Reportáže v regionech
Divadlo Drak
Uplynulo už 60 let od okamžiku, kdy do hlediště Divadla Drak v Hradci Králové usedli první diváci. Sídlí jen pár kroků od historické části města a za dobu své existence pobavilo nespočet diváků všech generací doma i v zahraničí. Na mezinárodní scénu soubor pronikl v roce 1966 na světovém festivalu UNIMA s inscenací Pohádky z kufru. Za dlouhé roky divadlem prošla celá řada legend. Některé z nich si při návštěvě připomeneme a nahlédneme společně taky do zákulisí. Kupříkladu do dílen, v nichž přicházejí na svět dřevění herci i do těch, kde se pro ně vyrábějí speciální kostýmy. Dozvíme se, co se tu za víc, než půl století změnilo, jak práce zdejších mistrů vypadá a nezapomeneme zmínit ani slavné inscenace, které mezi diváky bodovaly.


Divadlo Drak
Řezbář
Miroslav Kříž z Jasenné u Jaroměřic se s dlátem se seznámil v patnácti letech u otce svého kamaráda, který vyřezával figurky do betlémů. Často u něho sedával a podle jeho vzoru se pokoušel o svá první dílka. Pak ho ale osud nasměroval jinou cestou a ke dřevu se vrátil až po letech. Jeho hlavním pomocníkem při práci s voňavým materiálem se staly motorové pily. Používá ale samozřejmě i stará dobrá dlátka. Nahlédneme do dílny, abychom zjistili, na čem právě pracuje. A zavítáme i do míst, která se stávají jeho ateliérem pod širým nebem. Není totiž výjimkou vidět ho pracovat u nějaké chalupy nebo klidně na návsi obce. Jeho sochy zdobí spousty vesnic a měst, ale taky kupříkladu pohádkovou stezku v lesích u Hradce Králové.


Řezbář
Pěstování citrusů
Mandarinky, pomeranče i další citrusové plody nám voní exotikou a teplem. Jenže my vás zavedeme na východ Čech do jednoho skleníku, kde se už desítky let tyhle dobroty rodí taky. Josef Boukal se pěstování citrusů věnuje od mládí, kdy se s několika kamarády dohodli, že se pokusí pro Čechy netypické rostliny u nás zabydlet. Prozradí nám, jak začínal, jak si doplňoval znalosti o svém koníčku a kdy se začalo dařit. Dozvíme se rovněž, jaké podmínky tyhle rostliny potřebují a jak jim jejich majitel zajišťuje třeba hodně důležitou vlhkost. A navíc to, kdy začínají kvést a kdy si může ochutnat první výsledky svého snažení. Na vánočním stole u Boukalů nebudou ani letos chybět a našli bychom tam i jablíčka, jejichž pěstování se pan Josef rovněž věnuje.


Pěstování citrusů
Rozhledna Milíř
Parta kamarádů a jejich nadšení můžou stát u velkých věcí. Přesvědčíme se o tom u rozhledny ve Vysoké nad Labem. Cesta k cíli naší cesty ale chvilku potrvá. Vyrazíme od areálu Zámeček u Lesního družstva Vysoké Chvojno do blízkého arboreta, které bylo vybudováno v 19. století a v němž můžete obdivovat 220 druhů dřevin z celé severní polokoule. K největším místním pokladům patří Pazerav sbíhavý, který je druhým největším stromem v České republice. Po prohlídce arboreta se vydáme směrem k jedné z nejstarší přírodních rezervací u nás. Vyhlášena byla už v roce 1884 hlavně kvůli ochraně mohutných buků, z nichž některé se dožívají až 400 let. V jedné z jejích částí pak můžeme vidět vývoj pralesa bez lidského zásahu. A na závěr nás čeká samotná rozhledna, na jejíž vrchol vede 160 schodů. Po jejich vyšlápnutí si dopřejeme okouzlující výhled do kraje.


Rozhledna Milíř
Bílá věž
V Hradci Králové určitě nepřehlédnete Bílou věž, 72 metrů vysokou dominantu města. Měla několik úkolů. Jedním bylo samozřejmě střežit město před nebezpečím, ale v podstatě jediným nebezpečím byl kdysi požár. Přímo uvnitř věže na vás čeká, kromě výpravy do její historie, taky několik zajímavých exponátů. Jedním z nich je model památky. Tři metry vysoká maketa z 500 dílů je světovým unikátem. Ale není to to jediné, co návštěvníci obdivují. Pozornost poutá Augustin. Je to jeden z největších zvonů v celé České republice a má zajímavý příběh. Vznikl totiž dřív než slavná stavba. To vše se dozvíte přímo v Bílé věži. A odměnou za vystoupání na samotný vrchol vám bude výhled na celé město a jeho okolí.

