka holubů. A také panenka Pomněnka, medvídek Mucha, skřítek Šubrt, rytíř Krasoň, myška Sklodowská, vůdce Říše Zla „Hlava“, dr. Skarab, čarodějnice, opice a další. Své hlasy jim propůjčili Lucie Pernetová, Boris Hybner, Vladimír Javorský, Ivan Trojan, Barbora Hrzánová, Naďa Konvalinková a další. „Myslím, že děti by si mohly oblíbit myšku Sklodowskou, která je rozhodná, šikovná, statečná a spolehlivá. Je to autorita a opora jako tatínek či maminka. Já osobně mám nejraději Mravence – ak. malíře, který sice do příběhu moc nezasahuje, ale je to výrazná vedlejší postava se suchým humorem a fantazií,“ říká Jiří Barta. Snímek vznikl v koprodukci Bio Illusion, Česká televize – Centrum tvorby pro děti a mládež, UPP, Krátký film Produkční, Continental film, Slovensko, AT ARMZ, JAPAN. Více informací: www.ceskatelevize.cz/filmy Ladislav Šticha Tiskový mluvčí ČT

Další zprávy:

 • Il Boemo v San Sebastianu, Návštěvníci v Locarnu

  5. 8. 2022

  Dva koprodukční filmy ČT byly vybrány do soutěží prestižních evropských festivalech

 • Oběť a Běžné selhání míří do Benátek

  28. 7. 2022

  Jednou z filmařských met je dostat se na festival do Cannes, Benátek či Berlína. V Benátkách letos mají světovou premiéru dva hrané filmy, které vznikly v koprodukci ČT: Oběť a Běžné selhání.

 • Koprodukce ČT přivezly z MFF KV sedm cen

  11. 7. 2022

  Letošní 56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary proběhl od 1. července do 9. července 2022 jako nespecializovaný festival se dvěma soutěžními sekcemi.

  V průběhu festivalu se uskutečnilo 453 filmových představení, bylo uvedeno celkem 170 filmů, z toho 108 celovečerních hraných, 24 celovečerních dokumentárních a 38 krátkých filmů. Z filmů uvedených na 56. MFF Karlovy Vary mělo na festivalu 35 světovou, 6 mezinárodní a 4 evropskou premiéru. 158 projekcí osobně uvedla delegace tvůrců. Uskutečnilo se 86 projekcí pro novináře a filmové profesionály.

  Českou televizi zastupovalo v hlavním programu 10 koprodukcí, 2 dokumenty měly premiéru v rámci speciálních projekcí ČT a jeden zaujal porotu posuzující snímky ve fázi vývoje v rámci Works in Progress.

 • Desítka koprodukčních filmů ČT na letošním MFF KV

  28. 6. 2022

  Na letošním karlovarském festivalu má ČT v hlavní soutěži dvě koprodukce, jeden dokument v soutěži Proxima, tři snímky v sekci Zvláštní uvedení, po jednom titulu v Pragueshorts, v sekci První podání a Horizontech. Dokonce i film, který uvede letošní festival k poctě Boleslavu Polívkovi, vznikl v koprodukci ČT.
  Detaily a termíny uvedení jsou přehledně uvedeny v brožuře ČT, kterou dostanou všichni akreditovaní hosté festivalu i hosté Domu ČT. Celkem se rozdá 4 500 kusů brožury, která vznikla ve Filmovém centru.

 • Hasiči dobyli Neiße Filmfestival a zamířili do Cannes

  23. 5. 2022

  Na letošním 19. ročníku Neiße Filmfestivalu, který se konal 19.- 21.května v německo-polsko-českém trojmezí, získaly koprodukční filmy ČT čtyři ceny. Jeden z filmů - snímek Kdyby radši hořelo - měl premiéru i na italském Riviera International Film Festivalu a poté zamířil do Cannes.

 • Moje slunce Mad oceněno na Anifilmu v Liberci

  20. 5. 2022

  Na Mezinárodním festivalu animovaného filmu Anifilm v Liberci byly uděleny dvě ceny filmové koprodukci ČT.

 • 15 Českých lvů pro koprodukční filmy ČT

  8. 3. 2022

  Osm Českých lvů pro Zátopka, tři pro Okupaci, po jednom pro film Chyby, pro dokument Jednotka intenzivního života, pro hraný snímek Muž se zaječíma ušima a pro animovaný snímek Myši patří do nebe.

 • Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

  7. 2. 2022

  Sdružení české filmové kritiky zveřejnilo výsledky 12. ročníku své ankety.

 • Dvě koprodukce ČT nominovány na francouzského Césara!

  27. 1. 2022

  Francouzská Filmová umělecká akademie (L’Académie des Arts et Techniques du Cinéma) vyhlásila nominace 47. ročníku filmových cen César. Dva ze tří filmů, nominovaných v kategorii celovečerních animovaných filmů, jsou tituly, na nichž se koprodukčně podílela Česká televize.

 • Českou komedii Kdyby radši hořelo uvede Berlinale

  18. 1. 2022

  „Kdyby radši hořelo“ je filmovou komedií debutujícího režiséra Adama Kolomana Rybanského o dobrovolných hasičích s Miroslavem Krobotem, Michalem Isteníkem nebo Annou Polívkovou. Sbor hasičů jedné vesnice v ní čelí úplně jiné výzvě, než přináší obvyklý oheň. Klidný a spokojený život ve vsi totiž zničí podezření na akci teroristů.

 [ 1 - 10 ]  [ 11 - 20 ]  [ 21 - 30 ]  [ 31 - 40 ]  [ 41 - 50 ]