Na východ od ráje

70 hlasů

James Dean ve slavné filmové adaptaci Steinbeckovy předlohy o dvou bratrech rozdílných povah, o dobru a zlu a jejich příčinách. Americký film oceněný Oscarem (1955). Dále hrají: J. Harrisová, R. Massey, J. Van Fleetová, B. Ives, N. Dennis a další. Režie Elia Kazan

Video není k dispozici.
Tento pořad nelze na internetu přehrát z důvodu autorských práv.

Americký film Elii Kazana je adaptací stejnojmenného románu Johna Steinbecka. Vypráví o životě kalifornského farmáře Adama Traska a jeho dvou synů. V moderním zpracování biblického příběhu Kaina a Abela se odhaluje princip dobra a zla, pravých citů a pokrytectví. Puritánský Aron vychovává své syny vždy v duchu Písma. Matku chlapci nikdy nepoznali a otec vždy tvrdil, že zemřela. Starší Aron vyrostl v hodného a poslušného mladého muže, zatímco z Cala se stal prudký a nespoutaný mladík, kterého otec jen napomínal a trestal. Mezi dva bratry rozdílných povah vstupuje půvabná Aronova snoubenka Abra, která má s věčně odmítaným, kritizovaným, a přesto vroucím a po citu toužícím Calem, mnoho společného.

Kvalitní literární předloha přinesla i vynikající herecké příležitosti. Pro Jamese Deana v postavě Cala byla spolupráce s režisérem a učitelem Kazanem průlomem v jeho kariéře. Předznamenala jeho image „rebela bez příčiny“. Zúročil zde nejen svůj mimořádný talent, hereckou průpravu ve slavném Actors Studiu, ale i nelehké životní zkušenosti „odloženého“ dítěte. Idol mladých lidí po celém světě zemřel 30. září 1955 v troskách svého nového závodního vozu.

Ve filmu po jeho boku uvidíme i půvabnou Julii Harrisovou, oceněna Oscarem za vedlejší ženskou roli byla i Jo Van Fleetová v roli matky. Uznání se nakonec dostalo i českému dabingu, který přinesl Cenu Františka Filipovského Borisu Rösnerovi v roli otce. Oceněno bylo i mimořádně kvalitní celkové dabingové zpracování.

Foto © 1955 Warner Bros. Entertainment Inc.

Originální názevEast of Eden
Stopáž110 minut
Rok výroby 1955
 ST
ŽánrFilm
Na východ od ráje očima Michaela Málka

Na východ od ráje očima Michaela Málka

Více na portálu ČT24


Elia Kazan
režisér

Elia Kazan

* 7. 9. 1909

† 28. 9. 2003