Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Kdopak by se vlka bál – nový koprodukční film ČT – v kinech od 4. 12.

3. 12. 2008

O tom, že život není pohádka, o dětském světě plném fantazie, o bezprostředním pohledu dětí na trable dospělých a také trochu o Červené Karkulce vypráví nový vizuálně originální film režisérky Marii Procházkové Kdopak by se vlka bál. Snímek Kdopak by se vlka bál natočený v koprodukci Bionaut Films a České televize – Centra tvorby pro děti a mládež (CTDM) vypráví: „O lásce, o vztazích, o rodině... O tom, že v životě potřebujeme někomu důvěřovat, dát se mu všanc a pak jen čekáme, jak s tou důvěrou naloží... O tom, že v každém věku máme své velké starosti, že záhady jsou všude kolem nás a potřebujeme spřízněnou duši na jejich řešení. O tom, že zdání často klame a málokterý vztah je takový, jak vypadá... A že když ty „své“ lidi najdeme, měli bychom se moc snažit, abychom o ně nepřišli,“ říká režisérka Maria Procházková. Maria Procházková (absolventka katedry animované tvorby FAMU, úzce spolupracuje s CTDM ČT, pro níž vytvořila např. 33 animovaných videoklipů s použitím dětských výtvarných prací, spoluautorka a režisérka nového animovaného cyklu Evropské pexeso) ve vizuálním zpracování filmu Kdopak by se vlka bál nezapřela svůj „výtvarný původ“, když do tohoto hraného snímku zapracovala kresby a animace, které už tak zajímavému příběhu dodávají i atraktivní tvář. „Příběh pětileté Terezky je úzce provázán s její oblíbenou pohádkou O Červené Karkulce, což je vlastně horor. Zajímavá je právě dětská fascinace strachem, opětovné vyžadování a opakování strašidelné pohádky, přestože se holčičce promítá do snů. Každý večer si Terezka přeje pohádku na dobrou noc, pokaždé tu samou. Pohádka by měla být „červenou nitkou“ proplétající se celým příběhem a tvořit k němu jistou paralelu, protože stejně jako on začíná romanticky, pokračuje dramaticky a přes horor vede až k happy endu,“ říká mj. režisérka v rozhovoru na webovém speciálu filmu. S autorkou námětu a scénáře a režisérkou Mariou Procházkovou na filmu spolupracovali Kateřina Krejčí (šéfdramatugyně CTDM ČT), Magdalena Sedláková (šéfproducentka CTDM ČT), Vratislav Šlajer (producent) kamera Martin Štěpánek (kamera) Jan Novotný (architekt) Jan P. Muchow (hudba) Marek Opatrný (střih) Marek Hart (zvuk), Kateřina Coufalíková (výtvarnice kostýmů) Lucie Lišková (masky). Hlavní hrdinku příběhu Terezku hraje Dorotka Dědková, maminku Jitka Čvančarová, tatínka Pavel Řezníček, Patrika Martin Hofmann, babičku Jana Krausová, Šimona Matouš Kratina, Gábinku Marie Boková, kolegu Marek Taclík a učitelku Eva Leimbergerová. Rozhovor s režisérkou, z něhož citujeme, spolu s fotogalerií snímků z natáčení, informacemi o filmu, tvůrcích a hercích naleznete na webovém speciálu: www.kdopakbysevlkabal.cz Ladislav Šticha Tiskový mluvčí ČT

Další zprávy:

 • Il Boemo v San Sebastianu, Návštěvníci v Locarnu

  5. 8. 2022

  Dva koprodukční filmy ČT byly vybrány do soutěží prestižních evropských festivalech

 • Oběť a Běžné selhání míří do Benátek

  28. 7. 2022

  Jednou z filmařských met je dostat se na festival do Cannes, Benátek či Berlína. V Benátkách letos mají světovou premiéru dva hrané filmy, které vznikly v koprodukci ČT: Oběť a Běžné selhání.

 • Koprodukce ČT přivezly z MFF KV sedm cen

  11. 7. 2022

  Letošní 56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary proběhl od 1. července do 9. července 2022 jako nespecializovaný festival se dvěma soutěžními sekcemi.

  V průběhu festivalu se uskutečnilo 453 filmových představení, bylo uvedeno celkem 170 filmů, z toho 108 celovečerních hraných, 24 celovečerních dokumentárních a 38 krátkých filmů. Z filmů uvedených na 56. MFF Karlovy Vary mělo na festivalu 35 světovou, 6 mezinárodní a 4 evropskou premiéru. 158 projekcí osobně uvedla delegace tvůrců. Uskutečnilo se 86 projekcí pro novináře a filmové profesionály.

  Českou televizi zastupovalo v hlavním programu 10 koprodukcí, 2 dokumenty měly premiéru v rámci speciálních projekcí ČT a jeden zaujal porotu posuzující snímky ve fázi vývoje v rámci Works in Progress.

 • Desítka koprodukčních filmů ČT na letošním MFF KV

  28. 6. 2022

  Na letošním karlovarském festivalu má ČT v hlavní soutěži dvě koprodukce, jeden dokument v soutěži Proxima, tři snímky v sekci Zvláštní uvedení, po jednom titulu v Pragueshorts, v sekci První podání a Horizontech. Dokonce i film, který uvede letošní festival k poctě Boleslavu Polívkovi, vznikl v koprodukci ČT.
  Detaily a termíny uvedení jsou přehledně uvedeny v brožuře ČT, kterou dostanou všichni akreditovaní hosté festivalu i hosté Domu ČT. Celkem se rozdá 4 500 kusů brožury, která vznikla ve Filmovém centru.

 • Hasiči dobyli Neiße Filmfestival a zamířili do Cannes

  23. 5. 2022

  Na letošním 19. ročníku Neiße Filmfestivalu, který se konal 19.- 21.května v německo-polsko-českém trojmezí, získaly koprodukční filmy ČT čtyři ceny. Jeden z filmů - snímek Kdyby radši hořelo - měl premiéru i na italském Riviera International Film Festivalu a poté zamířil do Cannes.

 • Moje slunce Mad oceněno na Anifilmu v Liberci

  20. 5. 2022

  Na Mezinárodním festivalu animovaného filmu Anifilm v Liberci byly uděleny dvě ceny filmové koprodukci ČT.

 • 15 Českých lvů pro koprodukční filmy ČT

  8. 3. 2022

  Osm Českých lvů pro Zátopka, tři pro Okupaci, po jednom pro film Chyby, pro dokument Jednotka intenzivního života, pro hraný snímek Muž se zaječíma ušima a pro animovaný snímek Myši patří do nebe.

 • Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

  7. 2. 2022

  Sdružení české filmové kritiky zveřejnilo výsledky 12. ročníku své ankety.

 • Dvě koprodukce ČT nominovány na francouzského Césara!

  27. 1. 2022

  Francouzská Filmová umělecká akademie (L’Académie des Arts et Techniques du Cinéma) vyhlásila nominace 47. ročníku filmových cen César. Dva ze tří filmů, nominovaných v kategorii celovečerních animovaných filmů, jsou tituly, na nichž se koprodukčně podílela Česká televize.

 • Českou komedii Kdyby radši hořelo uvede Berlinale

  18. 1. 2022

  „Kdyby radši hořelo“ je filmovou komedií debutujícího režiséra Adama Kolomana Rybanského o dobrovolných hasičích s Miroslavem Krobotem, Michalem Isteníkem nebo Annou Polívkovou. Sbor hasičů jedné vesnice v ní čelí úplně jiné výzvě, než přináší obvyklý oheň. Klidný a spokojený život ve vsi totiž zničí podezření na akci teroristů.

 [ 1 - 10 ]  [ 11 - 20 ]  [ 21 - 30 ]  [ 31 - 40 ]  [ 41 - 50 ]