James Dean ve slavné filmové adaptaci Steinbeckovy předlohy o dvou bratrech rozdílných povah, o dobru a zlu a jejich příčinách. Americký film oceněný Oscarem (1955). Dále hrají: J. Harrisová, R. Massey, J. Van Fleetová, B. Ives, N. Dennis a další. Režie Elia Kazan

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Americký film Elii Kazana je adaptací stejnojmenného románu Johna Steinbecka. Vypráví o životě kalifornského farmáře Adama Traska a jeho dvou synů. V moderním zpracování biblického příběhu Kaina a Abela se odhaluje princip dobra a zla, pravých citů a pokrytectví. Puritánský Aron vychovává své syny vždy v duchu Písma. Matku chlapci nikdy nepoznali a otec vždy tvrdil, že zemřela. Starší Aron vyrostl v hodného a poslušného mladého muže, zatímco z Cala se stal prudký a nespoutaný mladík, kterého otec jen napomínal a trestal. Mezi dva bratry rozdílných povah vstupuje půvabná Aronova snoubenka Abra, která má s věčně odmítaným, kritizovaným, a přesto vroucím a po citu toužícím Calem, mnoho společného.

Kvalitní literární předloha přinesla i vynikající herecké příležitosti. Pro Jamese Deana v postavě Cala byla spolupráce s režisérem a učitelem Kazanem průlomem v jeho kariéře. Předznamenala jeho image „rebela bez příčiny“. Zúročil zde nejen svůj mimořádný talent, hereckou průpravu ve slavném Actors Studiu, ale i nelehké životní zkušenosti „odloženého“ dítěte. Idol mladých lidí po celém světě zemřel 30. září 1955 v troskách svého nového závodního vozu.

Ve filmu po jeho boku uvidíme i půvabnou Julii Harrisovou, oceněna Oscarem za vedlejší ženskou roli byla i Jo Van Fleetová v roli matky. Uznání se nakonec dostalo i českému dabingu, který přinesl Cenu Františka Filipovského Borisu Rösnerovi v roli otce. Oceněno bylo i mimořádně kvalitní celkové dabingové zpracování.

Foto © 1955 Warner Bros. Entertainment Inc.

Na východ od ráje očima Michaela Málka

Na východ od ráje očima Michaela Málka

Elia Kazan
režisér

Elia Kazan

* 7. 9. 1909

† 28. 9. 2003


Originální názevEast of Eden
Stopáž110 minut
Rok výroby 1955
 ST
ŽánrFilm