Místo, kde jsou filmy doma

Události ze světa filmu, úspěchy a ocenění

Ocenění pro koprodukční filmy České televize

2. 5. 2005

Na festivalu Finále Plzeň 2005 získaly hlavní statutární cenu Zlatý ledňáček dva koprodukční filmy České televize:

dokumentární film režiséra Břetislava Rychlíka Kamenolom Boží, natočený ve spolupráci s Asociací Film & sociologie, v kategorii nejlepší dokument nad 30 minut a celovečerní hraný snímek režiséra Martina Šulíka Sluneční stát aneb Hrdinové dělnické třídy producenta První veřejnoprávní (Čestmír Kopecký), jehož je Česká televize - Televizní studio Ostrava jedním z koproducentů, v kategorii nejlepší celovečerní film. Autorem námětu, scénáře i režisérem filmu Kamenolom Boží (jeden rok v severních Čechách) je Břetislav Rychlík, dramaturgem Jan Gogola, kameramanem Martin Duba. Snímek byl natočen v severních Čechách, jejichž tělo i duši výrazně poznamenalo minulé století, především v souvislosti s druhou světovou válkou, odsunem Němců, érou socialismu a s ní spojenou těžbou uhlí. Autoři se pokusili zdejší krajinu zdánlivé nicoty vnímat jako východisko k setkání s projevy přírodní i lidské energie, která má sílu se prosadit i v prostředí zmaru. Diváci ČT uvidí dokument Kamenolom Boží v pátek 17. června od 22.10 hod. na ČT2. Autory námětu a scénáře filmu Sluneční stát jsou Marek Leščák a Martin Šulík, dramaturgem Martin Novosad, kameramanem Martin Štrba. Velmi uvěřitelný příběh o mužích, jejich ženách, kamarádství, lásce i zradě vypráví osudy čtyř kamarádů - typických současných postav z periferie Ostravy - města, v němž je snadné přijít o práci, zkomplikovat si milostný život a zápasit s výchovou syna. Snímek je právě uváděn v českých kinech. Martin Krafl Tiskový mluvčí ČT

Další zprávy:

 • V zahraničí se daří filmům ČT

  29. 11. 2021

  Festivalové úspěchy koprodukčních filmů ČT napříč světovými kontinenty

 • Myši patří na evropského Oscara

  9. 11. 2021

  Evropská filmová akademie (EFA) vyhlásila další nominace na 34. ročník Evropských filmových cen. V kategorii Nejlepší celovečerní animovaný film je jedním z nominovaných filmů i český snímek Myši patří do nebe režisérů Denisy Grimmové a Jana Bubeníčka.

 • Ceny z Jihlavy pro koprodukční dokumenty ČT

  2. 11. 2021

  Na 25. mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který se uskutečnil od 26.10. do 31.10. a do 14. 11. 2021 se přesouvá do online prostoru, byly oceněny tři koprodukční dokumentární filmyČT.

 • Zanechte stopy v Benátkách

  27. 7. 2021

  Do hlavní soutěže letošního ročníku MFF v Benátkách byl vybrán koprodukční film ČT Leave No Traces (Nezanechat stopy).

 • Letošní Vary rozbíhá Zátopek

  23. 7. 2021

  Česká televize má na letošním MFF KV v hlavních kategoriích 10 snímků.

  V hlavní soutěži jsou 2 hrané filmy: Atlas ptáků a Zpráva o záchraně mrtvého a dva dokumenty: Každá minuta života a Láska pod kapotou, v soutěži Na východ od západu má ČT 2 snímky a v kategorii Zvláštní uvedení budou 4 koprodukce ČT.

 • Historický úspěch české animace na MFF v Annecy

  21. 6. 2021

  Po 28 letech získaly na prestižním Mezinárodním filmovém festivalu animovaných filmů ve francouzském Annecy dva české filmy ceny v hlavní soutěži a třetí film byl zařazen do speciálního festivalového výběru.

 • Anny, Myši patří do nebe a Moje slunce Mad zaujali v zahraničí

  21. 5. 2021

  Koprodukční filmy ČT zaujaly na zahraničních festivalech

 • Finále Českého lva patřilo Šarlatánovi, nejvíc lvů získala Krajina ve stínu

  8. 3. 2021

  17 z 19 Českých lvů za rok 2020 si odnesla Česká televize, 14 lvů za filmové koprodukce, 3 za televizní projekty. Českým lvem za mimořádný přínos české kinematografii akademici ocenili režiséra Hynka Bočana.

 • ŠARLATÁN se dostal do širší nominace na Oscara!

  10. 2. 2021

  Americká filmová akademie zveřejnila , nominace na Oscary za rok 2020. Mezi 15 vybranými filmy v kategorii Nejlepší cizojazyčný film je i koprodukční film ČT - Šarlatán.

 • Filmoví kritici rozdali ceny a Havel bodoval v Montrealu

  9. 2. 2021

  Krátce předtím, než se v Praze se rozdaly Ceny české filmové kritiky, na MIFF - Montrealském independent film festivalu získal Cenu za nejlepší režii Slávek Horák za film Havel.

 [ 1 - 10 ]  [ 11 - 20 ]  [ 21 - 30 ]  [ 31 - 40 ]  [ 41 - 50 ]