Nemateriální statky tradiční lidové kultury České republiky konečně pod ochranou zákona a v hledáčku režisérky R. Šáchové

Organizace UNESCO rozhodla v roce 1997 o vytvoření mezinárodní ceny s názvem Mistrovská díla ústního a nemateriálního dědictví lidstva. V roce 2005 byla takto oceněná díla převedena do nově vytvořeného Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva. V současné době se v tomto soupisu nachází bezmála 400 významných památek nehmotné tradiční kultury z celého světa. Mezi nositeli tohoto titulu za Českou republiku figurují zatím čtyři: slovácký verbuňk, jízda králů, masopust na Hlinecku a sokolnictví.

O podobný projekt v tuzemském měřítku se postaralo ministerstvo kultury vytvořením Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR, na kterém je aktuálně zapsáno čtrnáct položek. V průběhu roku 2015 se tvůrci dokumentu postupně podívali na jednotlivé tradiční akce a v obrazovém sledu od jara do zimy zachytili všech dvanáct tehdy zapsaných nehmotných památek. Diváci se tak mohou těšit nejen na masopustní veselí, strážnické cifrování, vlčnovské legrúty nebo chovatele dravců, ale i na vodiče jidáše, myslivce, valašské odzemkáře, jemnické běžce o Barchan, lidové loutky, tradiční léčebné procedury či modrotisk.

Napište nám