Nahoru po schodišti dolů band

Nahoru po schodišti dolů band (pol. 80. let)

(1983 - dodnes) Praha

Marek Brodský: „Původně jsme chtěli mít jinej název. Zjistili jsme, že existuje kapela Warschau Pakt a tak, už kvůli tý světový rovnováze, jsme vymysleli Hup NATO Band. No, nějak to padlo a v roce 1983 vznikl Nahoru po schodišti dolů band.“

Skupinu, která se pojmenovala podle jednoho románu Bel Kaufmanové, v té době tvořili Marek Brodský (ds), jeho kamarád Martin Krajíček (voc,g), dále ještě Milan „Němej“ Hrubý (acc) a Martin Schneider (bg). Do jednoduchého soundu pěly nezbytné vokalistky Věra Krajíčková, Ivana Málková a Nina Vališová, přičemž od roku 1985 se v souboru domestikovali ještě pianista Roman Porteš a saxofonista Ladislav Cihelka. V roce 1986, současně s odchodem všech vokalistek, nahradil Martina Schneidera na basu Vráťa Horčík a rok po té uvolnil harmonikář "Němej" svoje místo Mirkovi Klímovi.

Soubor už od počátku své existence bavil publikum svými jednoduchými akordeonovými písničkami, v nichž byly cítit hudební vlivy reggae, ska a názvuky našich lidových a pololidových popěvků. Jak tehdy psal hudební publicista Vladimír Vlasák: „Skupině se daří spojovat českou kabaretní tradici a městské písničkářství s novou vlnou. Její písničky jsou krátké a štěpné. Chceme-li styl kapely nějak nazvat, nejvýstižněji by se dala označit jako české ska, anebo - jak o sobě jistou dobu sama prohlašovala - ´kyselá prdel´. Výraz v sobě spojuje vzájemnou vyváženost satiry a humoru, která posílena průraznou a melodickou hudební formou a nápaditým pódiovým ztvárněním, působí okamžitě, bezprostředně“. Texty psal NPSDB buď vlastní a nebo se obracel ke tvorbě J. Žáčka, T. R. Fielda či J. Haussmanna.

Někdy od roku 1984 začal soubor spolupracovat s Uměleckým sdružením Vrata, které pak při vystoupeních převážně groteskně popisnou formou dějově dotvářelo některé skladby. Jeho vedoucí Zdeněk Suchý v seriálu Bigbít tvrdí: „Ty písničky byly tak jednoduchý a texty tak napovídaly, že na ně šlo dobře vymyslet zase ty nejstupidnější gagy, jak jsme my říkali, klipy. Ty naskakovaly úplně samy.“

Nahoru po schodišti dolů band byl jedním z nejúsměvnějších počinů české nové vlny 80. let a kromě malé pauzy, způsobené po roce 1989 ztrátou třídního nepřítele, hraje od r. 1993 v nové sestavě dodnes.

Co se zachovalo do r. 1989:

- Fotografie + záznam z koncertu v Desné (prosinec 1984),
film „Hudba 85“ (1985, skladby „Jede, jede“, „Pytlíky ČSA“, „Ekzém“), dokument o kapele „Všude doma dobře nejlíp“ (1985, režie: I.Tatíček),
video z akce „Vítfest 88“ (1988, skladba „Rolničky“),

- Audio:
Nahoru po schodišti dolů band: „Nahoru po schodišti dolů band“ (cca 1984, možná 1985)
Nahoru po schodišti dolů band: „Studio 85“ (STCV 1986)
Nahoru po schodišti dolů band: „Live 86“ (STCV 1987)
Nahoru po schodišti dolů band: „History Of This Band 1983-87“ (1987)

- V seriálu BIGBÍT skladby:
„Homo consumens“ (1985)
„Pořad v bedně“ (1985)
„Pytlíky ČSA“ (1985)
„Jede, jede“ (1985)
„Ekzém“ (1985)
„Úřad“ (1985)