Na východ od ráje

Hodnocení filmu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 70  
Sdílet
| Poslat odkaz

James Dean ve slavné filmové adaptaci Steinbeckovy předlohy o dvou bratrech rozdílných povah, o dobru a zlu a jejich příčinách. Americký film oceněný Oscarem (1955). Dále hrají: J. Harrisová, R. Massey, J. Van Fleetová, B. Ives, N. Dennis a další. Režie Elia Kazan

Americký film Elii Kazana je adaptací stejnojmenného románu Johna Steinbecka. Vypráví o životě kalifornského farmáře Adama Traska a jeho dvou synů. V moderním zpracování biblického příběhu Kaina a Abela se odhaluje princip dobra a zla, pravých citů a pokrytectví. Puritánský Aron vychovává své syny vždy v duchu Písma. Matku chlapci nikdy nepoznali a otec vždy tvrdil, že zemřela. Starší Aron vyrostl v hodného a poslušného mladého muže, zatímco z Cala se stal prudký a nespoutaný mladík, kterého otec jen napomínal a trestal. Mezi dva bratry rozdílných povah vstupuje půvabná Aronova snoubenka Abra, která má s věčně odmítaným, kritizovaným, a přesto vroucím a po citu toužícím Calem, mnoho společného.

Kvalitní literární předloha přinesla i vynikající herecké příležitosti. Pro Jamese Deana v postavě Cala byla spolupráce s režisérem a učitelem Kazanem průlomem v jeho kariéře. Předznamenala jeho image „rebela bez příčiny“. Zúročil zde nejen svůj mimořádný talent, hereckou průpravu ve slavném Actors Studiu, ale i nelehké životní zkušenosti „odloženého“ dítěte. Idol mladých lidí po celém světě zemřel 30. září 1955 v troskách svého nového závodního vozu.

Ve filmu po jeho boku uvidíme i půvabnou Julii Harrisovou, oceněna Oscarem za vedlejší ženskou roli byla i Jo Van Fleetová v roli matky. Uznání se nakonec dostalo i českému dabingu, který přinesl Cenu Františka Filipovského Borisu Rösnerovi v roli otce. Oceněno bylo i mimořádně kvalitní celkové dabingové zpracování.

Foto © 1955 Warner Bros. Entertainment Inc.

Více na portálu ČT24

 • James Dean hledá sám sebe Na východ od ráje
  James Dean hledá sám sebe Na východ od ráje

  25.2.2013 12:05

  Život Jamese Deana shořel brzy, přesto se stal ikonou. Zásadním dílem jeho kariéry je také Na východ od ráje. Americký film Velikána filmu Elii Kazana je adaptací stejnojmenného románu Johna Steinbecka, který vypráví o životě farmáře Adama Traska a jeho dvou synů. V moderním zpracování biblického příběhu Kaina a Abela se odhaluje princip dobra a zla, pravých citů a pokrytectví. Snímek Na východ od ráje sledujte v pondělí 25. února od 21:50 na ČT2.

Tento pořad nelze na internetu přehrát z důvodu autorských práv.

Diskuse diváků
 • Plazík st. 25. 2. 2013 13:21

  Dabing

  Určitě chápu, že v originálu je to požitek. Ale pro nás, co se učili Angličtinu jen formálně v 6…

 • Miloslav Krátký 7. 5. 2012 09:59

  Nechápu?

  Opravdu nechápu, proč tolik lidí oslavuje tento film. Nechci nikomu brát jeho názor, pro…

 • statis-tik 7. 5. 2012 03:57

  Dabing

  Popravdě, když už musí být film s překladem, mám také raději titulky. Pravda je, že hlasy pro český dabi…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Originální název: East of Eden – Stopáž: 110 minut – Rok výroby: 1955 – ST
Žánr: Film
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje
Kdo byl…
Elia Kazan
Elia Kazan

režisér

* 7. 9. 1909

† 28. 9. 2003

Velikáni filmu... Elia Kazan