4. 3. 2009
Velký příběh, kde statečnost a přátelství je silnější než nástrahy zla, vypráví celovečerní kombinovaný animovaný film Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny? Nový film z tvůrčí dílny režiséra, výtvarníka a animátora Jiřího Barty. Po osmnácti letech se na českou filmovou scénu vrací tvůrce, jehož filmy Zaniklý svět rukavic či Krysař patří mezi skvosty světové animované tvorby. Poprvé se ve filmografii Jiřího Barty objevuje film, který není určen dospělému divákovi. Jde o klasický rodinný snímek zaměřený převážně na dětské publikum. Určitě ale zaujme i to dospělé, které jistě ocení vedle samotného příběhu i zcela originální výtvarné pojetí snímku a Bartův nezaměnitelný rukopis a styl animace. „Princip „dětské tvořivé fantazie“, který jsme ve filmu použili jako hlavní stylotvorný prvek, vyžaduje od diváka asociativní představivost, která je vlastní nejenom malým dětem, ale i dospělým, kteří se nestydí být občas dětmi. „Dětská hra“ nepatří jen do oblasti zaprášených vzpomínek, je to způsob přemýšlení – tvořivé imaginace. Záměrem našeho filmu bylo právě tuto divákovu „spící“ fantazii znovu probudit a vyprovokovat. Je to tedy film pro „malé i velké děti,“ říká režisér a výtvarník Jiří Barta. S Edgarem Dutkou, s nímž napsal také scénář, objevili na zapadlé staré půdě tajemný svět. Království odložených hraček, v němž panuje poklidný život. Do doby, než se krásná panenka Pomněnka stane cílem zájmu krutého vládce Říše Zla. V lítém boji o její záchranu se projeví síla přátelství a také touha zachránit starý dobrý svět... Na půdě hrají Jiří Lábus, Ludmila Ungrichtová, Andrea Žádníková. Kocourek Vesmír, sova Rozárka, letka holubů. A také panenka Pomněnka, medvídek Mucha, skřítek Šubrt, rytíř Krasoň, myška Sklodowská, vůdce Říše Zla „Hlava“, dr. Skarab, čarodějnice, opice a další. Své hlasy jim propůjčili Lucie Pernetová, Boris Hybner, Vladimír Javorský, Ivan Trojan, Barbora Hrzánová, Naďa Konvalinková a další. „Myslím, že děti by si mohly oblíbit myšku Sklodowskou, která je rozhodná, šikovná, statečná a spolehlivá. Je to autorita a opora jako tatínek či maminka. Já osobně mám nejraději Mravence – ak. malíře, který sice do příběhu moc nezasahuje, ale je to výrazná vedlejší postava se suchým humorem a fantazií,“ říká Jiří Barta. Snímek vznikl v koprodukci Bio Illusion, Česká televize – Centrum tvorby pro děti a mládež, UPP, Krátký film Produkční, Continental film, Slovensko, AT ARMZ, JAPAN. Více informací: www.ceskatelevize.cz/filmy Ladislav Šticha Tiskový mluvčí ČT
12. 5. 2025
Loutkový film Život k sežrání režisérky Kristiny Dufkové byl po mnoha úspěších v zahraničí oceněn na tuzemském Mezinárodním festivalu animovaných filmů Anifilm, a to hned dvakrát.
10. 4. 2025
Po více než 30 letech byl vybrán na prestižní světový filmový festival v Cannes český hraný film. Celovečerní debut režisérky a scenáristky Zuzany Kirscherové Karavan, na jehož vzniku se podílela Česká televize, bude mít světovou premiéru v soutěžní sekci Un Certain Regard.
21. 3. 2025
Cenu poroty České soutěže za nejlepší film si z Mezinárodního festivalu o lidských právech Jeden svět odnesl distribuční dokument TA DRUHÁ, který vznikl za podpory České televize. Režisérka Marie-Magdalena Kochová skrze příběh osmnáctileté Johany citlivě přibližuje dlouhodobě opomíjené téma zdravých sourozenců, tzv. skleněných dětí vyrůstajících v rodinách pečujících o děti se speciálními potřebami.
10. 3. 2025
Čtrnáct Českých lvů získaly filmy, na jejichž vzniku se podílela Česká televize. Česká filmová a televizní akademie nejvíce ocenila Vlny režiséra Jiřího Mádla, Amerikánka má na kontě tři sošky. Dvě skleněné trofeje posbíraly dokument Ještě nejsem, kým chci být a animovaný snímek Život k sežrání, jednu pak Zahradníkův rok.
4. 2. 2025
Nejlepším filmem uplynulého roku je podle českých kritiků a kritiček Amerikánka. Snímek režiséra a producenta Viktora Tauše posbíral celkem tři sošky, za nejlepší fil, nejlepší režii a audiovizuální počin. Nejlepším dokumentem roku byl vyhlášen portrét fotografky Libuše Jarcovjákové v režii Kláry Tasovské s názvem Ještě nejsem, kým chci být. Jako nejlepší herec byl oceněn Oldřich Kaiser za roli nemluvného, novým sousedem i úřady zkoušeného protagonisty Zahradníkova roku, jehož režisérem je Jiří Havelka. Všechny tři snímky vznikly za podpora české televize. Celkem bylo oceněno sedm děl v deseti kategoriích.
23. 1. 2025
Audiovizuální ceny Trilobit získalo 5 distribučních koprodukčních snímků České televize. Ocenění si odnesly dva filmy hrané - Amerikánka a Zahradníkův rok a tři dokumenty - Ještě nejsem, kým chci být, Štěstí a dobro všem a Velký finále PSO. Formálně originální dokumentární portrét fotografky Libuše Jarcovjákové získal cenu hlavní. Porota vybírala z celkového počtu 78 snímků.
13. 1. 2025
V prvním kole hlasování akademici hodnotili 93 filmů, televizních seriálů a minisérií, které měly premiéru v minulém roce. O symbolické sošky Českého lva se v závěrečném klání v rámci 24 statutárních kategorií utká 29 titulů. V počtu nominací vedou filmy, které vznikly v koprodukci s Českou televizí - Vlny (14 nominací), Amerikánka (13 nominací) a Mord (10 nominací).
2. 1. 2025
O hlavní cenu pro nejlepší film uplynulého roku se utkají tři snímky. Všechny vznikly v koprodukci s Českou televizí. Amerikánka Viktora Tauše a dokument Kláry Tasovské Ještě nejsem, kým chci být, oba s celkovými pěti nominacemi napříč kategoriemi, a historické drama Vlny Jiřího Mádla, které získalo od kritiků a kritiček tři nominace.
8. 11. 2024
Velký úspěch na MFDF Jihlava znamenaly distribuční dokumenty, na jejichž vzniku se podílela Česká televize. Nejlepším tuzemským dokumentem je Dům bez východu Tomáše Hlaváčka, cenu za nejvýraznější světový dokument si odnesla Prezidentka režiséra Marka Šulíka. Cenu publika si odvezl snímek Dajori režisérského dua Martina Páva a Nicolase Kourka.
25. 10. 2024
Celovečerní film producentky Nataši Slavíkové a režiséra Petra Slavíka Tancuj, Matyldo, oba se na něm podíleli i jako scenáristé, vyhrál hlavní cenu na na Mezinárodním filmovém festivalu Sante Fe (SFiFF) v Novém Mexiku v USA. Zvítězil v konkurenci 27 filmů a dokumentů americké provenience, z Evropy byl na tento festival vybrán jako jediný snímek.