Články

Tim Rice & Andrew Lloyd Webber, cca 1972-73

Rock Opera

Už na konci 60.let se u některých rockových skupin objevily pokusy o delší komponované celky, které provázel nějaký epický příběh, děj. U těchto pokusů bylo cítit ovlivnění muzikálem nebo…

Tangerine Dream, zleva Christopher Franke, Hans-Peter Baumann a Edgar Froese, 1974

Rock Impresionismus

Nyní bych chtěl laskavé čtenáře upozornit, že v následujících odstavcích budu operovat s pojmem, který není terminem technikem, nýbrž pouze pomocným výrazem pro hudbu níže zmíněných umělců.…

Walter "Wendy" Carlos, přelom 60. - 70. let

Správný čas pro syntezátory

Jak už jsme naznačili, rockovým skupinám v 70. letech vyšla vstříc i technika. Využívaly ji hlavně soubory, které ve své hudbě hledaly stále více poloh a nových zvuků. Kytaristé měli svoje…

King Crimson, zleva Tony Levin, Bill Bruford, Adrian Belew, Robert Fripp, zač. 80. let

Art rockové dozvuky

Art rock si prožil svoje vrcholné období přibližně v letech 1970-1977. Bohužel se ale ukázalo, že je jedinou neživotnou odnoží bigbítu. Jestliže kapely anglického kytarového rocku (beatu) i…

Miles Davis, přelom 60. - 70. let

Vysvětlení pojmu „jazz rock“ aneb čubčí lektvar Milese Davise

V 60. letech se jazz tak vzdálil širokému publiku, že to začalo ohrožovat jeho prodeje. Postupem doby totiž nabyl ještě ulítlejších a bláznivějších forem. Saxofonista Ornette Coleman do něj…

The Mahavishnu Orchestra, zleva Jerry Goodman, Jan Hammer Jr., John McLaughlin, Billy Cobham, Rick Laird, 1972-3

Představitelé jazz rocku a fusion music

Zlaté období jazzrocku nastalo v první polovině 70. let, která všeobecně přála muzice s kvalitní instrumentací – vzpomeňme na hardrockové skupiny Led Zeppelin nebo Deep Purple, art-rockové…

Herbie Hancock, cca 1977

Proč zrovna jazz rock

Tím hlavním důvodem vzniku jazzrocku, bráno ze strany samotného jazzu a jeho tvůrců a muzikantů, byly ekonomické příčiny. Jak už jsme uvedli, jazz se postupně svým ponorem do stále…

Concert For Bangladesh, vpředu George Harrison, vzadu vpravo Eric Clapton, 1971

Světové rockové festivaly 70. let

Nežli začnu s opravdovými festivaly, jest mi třeba zmínit akci, která proběhla na začátku sedmdesátých let, a měla částečně festivalový charakter, neboť v rámci ní vystoupilo umělců povícero,…

Zpravodaje VI. PJD, 1978

Pražské jazzové dny

Nejdůležitějším počinem Jazzové sekce bylo pořádání Pražských jazzových dnů. Samotná myšlenka se zrodila v hlavách činitelů JS už někdy na konci třiasedmdesátého roku - chtěli na společném…

Josef Vlček, tvůrce Bodů čs. alternativní hudby

Úkoly české alternativní hudby

Ve zpravodaji z 9. PJD se objevily teze, které se pokoušely nějakým způsobem definovat a pojmenovat čs. alternativní scénu. Jejich autorem byl tehdy Josef „Zub“ Vlček a v úvodu napsal: „Tyto…

první | předchozí | 1 2 | další | poslední (2)