Skopje

21. 1. 2018

Hlavní město Makedonie obklopené vysokými kopci je rozdělené řekou na dvě části. Obě jsou velmi odlišné architekturou i etnickým původem obyvatel. Ulicemi města nás provede manželský pár z Česka. Autor následující reportáže Miroslav Čapek nám vysvětlí, proč historické jádro města museli postavit nanovo i jak se jim to povedlo.

videoMakedonie: Skopje
...
video video

Makedonie: Skopje

Mapa

Přejít na obsah dílu


Údolí řeky Vardar

30. 7. 2017

Byl kolébkou antické civilizace, jako první v Evropě se tu objevili křesťané a působili tu světci Cyril a Metoděj před tím, než přišli na misi do Čech. Řeč je o Makedonii – o zemi, která do značné míry určovala dějiny dnešní Evropy. Mnohá místa, která bohaté dějiny připomínají, leží v údolí řeky Vardar. Vezme nás tam Šárka Kuchtová a Tomáš Vlach.

videoMakedonie: Údolí řeky Vardar
...
video video

Makedonie: Údolí řeky Vardar

Mapa

Přejít na obsah dílu


Ochrid

18. 5. 2008

A z Indie teď míříme zpátky do Evropy. Konkrétně do Makedonie. Tato země bývá někdy zbytkem Evropy označována za soudek střelného prachu, který může kdykoli explodovat. Důvody jsou jasné – národnostní problémy a ne zcela vyjasněné vztahy se sousedy, hlavně s Řeckem. My se teď ale podíváme do poměrně klidného Ochridu na jihozápadě země u Albánských hranic. A jak sami uvidíte, je toto místo hned z několika důvodů na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

videoMakedonie
...
video video

Makedonie

Přejít na obsah dílu