Válečný korespondent

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 6  
Sdílet
| Poslat odkaz

Spisovatel Jiří Mucha vypráví ve svém bytě na Hradčanském náměstí v Praze o neuvěřitelných peripetiích svého dramatického života (1991). Scénář a režie J. Plšek

Jiří Mucha (12. 3. 1915 – 5. 4. 1991) studoval před válkou na Sorbonně, za 2. sv. války byl zpravodajem BBC. V předválečné Paříži bydlel v původním ateliéru svého otce, malíře Alfonse Muchy. V Paříži zažil takzvanou „podivnou válku“, jakési bezčasí po okupaci fašisty. Dobrodružnou cestou se dostal z okupované Francie přes Gibraltar do Anglie, v BBC vedl vojenské vysílání Československého rozhlasu z Londýna. Válečným zpravodajem BBC se stal s pomocí a přímluvou Jana Masaryka a hned spěchal na frontu. Nejprve do Afriky a pak všude, kde se bojovalo, kromě Pacifiku. Válečné zkušenosti vystřídalo osvobození a nakonec v padesátých letech i vězení. Vzpomínky spisovatele doplní pár přátel, R. Firkušný a J. Páleníček a bývalí příslušníci RAF.

Jiří Mucha si ve svém bytě na Hradčanském náměstí povídá s reportérkou Saskií Burešovou: jak se dostal ke psaní, o dramatické cestě do Velké Británie, o začátcích u BBC a svých poválečných osudech v českých uranových dolech. Na návštěvu k němu na kus řeči přicházejí postupně bývalí příslušníci RAF – Karel Mrázek, Ota Hrubý, Rudolf Firkušný a Josef Páleníček.

Tento pořad nelze na internetu přehrát z důvodu autorských práv.

Stopáž: 37 minut – Rok výroby: 1991 – ST  4:3
Žánr: Dokument
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje
70 let od konce 2. světové války
    Související pořady