Verneův dobrodružný příběh o cestě realizované v rekordním čase známe už 150 let. Kde se zrodila její myšlenka a jak ovlivnila autorův život?
Jules Verne a pozvání k cestě kolem světa

„Cesta kolem světa za osmdesát dní“ se tvorbě Julese Vernea tak trochu vymyká, protože o námětu autor zpočátku uvažoval jako o divadelní hře. Etapy cesty Philease Fogga jsou vlastně po sobě následující obrazy. A příběh, původně zamýšlený pro divadlo, se nakonec na scénu vrátil 7. listopadu roku 1874. Do roku 1900 se jen v Paříži uskutečnilo 2 500 představení. Byla to nejspíš nejúspěšnější hra konce 19. století! Dodnes diváky všech věkových kategorií oslovují filmová i animovaná zpracování románu či dokonce počítačové a deskové hry inspirované touto smyšlenou dobrodružnou cestou. Jules Verne nám i dnes připomíná, že je sice příjemné cestovat velkou rychlostí, ale když si člověk nedopřeje dost času, aby se mohl dívat kolem sebe a zažívat dobrodružství, tak k čemu to vlastně je?

Francouzský dokument sleduje životní cestu slavného spisovatele, způsob, jakým žil a jak dokázal zprostředkovat svoje nadšení a zájem o svět současníkům i budoucím generacím. Snaží se rozkrýt význam Verneovy knihy v kontextu proměn moderní doby.

Napište nám