pupendo Zapni si repro a přejeď myší! Zapni si repro a přejeď myší! Zapni si repro a přejeď myší! Zapni si repro a přejeď myší! Zapni si repro a přejeď myší! Zapni si repro a přejeď myší!
pupendo
O FILMU I HERCI I TVŮRCI I FOTKY I UKÁZKY I SOUNDTRACK I VYŠLO I V KINECH
PRODUCENTI

ČESKÁ TELEVIZE

Jako již předchozí dva filmy Jana Hřebejka, Pelíšky a Musíme si pomáhat, v České televizi svou produkcí zprvu zaštitoval producent Pavel Borovan (TS Pavla Borovana). V roce 2002, kdy v ČT došlo k restrukturalizaci, však produkci převzalo Centrum dramatické tvorby, tedy šéfproducent Jaroslav Kučera. Pro úplnou informaci přinášíme portrét obou dvou.


Tvůrčí skupina Pavla Borovana

TS Pavla Borovana má na svém kontě celou řadu velmi úspěšných projektů - vedle televizní tvorby divácky oblíbeného seriálu Život na zámku či soutěží Videostop, O poklad Anežky České, Kufr a další, připomeňme zejména komedie SATURNIN a ANDĚLSKÉ OČI (obojí 1993) a filmovou adaptaci Jarryho hry KRÁL UBU (1996) kameramana a režiséra F. A. Brabce.

K dalším úspěchům TS Pavla Borovana patří producentský podíl na dramatu JE TŘEBA ZABÍT SEKALA, které získalo rekordní počet Českých lvů 1999.

Po úspěchu PELÍŠKŮ se producentsky podílel i na dalším filmu Jana Hřebejka MUSÍME SI POMÁHAT.
Mezi poslední snímky, které vznikly v tvůrčí skupině Pavla Borovana, patří i čtvrtý celovečerní film Tomáše Vorla CESTA Z MĚSTA.


Centrum dramatické tvorby

Centrum dramatické tvorby České televize vzniklo 1. července 2002 sloučením tvůrčích skupin, které se v ČT zabývaly dramatickou tvorbou.

V čele Centra stojí šéfdramaturg Jan Otčenášek a šéfproducent Jaroslav Kučera.

Šéfdramaturg zajišťuje spolu s vedoucími dramaturgy a dramaturgy dramaturgickou přípravu, tj. výběr látek, práci na scénářích a následnou spolupráci s režisérem. Tři vedoucí dramaturgové (Magdaléna Turnovská, Jan Štern a Jan Lekeš) připravují látky pro nedělní "tv-filmy", Marča Arichteva je vedoucí dramaturgyní seriálové tvorby a Kristián Suda je dramaturgem koprodukčních filmů.

Šéfproducent má na starosti výrobu a ekonomiku Centra. Přímo pod něj spadají vedoucí výroby (produkční), kteří zajišťují samotnou výrobu filmů a seriálů.

Centrum pokrývá většinu dramatické tvorby České televize. Během jednoho kalendářního roku vyrobí přibližně 30 solitérních titulů (včetně koprodukčních filmů) a podílí se na většině seriálové produkce.

Mezi nejvýznamnější projekty letošního roku patří televizní filmy Hodina tance a lásky scenáristy Pavla Kohouta a režiséra Viktora Polesného, Iguo igua mladých tvůrců Marka Epsteina a Tomáše Krejčího, Malovaný děti režiséra Viktora Polesného, Dědictví slečny Inocencie režiséra Jiřího Krejčíka, Město bez dechu autorky Ivy Procházkové a režiséra Ivana Pokorného a mnoho dalších.

Na podzim a v zimě 2002 a 2003 měly premiéru distribuční filmy ÚTĚK DO BUDÍNA, DĚVČÁTKO, KRUTÉ RADOSTI, MĚSTEČKO a LESNÍ CHODCI. Na několika dalších Centrum v současné době pracuje.

Ani v seriálové tvorbě nezůstává Centrum pozadu - například nyní dokončuje pokračování jednoho z nejúspěšnějších seriálů všech dob Nemocnice na kraji města.

© Česká televize & Total HelpArt T.H.A
English Press Partneři Kontakty Diskuse