Mazár-e Šaríf

21. 5. 2017

Afghánistán není v posledních letech vyhledávanou turistickou destinací. S postupným odchodem spojeneckých vojsk se v zemi zhoršila bezpečnostní situace a vydat se tam jako turista je v současné době značně nebezpečné. Každý, kdo ale Afghánistán někdy navštívil, má tendenci se tam vracet a nebo o něm alespoň hezky mluvit. Kdyby se země dala popsat jako člověku - o Afghánistánu se dá říct, že má zkrátka zvláštní charisma. My se teď vypravíme do Mazár-e Šarífu. Největšího města na severu země, kde natáčela Tereza Engelová.

videoAfghánistán: Mazár-e Šaríf
...
video video

Afghánistán: Mazár-e Šaríf

Mapa

Přejít na obsah dílu


Afghánská krajina

21. 9. 2014

Jedna z nejchudších, nejnebezpečnějších, ale i nejkrásnějších zemí světa. Afghánistán. Turisti sem ještě dlouho pravděpodobně hromadně jezdit nebudou. Krajinu ale stojí za to vidět. Objektiv tam vyrazil. A vy teď můžete vidět život jeho obyvatel očima Tomáše Vlacha.

videoAfghánská krajina
...
video video

Afghánská krajina

Mapa

Přejít na obsah dílu


Ženy

10. 2. 2013

Novinářka a publicistka Lenka Klicperová spolu s fotografkou Jarmilou Štukovu se etablují také jako malý filmařský team, který proniká za hranice, za nimiž už není přílš bezpečno. Tady ovšem nejde o adrenalin ani o popularitu. Obě dámy riskují zejména proto, aby přinesly důležitá svědectví o životě těch, kdo žijí v zemích, jež známe hlavně ze zpravodajských titulků. Někdo si možná vzpomene na jejich reportáže z Iráku a Kurdistánu, teď je na řadě Afghánistán a Lenčino a Jarmilino ústřední téma – ženy.

videoŽeny
...
video video

Ženy

Mapa

Přejít na obsah dílu


Mobily

12. 8. 2012

Afghánský venkov zažívá obrovský civilizační skok – středověkou ústní komunikaci, založenou na předávání vzkazů, střídá éra mobilních telefonů. Jednoduchý mobil se vedle osla a termosky stává vybavením i těch nejchudších domácností. Jak si s mobilním telefonem rozumí lidé, kteří neumí číst a psát a jaké další zvláštnosti má telefonování v Afghánistánu, zjišťovali Šárka Kuchtová a Tomáš Vlach.

videoMobily
...
video video

Mobily

Mapa

Přejít na obsah dílu


Afghánský venkov

18. 3. 2012

Afghánistán má i svojí přívětivější tvář, než jen tu jakou vídáme ve zprávách. Není to jen země teroristických útoků a vojenských operací, jak by se mohlo na první pohled zdát. Obyčejný život plyne dál. Dokonce se i prý zlepšuje. Důkazem je toho následující reportáž Tomáše Vlacha a Šárky Kuchtové. Vydali se do míst, kam ani zahraniční vojáci běžně nejezdí a v Objektivu nám teď přiblíží život na afghánském venkově.

videoAfghánistán: venkov
...
video video

Afghánistán: venkov

Mapa

Přejít na obsah dílu


Kábul

18. 7. 2010

Nejoblíbenější zemí reportéra Tomáše Etzlera je Afghánistán. Navštívil ho mnohokrát a jak sám říká, byla to láska na první pohled. Podíváme se s ním do Kábulu. Mimo jiné nás vezme do tamní tržnice, prý je to ta nejúžasnější, jakou kdy viděl. Podíváme se spolu s ním ale třeba i do kábulské pekárny, anebo do Kuřecí ulice, která je jakýmsi nákupním centrem pro cizince.

videoAfghánistán: Kábul
...
video video

Afghánistán: Kábul

Mapa

Přejít na obsah dílu


Kábul

1. 11. 2009

Kábul. Co o něm víme? Hlavní město země zmítané válkou. Metropole, která nemá a nemůže mít nejlepší image. Alespoň na první pohled. Na ten druhý ale objevujeme zralou krásku, o níž se i v hluboké historii přetahovali velcí dobyvatelé a hrdé armády. Město na obyvatele dvakrát větší než Praha, plné života, přívětivých a statečných lidí, v jejichž společnosti je dobré pobýt. Pojďme to teď také na chvíli vyzkoušet – s Tomášem Etzlerem.

videoAfghánistán: Kábul
...
video video

Afghánistán: Kábul

Mapa

Přejít na obsah dílu


Oblast Darajsúfu

27. 4. 2008

Oblast Darajsúfu patří mezi nejsušší v Afghánistánu. V létě, kdy voda vysychá, jsou obyvatelé odkázáni na zdroje vzdálené až jeden den jízdy na oslu. Mnoho vesnic používá jen vodu, která se během zimy nashromáždila v rezervoárech. Když je sucho, tak ale vysychá i tato voda. A přestavte si, že v Afghánistánu se o zásobení rodiny vodou starají většinou děti.

videoAfghánistán
...
video video

Afghánistán

Přejít na obsah dílu