Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Filip Renč točí v České televizi celovečerní snímek Hlídač č. 47

1. 11. 2007

Česká televize začala od prvních listopadových dnů natáčet podle stejnojmenného románu Josefa Kopty Hlídač č. 47 celovečerní distribuční film. Režii svěřila Filipu Renčovi.

„Remake žádného filmu jsem ještě netočil a domnívám se, že v naší kinematografii ještě žádný nevznikl. I když je scénář trochu odlišný od původního filmu, jedná se o klasický remake. Nejsem pravidelný čtenář psychologických románů, ale Koptův Hlídač č. 47 je považován za mistrovské dílo českého psychologického románu a je výjimečný. Chci ho natočit dynamicky, a přiblížit tak jeden z nejlepších českých románů dvacátých let mladým divákům. Pro ně točím všechny své filmy,“ říká režisér Filip Renč. Hlídač č. 47 je baladický příběh člověka, na jehož tragickém osudu se podílejí nejen prožité válečné zkušenosti, ale především lidé, kteří ho obklopují. Koptův román z roku 1926 byl kritikou označen za to nejlepší, co Josef Kopta napsal. Scénář k filmu Hlídač č. 47 je poslední scenáristická práce renomovaného scenáristy Eduarda Vernera, který zemřel v roce 2003. Eduard Verner ve svém textu vyzdvihl téma bolestného údělu člověka, který, ovlivněn a poznamenán hrůznými válečnými zážitky, doufá, že ve svém dalším životě najde díky lásce, přátelství, práci a rodinnému štěstí ztracenou rovnováhu. Silný a působivě napsaný román zaujal české filmaře už v roce 1937. Režisér Josef Rovenský natočil podle scénáře Otakara Vávry úspěšný film, v němž se v hlavních rolích objevili Jaroslav Průcha, Marie Glázrová a Ladislav Boháč. Protože Josef Rovenský během natáčení onemocněl a zemřel, film dokončil Jan Sviták. Velký lidský příběh oslovil i zkušeného a talentovaného režiséra Filipa Renče, kterému se scénář Eduarda Vernera dostal do rukou již před několika lety. Vzhledem k závažnosti a síle námětu se Česká televize rozhodla realizovat původní scénář jako celovečerní distribuční film. Tento snímek Česká televize natáčí sama bez přispění koproducentů. Režijní scénář Filipa Renče (na úpravách spolupracoval se Zdeňkem Zelenkou) podtrhuje dramatičnost předlohy a posiluje i domýšlí osobní vazby všech hrdinů. Do titulní postavy hlídače Douši režisér obsadil Karla Rodena, jeho ženu bude hrát Lucia Siposová, hrobníka Ferdu Václav Jiráček, kostelníka Bártíka Vladimír Dlouhý, epizodní roli válečného invalidy dostane Jan Svěrák. S režisérem Filipem Renčem na filmu spolupracuje debutující kameraman Karel Fairaisl, výtvarník kostýmů Roman Šolc, architekt Zdeněk Flemming, střihač Jan Mattlach, produkci filmu vede Ilona Jirásková, dramaturgyní je Lidmila Hustolesová. Film vzniká v pražském Centru dramatické, divadelní a hudební tvorby. Film se bude točit u Vejprt ve vesnici Kovářská, dále v severočeských obcích Zubrnice a Úštěk a nedaleko Prahy. Natáčení je naplánováno na 35 natáčecích dnů. Termín premiéry se předpokládá na podzim roku 2008. Tiskový útvar ČT

Další zprávy:

 • V zahraničí se daří filmům ČT

  29. 11. 2021

  Festivalové úspěchy koprodukčních filmů ČT napříč světovými kontinenty

 • Myši patří na evropského Oscara

  9. 11. 2021

  Evropská filmová akademie (EFA) vyhlásila další nominace na 34. ročník Evropských filmových cen. V kategorii Nejlepší celovečerní animovaný film je jedním z nominovaných filmů i český snímek Myši patří do nebe režisérů Denisy Grimmové a Jana Bubeníčka.

 • Ceny z Jihlavy pro koprodukční dokumenty ČT

  2. 11. 2021

  Na 25. mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který se uskutečnil od 26.10. do 31.10. a do 14. 11. 2021 se přesouvá do online prostoru, byly oceněny tři koprodukční dokumentární filmyČT.

 • Zanechte stopy v Benátkách

  27. 7. 2021

  Do hlavní soutěže letošního ročníku MFF v Benátkách byl vybrán koprodukční film ČT Leave No Traces (Nezanechat stopy).

 • Letošní Vary rozbíhá Zátopek

  23. 7. 2021

  Česká televize má na letošním MFF KV v hlavních kategoriích 10 snímků.

  V hlavní soutěži jsou 2 hrané filmy: Atlas ptáků a Zpráva o záchraně mrtvého a dva dokumenty: Každá minuta života a Láska pod kapotou, v soutěži Na východ od západu má ČT 2 snímky a v kategorii Zvláštní uvedení budou 4 koprodukce ČT.

 • Historický úspěch české animace na MFF v Annecy

  21. 6. 2021

  Po 28 letech získaly na prestižním Mezinárodním filmovém festivalu animovaných filmů ve francouzském Annecy dva české filmy ceny v hlavní soutěži a třetí film byl zařazen do speciálního festivalového výběru.

 • Anny, Myši patří do nebe a Moje slunce Mad zaujali v zahraničí

  21. 5. 2021

  Koprodukční filmy ČT zaujaly na zahraničních festivalech

 • Finále Českého lva patřilo Šarlatánovi, nejvíc lvů získala Krajina ve stínu

  8. 3. 2021

  17 z 19 Českých lvů za rok 2020 si odnesla Česká televize, 14 lvů za filmové koprodukce, 3 za televizní projekty. Českým lvem za mimořádný přínos české kinematografii akademici ocenili režiséra Hynka Bočana.

 • ŠARLATÁN se dostal do širší nominace na Oscara!

  10. 2. 2021

  Americká filmová akademie zveřejnila , nominace na Oscary za rok 2020. Mezi 15 vybranými filmy v kategorii Nejlepší cizojazyčný film je i koprodukční film ČT - Šarlatán.

 • Filmoví kritici rozdali ceny a Havel bodoval v Montrealu

  9. 2. 2021

  Krátce předtím, než se v Praze se rozdaly Ceny české filmové kritiky, na MIFF - Montrealském independent film festivalu získal Cenu za nejlepší režii Slávek Horák za film Havel.

 [ 1 - 10 ]  [ 11 - 20 ]  [ 21 - 30 ]  [ 31 - 40 ]  [ 41 - 50 ]