Kolotoče, poutě, jarmarky, trhy, cirkusy – uzavřený svět, který ovládají staré rodinné klany komediantů, kolotočářů, cirkusáků, prostě světských. Svět vzniklý z tradice středověkých kejklířů, šašků, kejklířů, potulných herců a zpěváků. Svět rodin, které si po generace předávají své znalosti, dovednosti, štace, placy a kšefty. Jak žijí dnešní Světský?

Tvůrci během jednoho roku sledovali život pěti světských rodin. Zaznamenávali jejich pracovní i soukromý život, tréninky lidí i zvířat, školní docházku dětí z rodin, které žijí každý týden na jiném místě republiky, přejezdy na jednotlivé štace, úspěchy i neúspěchy, osobní, zdravotní i ekonomické problémy. Díky tomu vznikla svébytná sonda do světa, který díky novým způsobům zábavy zřejmě pomalu končí.

Malý rodinný cirkus Kellner se sto padesátkrát do roka stěhuje ze štace na štaci. Jeho majitel bojuje s vážnými zdravotními problémy a netuší, jestli se mu podaří dokončit započatou sezónu. Majitelé atrakcí a provozovatelé poutí Fialovi a Helferovi se snaží přizpůsobit své podnikání době na míru. Ženichy dcerám ale u světských stále vybírá hlava rodiny a koňů z vlastního chovu by se nevzdali za nic na světě. Zpěvák ze světské rodiny Jarek Šimek, který léta hledá své místo v české popmusic, se vydává za svými světskými kořeny. Česká legenda cirkus Humberto nám poodhalí, kolik práce se skrývá za jedním představením, jak se krotí lvi a proč se světským nejlépe žije v přívěsu. Všechny rodiny však spojuje jediné: každodenní boj o přežití a touha udržet letitou rodinnou tradici při životě.

„Světský jsou dokumentární Cirkus Humberto jednadvacátého století.“ říká o projektu kreativní producent Petr Kubica.

Stopáž45 minut
Rok výroby 2016
 P HD