Pagody

23. 10. 2016

Jsou celkem tři, každá vznikla v jiném období vietnamských dějin. Přesto všechny dodnes patří mezi nejdůležitější stavby ve Vietnamu. Řeč je o posvátných pagodách, které jsou důkazem mimořádně zajímavé historie této země. Více v reportáži Davida Jakše.

videoVietnam: pagody
...
video video

Vietnam: pagody

Mapa

Přejít na obsah dílu


Catba

24. 4. 2016

Míříme do Vietnamu, konkrétně do zátoky Halong. Tam jsme s Objektivem už byli poměrně nedávno, teď se podíváme na největší z tamních ostrovů na ostrov Catba. Každý duben se tam koná festival, který oslavuje zakladatele nezávislého Vietnamu Ho Či Minha.

videoCatba
...
video video

Catba

Mapa

Přejít na obsah dílu


Severní Vietnam

31. 1. 2016

Putování začneme v Hanoji. Budete mít pocit, že místní život se převážně odehrává na ulici. V Hanoji je zkrátka všude rušno. Pak se přesuneme na sever země. Projedeme se i po jedné z nejkrásnějších cest Vietnamu. Nebo alespoň autoři reportáže Erik Knopp a Kateřina Poláková to tvrdí. Cesta vede průsmykem s názvem Ma Pi Leng. A vezmou nás i na projížďku lodí a možná budete překvapeni stylem pádlování místních přepravců.

videoSeverní Vietnam
...
video video

Severní Vietnam

Mapa

Přejít na obsah dílu


Jih Vietnamu

29. 11. 2015

V první reportáži nás čeká trochu nevšední jízda po přeplněných ulicích vietnamských měst. Ne úplně vydařený výlet za vodnými sporty, či rybářská obec, která láká mnohé turisty. Jih Vietnamu právě teď.

videoJih Vietnamu
...
video video

Jih Vietnamu

Mapa

Přejít na obsah dílu


Ha Long

4. 10. 2015

Ha Long rozhodně patří mezi největší přírodní atrakce celého Vietnamu. Kdo tuto zátoku viděl, potvrdí, že je úchvatná. Barbora Šámalová nám dnes v pravidelné rubrice Objektiv osobně ale ukáže i odvrácenou tvář tohoto místa.

videoHa Long
...
video video

Ha Long

Mapa

Přejít na obsah dílu


Had na talíři

12. 7. 2015

Každou prázdninovou neděli spolu vyrážíme díky bohatému archivu Objektivu do minulosti. Dnes si dáme před nedělním obědem předkrm ve Vietnamu. Nebudeme vás do něj ale nutit. Hada se mnoho lidí štítí i v přírodě, natož na talíři. Odvážnější byl kolega Tomáš Šponar.

videoHad na talíři
...
video video

Had na talíři

Mapa

Přejít na obsah dílu


Hanoj

3. 5. 2015

Hanoj – město staré více než tisíc let – navštívíme v první reportáži. Okouzlí každého návštěvníka svou jedinečnou atmosférou. Říká se, že pokud chcete poznat skutečnou Hanoj, musíte se rozhodně vydat do starého města. Úzké uličky a takzvané tunelové domy vás vtáhnou do doby dávno minulé. Uličky nesou jména jednotlivých řemesel, takže se tu můžete projít třeba ulicí plnou ševců a obchodů s obuví, nebo třeba ulicí porcelánových misek.

videoHanoj
...
video video

Hanoj

Mapa

Přejít na obsah dílu


Tet nový rok

22. 2. 2015

Vietnam a oslavy příchodu nového lunárního roku. Letos datum svátku Tet připadlo na 19. února a jak přesně nejvýznamnější oslavy roku ve Vietnamu probíhají? To se dozvíte v reportáži Daniela Novotného. V tento den by se podle tradice nemělo pracovat, nikdo by neměl nadávat, nic by se nemělo rozbíjet. Zkrátka by se zbytečně nemělo plýtvat energií, jen se věnovat oslavám.

videoTet nový rok
...
video video

Tet nový rok

Mapa

Přejít na obsah dílu


Město Hue

13. 7. 2014

Zakázané město, intriky dvorního života, okázalé bohatství císařské rodiny – ne, teď nemluvíme o velkolepém sídle čínských císařů v Pekingu. Kopii tohoto světoznámého místa si totiž na začátku 19. století nechali postavit vietnamští císaři. Těžce poškozený areál ve městě Hue v posledních letech doslova vstává z trosek a stává se rychle jedním z hlavních lákadel překrásné země jménem Vietnam.

videoMěsto Hue
...
video video

Město Hue

Mapa

Přejít na obsah dílu


Víkend v Hanoji

9. 2. 2014

První reportáž nás dneska zavede do vietnamského hlavního města – do Hanoje. Autora reprotáže Daniela Novotného zajímalo hlavně to, jak tam místní tráví volný čas. Je toho opravdu hodně, co se v Hanoji dá o víkendu dělat, uvidíte sami. A pokud se obyvatelé hlavního města rozhodnou vyrazit si někam do přírody, často míří k hoře vonných cest, aby tam navštívili některou z několika desítek buddhistických svatyní.

videoVíkend v Hanoji
...
video video

Víkend v Hanoji

Mapa

Přejít na obsah dílu


Delta Mekongu

21. 7. 2013

Více než čtyři tisíce kilometrů dlouhý Mekong pramení vysoko na Tibetské náhorní plošině. My vás teď ale místo jeho pramenů zavedeme tam, kde se po průtoku několika asijskými zeměmi vlévá do Jihočínského moře. Delta Mekongu v jižním Vietnamu je pozoruhodná jak z hlediska kultury a historie, tak i jako místo přírodních krás a zajímavostí. A kromě toho je tamní půda tak úrodná, že se jí přezdívá „vietnamská miska rýže“.

videoDelta Mekongu
...
video video

Delta Mekongu

Mapa

Přejít na obsah dílu


Pagoda Nefritového císaře

7. 7. 2013

Největší město Vietnamu, dodnes zcela jiné, než metropole Hanoj, daleko na severu. Pulsující centrum byznysu, symbol západního stylu života, jedno z nejperspektivnějších měst Indočíny. Tím vším je Saigon, neboli Ho Či Minovo město. Jenže najdete tu i klidná, zadumaná zákoutí, kde lidé dodnes vzývají duchy předků a vzduch voní po obětních tyčinkách. Objektiv vás zve na jedno z nich – Pagodu Nefritového císaře.

videoPagoda Nefritového císaře
...
video video

Pagoda Nefritového císaře

Mapa

Přejít na obsah dílu


Hoi An

30. 9. 2012

Nejnavštěvovanější destinací jihovýchodní Asie je jednoznačně Thajsko, o tom není pochyb. Ale Zemi úsměvů roste vážná konkurence. Na paty jí šlape Vietnam. Někdy se mu přezdívá Země zanořujícího se draka. A hlavním lákadlem není jen světoznámá zátoka Halong, nebo pulsující Saigon. Obrovským hitem se v poslední době stává město Hoi An v provincii Quang Nam. Místo s úžasnou historií nabízí rozumnou rovnováhu mezi přívaly turistů a tradičním způsobem života. S Objektivem se tam teď můžete podívat i vy.

videoHoi An
...
video video

Hoi An

Mapa

Přejít na obsah dílu


Hanojský Hilton

2. 9. 2012

Pětimilionová metropole Hanoj je považována za symbol kulturní a intelektuální tradice Vietnamu. Desítky galerií a divadel tu mají sezónu prakticky celoročně a zejména zahraniční návštěvníci jim neustále přibývají. Ve stínu hanojského downtownu tu ale najdete i místo, které dodnes nahání strach a oživuje bolestné vzpomínky. Tím místem je Hoa lo a je to někdejší francouzské koloniální vězení. Později ho využívala i severovietnamská komunistická armáda a věznění američtí vojáci mu dali ironickou přezdívku Hanojský Hilton.

videoHanojský Hilton
...
video video

Hanojský Hilton

Mapa

Přejít na obsah dílu


Chrám literatury

31. 7. 2011

Místo zasvěcené čínskému mudrcovi Konfuciovi a zároveň první vietnamská univerzita - to je Chrám literatury. Najdete ho v Hanoji a pro turisty je to jedno z nejatraktivnějších míst. Pokud byste plánovali cestu do Vietnamu, tak tam se rozhodně musíte podívat. Pokud se v nejbližší době nechystáte, tak cestovat můžete alespoň s Objektivem, a to je výhoda. Chrám literatury neboli Van Mieu má ohromný význam pro vietnamskou kulturu a rozvoj vzdělanosti ve starém Vietnamu. Císař Ly Thanh Tong ho prý založil už v roce 1070, i když přesné datum úplně jasné není.

videoChrám literatury
...
video video

Chrám literatury

Mapa

Přejít na obsah dílu


Sapa

14. 11. 2010

Nejnavštěvovanější místo v severním Vietnamu – to je Sapa. Právě tam se podíváme. Nahlédneme do života příslušníků horských kmenů, Hmongů a červených Zaů. Dozvíte se třeba i to, po čem touží mladé dívky. Život v souladu se starými tradicemi nemají totiž jednoduchý. Jen si to představte: vdát se například mohou jen za takového muže, který jim sedí i podle horoskopu. Navštívíme ale i proslulý nedělní trh, kterému se kdysi říkalo trh lásky a sloužil hlavně jako místo k seznámení. Dnes je ale už všechno jinak.

videoVietnam: Sapa
...
video video

Vietnam: Sapa

Mapa

Přejít na obsah dílu


Hoian

18. 4. 2010

Nejrůznější exotická jídla si už dávno našla cestu na české stoly. Italskou pizzu, čínské kung-pao, thajské nudle nebo třeba turecký kebab si dáváme k obědu stejně běžně jako třeba řízek nebo guláš. Lahůdky pocházející z Vietnamu v Česku ale zatím skoro nikdo nezná. Je to paradox, když máme jednu z největších vietnamských menšin v Evropě a je to zároveň i věčná škoda, protože jde o jednu z nejzdravějších a zároveň i nejlahodnějších kuchyní světa. Na tom se s naším spolupracovníkem Ivanem Brezinou určitě shodnou všichni, kdo ve Vietnamu pobyli alespoň malou chvíli. A pokud jste se s vietnamskou kuchyní ještě nesetkali, tak vás teď pozveme na malý kulinářský výlet do starobylého městečka Hoian.

videoVietnam: Hoian
...
video video

Vietnam: Hoian

Mapa

Přejít na obsah dílu


Pagoda vůní

17. 5. 2009

Za to, jak vypadá současná vietnamská kultura, může z velké části právě Čína. Asi se není co divit, jsou za tím jak jinak než historické či geografické důvody. A proto i zdejší buddhismus je takzvaného mahajánského typu. Co si pod tím představit? Řečeno stručně – je to buddhismus poněkud vzdálený původnímu učení Buddhy. A i přesto, že vztah Vietnamců k náboženství je spíše vlažný, tak jich každoročně desetitisíce zamíří ke slavné pagodě vůní, aby tam vykonali očistný rituál. A právě tam se můžete s Objektivem podívat i vy.

videoVietnam: pagoda vůní
...
video video

Vietnam: pagoda vůní

Mapa

Přejít na obsah dílu


Hoi An

3. 5. 2009

Od sousedů putujeme dál do světa – do Vietnamu – a přímo do jeho středu. Naším cílem bude město Hoi An. A asi pravděpodobně zboří všechny vaše představy, které o Vietnamu máte, a to možná i vám, kteří jste tuto zemi navštívili. Jak je to možné? Hoi An je totiž místem s jedinečnou atmosférou, kde se stovky let mísí nejrůznější kultury. Cítit je tu vliv jihovýchodní Asie, Číny, nebo Indie. A právě proto se Hoi An tolik liší od zbytku Vietnamu.

videoVietnam: Hoi An
...
video video

Vietnam: Hoi An

Mapa

Přejít na obsah dílu


Hue

1. 3. 2009

Uprostřed tisícikilometrové linie, která spojuje sever a jih Vietnamu, leží město Hue. Kdysi bylo sídlem císařské dynastie Nguyen – jejích 13 panovníků odsud od počátku 19. století až do konce 2. světové války řídilo osudy celé země. Pak jeho úlohu převzala Hanoj a Saigon. V Hué a okolí se naštěstí zachoval nespočet unikátních památek a to i přesto, že se městem přehnala bezohledná válka.

videoVietnam: Hue
...
video video

Vietnam: Hue

Mapa

Přejít na obsah dílu


Čampská kultura

25. 1. 2009

Da Nang a My Song – to jsou místa, která navštívíme právě teď. Míříme do Vietnamu a zajímat nás bude hlavně čampská kultura. Jižně od 17. rovnoběžky, která kdysi tvořila demarkační linii mezi Jižním a Severním Vietnamem, se ve středověku rozkládalo hinduistické království Čampa. Na tamních úchvatných památkách se podepsal nejen čas, ale i americko-vietnamská válka. Ale i tak tamní svatyně a chrámy dodnes přinášejí svědectví o více než 14 století trvajícím rozkvětu této říše, která u nás není příliš známá.

videoVietnam: čampská kultura
...
video video

Vietnam: čampská kultura

Mapa

Přejít na obsah dílu


Hanoj

30. 3. 2008

Poslední výlet – naším cílem bude Vietnam. Říká se, že je to země pracovitých lidí a velkých regionálních rozdílů. My zamíříme do hlavního města – do Hanoje. Zajímat nás bude obyčejný život – určitě je dnes těžké si představit, že to není zase až tak dávno, kdy toto město mělo jen několik desítek ulic. A pryč je i doba, kdy na ulicích bylo více cyklistů než motorových vozidel.

videoVietnam
...
video video

Vietnam

Přejít na obsah dílu


Demilitarizovaná zóna

23. 3. 2008

Jestli se dá o nějakém místě na planetě říct, že historie je tu stále živá, pak je to určitě tzv. demilitarizovaná zóna v centrálním Vietnamu. Pásmo, které kdysi představovalo snad největší zbrojnici světa, víc než dvacet let oddělovalo sever a jih země a bylo dějištěm prudkých bojů. Pozůstatky války najdete i dnes a jsou lidé, které někdejší konflikt živí.

videoVietnam
...
video video

Vietnam

Přejít na obsah dílu