Články

Velvet Underground, zleva Nico, výtvarník Andy Warhol, dále Maureen Tucker, Lou Reed, Sterling Morrison, John Cale, cca 1966

Underground v Americe

Jak už jsme si naznačili, underground jako takový nebyl žádným hudebním žánrem nebo stylem, ale životním postojem. V oblasti rocku se tímto výrazem zejména v Americe a Británii 60. let začali…

Pink Floyd, zleva Nick Mason, Syd Barrett, David Gilmour, Roger Waters, Rick Wright, 1968

Underground v Anglii, Evropě a Německu

Anglický (londýnský) underground se od amerického lišil v jediné věci – skupiny zde takto označované se nesnažily být nějakými politickými pamfletisty (až na jednu výjimku), takže textová…

Timothy Leary, cca 1969

Hippies - Elegantní zahájení

Motto: „Kdo si pamatuje šedesátá léta, ten je neprožil.“ V první polovině 60. let se v Americe na sebe nakupilo několik politických, sociálních a kulturních okolností, které později vedly ke…

Haight Ashbury a pod cedulí Grateful Dead, cca 1966

Hippies - Magická hra v letech 1965 - 1967

Všechno to začalo vybublávat na povrch někdy v létě roku 1965, kdy začalo osídlování sanfranciské čtvrti Haight-Ashbury mladými lidmi, na konci pětašedesátého a v šestašedesátém to vypuklo a…

Demonstrace proti válce ve Vietnamu, 1969

Hippies - Sebevražedná koncovka

V roce 1967 se objevily snahy dosud nepolitickou kontrakulturu hippies politizovat, přičemž tento impuls vycházel z okruhu lidí zastupující novou levici - Abbie Hoffmana, Jerry Rubina, Paula…