Válečný korespondent

Spisovatel Jiří Mucha vypráví ve svém bytě na Hradčanském náměstí v Praze o neuvěřitelných peripetiích svého dramatického života (1991). Scénář a režie J. Plšek

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Jiří Mucha (12. 3. 1915 – 5. 4. 1991) studoval před válkou na Sorbonně, za 2. sv. války byl zpravodajem BBC. V předválečné Paříži bydlel v původním ateliéru svého otce, malíře Alfonse Muchy. V Paříži zažil takzvanou „podivnou válku“, jakési bezčasí po okupaci fašisty. Dobrodružnou cestou se dostal z okupované Francie přes Gibraltar do Anglie, v BBC vedl vojenské vysílání Československého rozhlasu z Londýna. Válečným zpravodajem BBC se stal s pomocí a přímluvou Jana Masaryka a hned spěchal na frontu. Nejprve do Afriky a pak všude, kde se bojovalo, kromě Pacifiku. Válečné zkušenosti vystřídalo osvobození a nakonec v padesátých letech i vězení. Vzpomínky spisovatele doplní pár přátel, R. Firkušný a J. Páleníček a bývalí příslušníci RAF.

Jiří Mucha si ve svém bytě na Hradčanském náměstí povídá s reportérkou Saskií Burešovou: jak se dostal ke psaní, o dramatické cestě do Velké Británie, o začátcích u BBC a svých poválečných osudech v českých uranových dolech. Na návštěvu k němu na kus řeči přicházejí postupně bývalí příslušníci RAF – Karel Mrázek, Ota Hrubý, Rudolf Firkušný a Josef Páleníček.

Stopáž37 minut
Rok výroby 1991
 ST 4:3
ŽánrDokument