Den v Tatrách

15. 1. 2017

Vysoké Tatry přitahují stále více a více návštěvníků z Česka. V létě je lákají výlety a vysokohorské túry, v zimě sjezdovky a terény pro adrenalinové sporty. Ale pokud s sebou zrovna nemáte zimní výstroj, nebo se vám zkrátka už nechce lyžovat, tak i tak je toho v Tatrách hodně k vidění. Přesvědčil se o tom i náš zpravodaj na Slovensku Lukáš Mathé.

videoSlovensko: Den v Tatrách
...
video video

Slovensko: Den v Tatrách

Mapa

Přejít na obsah dílu


Levoča

7. 8. 2016

Nejvyšší gotický oltář na světě příští rok oslaví 500 let. Nachází se v slovenské Levoči a my teď spolu nahlédneme na jeho skrytou tvář. Uvidíme, jak se podobný dřevěný skvost restauruje.

videoLevoča
...
video video

Levoča

Mapa

Přejít na obsah dílu


Móric Beňovský

17. 4. 2016

První Evropan, který se plavil v severním Pacifiku. První král Madagaskaru. První slovenský autor celosvětového bestselleru. A první objevitel smajlíka. Po stopách člověka, o kterém mluvím, pátral David Miřejovský. A jak sám tvrdí: Češi si museli Járu Cimrmana vymyslet. Slováci ho mají, ale zapomněli na něj.

videoMóric Beňovský
...
video video

Móric Beňovský

Mapa

Přejít na obsah dílu


Ledové sochy

27. 12. 2015

I když v Česku má zima opravdu rozpačitý nástup, my teď vyrazíme přímo do ledového království. V slovenských Tatrách se každý rok koná neoficiální mistrovství světa ve výrobě ledových soch. Máte se na co těšit.

videoledové sochy
...
video video

ledové sochy

Mapa

Přejít na obsah dílu


Zlaté Moravce

20. 12. 2015

Pečete už cukroví na Vánoce? My pro vás máme teď něco, co by se mohlo hodit po svátcích. David Miřejovský vyrazil do Zlatých Moravcí. Vyrábí se tam lehce stravitelný chléb. Víc už Davidova reportáž.

videoZlaté Moravce
...
video video

Zlaté Moravce

Mapa

Přejít na obsah dílu


Štiavnické Bane

6. 9. 2015

V další reportáži se podíváme na Slovensko. Je začátek školního roku. David Miřejovský nás zavede do školy. Trochu připomíná školu ze světoznámého příběhu o Harrym Potterovi. V této škole se sice nečaruje, ale žáci v době vyučování se starají o svoje dravé ptáky. A na předmětu sokolnictví se učí
tak trochu i kouzlit. Uvidíte sami.

videoŠtiavnické Bane
...
video video

Štiavnické Bane

Mapa

Přejít na obsah dílu


Objektiv osobně

26. 7. 2015

Každou neděli nám jeden ze zahraničních redaktorů přináší svůj unikátní pohled na oblast, kde působí. Na prázdniny pro Objektiv osobně připravili něco zcela odlišného. Reportáž o tom, kam chodí relaxovat člověk, který žije několik let v cizí krajině a prakticky nemá volno. Co dělá David Miřejovský, když netočí reportáže – nejen pro Objektiv?

videoObjektiv osobně
...
video video

Objektiv osobně

Mapa

Přejít na obsah dílu


Liptovská Teplička

24. 5. 2015

Po celosvětovém úspěchu trilogie Pán prstenů zažil Nový Zéland, kde se filmy natáčely, obrovský zájem turistů. Fanoušci Bilbo Pytlíka navštěvovali hlavně Hobitín – vesnici, kde jsou domy vybudované v zemi. Podobnou atrakci našel náš kolega David Miřejovský i na Slovensku. V obci pod Tatrami se nacházejí víc jak 4 vchody do podzemí. Pokud do Liptovské Tepličky vyrazíte, David má pro vás jednu radu. Před domácími slovo Hobitín raději neříkejte. Na přirovnání k hobitům jsou prý mírně řečeno alergičtí.

videoLiptovská Teplička
...
video video

Liptovská Teplička

Mapa

Přejít na obsah dílu


Bratislava

1. 2. 2015

Teď nás už čeká bojové umění bez pravidel. Tedy s jediným pravidlem: zneškodnit nepřítele. Jakýmkoliv způsobem s čímkoliv, co máte po ruce. Krav Maga vzniklo během druhé světové války v ulicích Bratislavy. Slovenští Židé se chtěli ubránit slovenským fašistům. Dnes jejich styl boje přebírají policisté a vojáci na celém světě. Úplně první byla izraelská armáda. Pro Objektiv natáčeli ti nejpovolanější. Z Bratislavy David Miřejovský a z Izraele Jakub Szántó.

videoBratislava
...
video video

Bratislava

Mapa

Přejít na obsah dílu


Chata

11. 1. 2015

Ukrajinské Karpaty skrývají mnohá překvapení – na jedno z nich narazí turisté jen kousek od slovenské hranice. Pod vrcholem Javorníku, kterému se dříve říkalo Juda, dodnes stojí poslední chata Klubu československých turistů. Ztracená v bukovém lese se v tisícimetrové výšce dochovala ve skoro původní podobě. Vydali se tam Šárka Kuchtová a Tomáš Vlach.

videoChata
...
video video

Chata

Mapa

Přejít na obsah dílu


Bratislava v MBčku

16. 11. 2014

Stejní moderátoři, stejná relace. Dva týdny a byl to najednou úplně jiný svět. Objektiv odvysílal za 27 let tisíce reportáží z celého světa. Vznikl v československé televizi, dnes už ale Slovensko patří do rubriky zahraničních zpravodajů. A právě proto teď můžeme vyrazit do Bratislavy. David Miřejovský nám připravil skutečně výjimečnou jízdu.

videoBratislava v MBčku
...
video video

Bratislava v MBčku

Mapa

Přejít na obsah dílu


Mrakodrap

3. 8. 2014

Už téměř 30 let vám Objektiv přináší reportáže ze zajímavých míst po celém světě, kam se můžete vydat. Jak se ale říká, pod svícnem bývá největší tma. Tentokrát vám náš slovenský zpravodaj David Miřejovský ukáže místo, kde se psaly dějiny televizního vysílání v Československu. Zároveň je to místo, kam se mnoho příštích let nikdo nedostane. Svého času nejvyšší a nejmodernější budovu Československé socialistické republiky totiž právě opouští poslední zaměstnanci a vchody do ní zůstanou nejspíš hodně dlouho zavřené.

videoMrakodrap
...
video video

Mrakodrap

Mapa

Přejít na obsah dílu


Dolný vrch

9. 3. 2014

A teď na skok pod zem, nikoli daleko. Už třicet let se čeští jeskyňáři ze skupiny Barrandien vydávají do Slovenského krasu. Za tu dobu objevili na slovensko-maďarských hranicích, konkrétně na planině Dolný vrch, desítky jeskyň a propastí. I jejich poslední expedice přinesla až nečekaný úspěch. Co nového nalezli a jak vlastně takové objevování nových podzemních prostor vypadá? To vše na vás čeká v reportáži kameramana a člena expedice Evžena Janouška.

videoDolný Vrch
...
video video

Dolný Vrch

Mapa

Přejít na obsah dílu


Aeromobil

9. 2. 2014

Asi každého řidiče už to při stání v nekonečných kolonách někdy napadlo. Vysunout z boku auta křídla a šňůru aut, která se před ním táhne až kdovíkam, prostě přelétnout. Spojení auta s letadlem je už téměř stovky let pro konstruktéry obrovskou výzvou. Jejich pokusy v běžném životě ale byly zatím prakticky nepoužitelné. Dnes už je ale všechno jinak. Hned několik týmů z celého světa už hlásí úspěchy. A jeden z nich je ze slovenské Nitry. Malosériovou výrobu Aeromobilu plánují spustit už za pět let. Náš zpravodaj na Slovensku David Miřejovský vám teď létající auto představí trochu víc.

videoAeromobil
...
video video

Aeromobil

Mapa

Přejít na obsah dílu


Štefánikův ostrov

1. 12. 2013

Reportáže ze Slovenska se v Objektivu objevují celkem pravidelně, a proto vás určitě nepřekvapí, že i dnes vám jednu takovou nabídneme. Co vás ale určitě překvapí, bude skutečnost, že se vypravíme na druhou stranu zeměkoule. Bude totiž řeč o takzvaném Novém Slovensku, které mělo vzniknout na jednom malém atolu v Pacifiku. Někteří badatelé tvrdili, že je to fikce a nikdy nic takového nemělo, ani nemohlo vzniknout. Dlouho se také nevědělo, kterého ostrova se ta legenda vlastně týká. Dnes ale už víme, jak to bylo a kam se musíme vypravit, abychom mohli Nové Slovensko navštívit.

videoŠtefánikův ostrov
...
video video

Štefánikův ostrov

Mapa

Přejít na obsah dílu


Bunkry

22. 9. 2013

Koncem září to bude přesně 75 let od chvíle, kdy evropské západní mocnosti přijaly Mnichovskou dohodu. U nás se pro ni vžilo vcelku trefné pojmenování diktát. Velká Británie, Francie, Německo a Itálie rozhodly, že Československo musí postoupit pohraničí Třetí říši. Republika se podvolila. Do desátého října musela armáda opustit pohraniční opevnění. Bunkry pak desetiletí chátraly, ale přežily. Teď tito malí svědkové velkých dějin zažívají renesanci taky na Slovensku v okolí hlavního města Bratislava, kde natáčel náš zpravodaj David Miřejovský.

videoBunkry
...
video video

Bunkry

Mapa

Přejít na obsah dílu


Liptov

1. 9. 2013

Objektiv vás teď zavede do jednoho z nejkrásnějších koutů Slovenska – do Liptova. Nachází se v jihovýchodní části Žilinského kraje v Liptovské kotlině, obklopují ho nejvyšší hory Slovenska. Krajinou protéká řeka Váh a najdete tu neuvěřitelné množství přírodních, kulturních a historických památek.

videoLiptov
...
video video

Liptov

Mapa

Přejít na obsah dílu


Bryndzové halušky

18. 8. 2013

Finále patří Slovensku a hlavně tamnímu zpravodajovi České televize Davidovi Miřejovskému. Spolu s ním ochutnáme národní jídlo – bryndzové halušky. Ovšem nebudou jen tak nějaké halušky – vám divákům Objektivu je naservírujeme v top kvalitě, a to přímo na výročním mistrovství světa ve vaření a konzumaci této klasické slovenské krmě.

videoBryndzové halušky
...
video video

Bryndzové halušky

Mapa

Přejít na obsah dílu


Dědina mládeže

2. 6. 2013

Náš slovenský zpravodaj David Miřejovský nás teď vezme do jedné tak trochu neobyčejné vesnice. Kdysi patřila mezi vesnice s vůbec nejnižším věkovým průměrem. Vznikla už v roce 1949, tehdy ji zakládali mladí svazáci, kterým bylo kolem dvaceti let a pojmenovali ji Dědina mládeže. Zapálení budovatelé dokázali z ničeho vystavět vzkvétající vesnici a jednotné zemědělské družstvo, které bylo dáváno za příklad všem ostatním. Pro mnohé to byl socialistický experiment – Dědina mládeže ale pád režimu přežila. Její obyvatelé tvrdí, že si dodnes udrželi jinde nevídanou soudržnost.

videoDědina mládeže
...
video video

Dědina mládeže

Mapa

Přejít na obsah dílu


Sněžnice

14. 4. 2013

I když zima už snad definitivně skončila, v následující reportáži si ji trochu připomeneme. Vydáme se do nejvýchodnějšího cípu Slovenska, do takzvaných Bukovských vrchů. V nejméně zalidněném kraji našich sousedů nás čeká pochod na sněžnicích na ukrajinsko-polskou hranici, spaní pod širákem na sněhu a také setkání s vlky. Máte z nich strach? Uvidíte, že možná zbytečně, stejně jako to zjistili autoři následující reportáže.

videoSněžnice
...
video video

Sněžnice

Mapa

Přejít na obsah dílu


Nízké Tatry

24. 2. 2013

A po týdnu se znovu vracíme na zimní Slovensko. Minule se s námi Tereza Kručinská podělila o svoje dojmy z Vysokých Tater, dnes jsou na řadě Nízké Tatry. I místní lyžařské podmínky se v posledních letech rychle mění. Naposledy, krátce před Vánocemi, Slováci po letech propojili lanovkami obě strany vrcholu Chopok. A tím pádem mohou nejen lyžaři pohodlně sjíždět po jižních i severních svazích.

videoNízké Tatry
...
video video

Nízké Tatry

Mapa

Přejít na obsah dílu


Vysoké Tatry

17. 2. 2013

A s Objektivem opět míříme do hor, tentokrát na Slovensko. Zatímco v létě počet Čechů v Tatrách spolehlivě válcuje ostatní zahraniční turisty, za zimní zábavou míří spíš do Alp. Slováci ale do svých hor v posledních letech hodně investovali a i západní sousedé se tak do někdejší vlasti začínají vracet. Co Vysoké i Nízké Tatry v zimě nabízejí, se Objektiv rozhodl podrobně prozkoumat. A začneme ve Vysokých Tatrách. Tereza Kručinská se s vámi podělí o své zážitky. Věřím, že byla trochu nervózní při jízdě lanovkou na Lomnický štít. Tam totiž nikdy nevíte, jestli vám bude počasí přát a dostanete se zpátky dolů.

videoVysoké Tatry
...
video video

Vysoké Tatry

Mapa

Přejít na obsah dílu


Tetování

30. 12. 2012

A na závěr připomeneme jednu pro Objektiv netradiční reportáž. Možná si ji hned vybavíte, když řekneme, že půjde o takovou malou přehlídku tetování. Do jedné malé slovenské osady, která se jmenuje Rakúsy se vydal pražský tater a hledal tam unikáty na tělech místních Romů. A jsou tam prý k vidění opravdové skvosty. Některá tetování si dokonce i obkresloval do své sbírky.

videoTetování
...
video video

Tetování

Mapa

Přejít na obsah dílu


Oravské muzeum

21. 10. 2012

Teď se vydáme k našim sousedům na Slovensko. Podhůří Roháčů se také někdy říká turistický vstup do Západních Tater. My míříme do Oravy a čeká nás návštěva skanzenu lidové architektury. A jak za chvíli uvidíte, není se co divit, že patří mezi nejkrásnější muzea v Evropě. Budete mít pocit jako byste se ocitli v dobách dávno minulých. Dokonce se podíváme i do soukromé latinské školy, kde v jedné z lavic sedával i slavný slovenský básník Pavol Országh Hviezdoslav.

videoOravské muzeum
...
video video

Oravské muzeum

Mapa

Přejít na obsah dílu


Dunaj – Gabčíkovo

14. 10. 2012

Pamětníci na maďarsko-slovenském pomezí si dodnes připomínají dvě ničivé povodně, při kterých Dunaj zaplavil v padesátých a šedesátých letech minulého století celé rozsáhlé pohraniční území a napáchal, zvlášť kolem Komárna, nevyčíslitelné škody. My se teď do tohoto kraje podíváme a zastavíme se i u vodního díla Gabčíkovo, které udělalo dalším povodním přítrž. Zatím. Od jeho dokončení uběhne právě teď v říjnu 20 let.

videoDunaj – Gabčíkovo
...
video video

Dunaj – Gabčíkovo

Mapa

Přejít na obsah dílu


Tetování

15. 7. 2012

Teď pro vás máme jednu, pro Objektiv netradiční výpravu. Podíváme se na Slovensko do osady Rakúsy. A tentokrát se nebudeme toulat krásnou přírodu ani nebudeme obdivovat žádné historické památky. Čeká vás něco úplně jiného - taková malá přehlídka tetování. Do Rakús se vydal cíleně jeden pražský tater, protože na tělech místních Romů jsou prý k vidění opravdové skvosty. A některá tetování má v plánu si dokonce obkreslit.

videoTetování
...
video video

Tetování

Mapa

Přejít na obsah dílu


Mlýny na Dunaji

28. 8. 2011

Dunaj zná asi každý. Víme, že je to hned po Volze druhá nejdelší řeka v Evropě. Slyšeli jste ale někdy o Malém Dunaji? Od hlavního toku Dunaje se odděluje v Bratislavě. To ale není zase až tak důležité. Nás teď budou zajímat úplně jiné věci. Na jeho klidném pomalém toku se totiž dodnes zachovaly celkem čtyři staré dřevěné mlýny. A právě ty si teď prohlédneme. Stala se z nich jakási přírodní muzea.

videoMlýny na Dunaji
...
video video

Mlýny na Dunaji

Mapa

Přejít na obsah dílu


Liptov

31. 7. 2011

Jak by měla vypadat správná salaš? Co je to Koliba, nebo košár? Jak se říkalo pomocníkovi, kterého měl k ruce každý bača? Asi tušíte, že v první reportáži se vypravíme na Slovensko. Salašnictví je specifická část tamní tradiční lidové kultury. Vy se teď s Objektivem můžete podívat do Ovčiarského muzea v Liptovském Hrádku. A pak se přesuneme přímo na farmu, kde se vyrábějí sýry, které mají na lidský organismus až léčivé účinky. Málokdo by to od sýra čekal, ale prý je to skutečně tak.

videoLiptov
...
video video

Liptov

Mapa

Přejít na obsah dílu


Liptov „Havránok“

3. 7. 2011

Závidíte někdy archeologům jejich práci? Máte někdy chuť objevovat tajemství dob dávno minulých? Představujete si, jak se asi lidem v dávných dobách žilo? Pokud ano, tak následující reportáž je právě pro vás jako ušitá. Vydáme se na Slovensko a naším cílem bude snad vůbec nejvýznamnější archeologická lokalita v Liptově. „Havránok“ se jmenuje expozice zrekonstruovaných objektů keltské doby a středověku. S Objektivem teď poodhalíme odkaz těchto tajemných civilizací.

videoLiptov „Havránok“
...
video video

Liptov „Havránok“

Mapa

Přejít na obsah dílu


Slovenský ráj

26. 6. 2011

Slovenský ráj je poměrně malé území Slovenského rudohoří. Svérázný, ale hlavně překrásný kout Slovenska si návštěvníci okamžitě zamilují a rádi se sem vrací. Hlavně kvůli nádherným roklinám, lesům, náhorním plošinám, nebo jeskyním. Pokud tedy toužíte po dobrodružství, nebo romantice, nevadí vám obout si pevné boty a vzdát se pohodlí, tak pak je Slovenský ráj tím nejlepším místem, kam byste rozhodně měli vyrazit. Určitě nebudete litovat.

videoSlovenský ráj
...
video video

Slovenský ráj

Mapa

Přejít na obsah dílu


Východní Slovensko

12. 6. 2011

Kde se žije lépe v Praze nebo v Brně? V Čechách nebo na Moravě? Asi každý má svou odpověď, co říkáte. Stejné je to i u našich sousedů. Jedni nedají dopustit na Bratislavu, druzí na Košice. Vůbec se tam řeší, jestli je lépe na východě, nebo na západě Slovenska. Takzvaní východňáry jsou podle západních Slováků prostě jiní - není jim rozumět, mají úplně jiný styl života a prý to vlastně ani nejsou Slováci. A přitom právě z východního Slovenska pochází třeba bývalý prezident Rudolf Schuster, filmový režisér Fero Fenič, nebo předkové Andyho Warhola. A právě na východní Slovensko teď s Objektivem míříme.

videoVýchodní Slovensko
...
video video

Východní Slovensko

Mapa

Přejít na obsah dílu


Pieniny

5. 6. 2011

Víte, kde se nachází nejstarší přírodní park v Evropě? Na hranicích Polska a Slovenska. Ale pozor - není to v Tatrách. Ve stínu Slovenských velehor na severovýchodním Slovensku a jižním Polsku jsou pohoří Pieniny. Na Polské straně tu byl už v roce 1932 vyhlášen Národní Park, který místní hrdě označují za druhý nejstarší na světě - hned po slavném americkém Yellowstonském parku. A právě tam se vypravíme v další reportáži – s Terezou Pultarovou osobně.

videoPieniny
...
video video

Pieniny

Mapa

Přejít na obsah dílu


Liptov

14. 11. 2010

Zima se nám blíží, tak tu tuto reportáž můžete brát už jako takový malý tip, kam letos vyrazit na lyže, ale nejen to. Míříme k našim sousedům. Liptov je prý jedním z nejrozmanitějších slovenských regionů. Lidé tam míří hlavně za koupelemi nebo za lyžováním. Nadšenci si ale přibalí i třeba speleologickou výbavu a vyrazí do zdejších jeskyní, které snad ani nejde spočítat. Další reportáž začneme taky v podzemí. Malá Stanišovská jeskyně zatím není tak známá jako proslulé Damänovské jeskyně, ale třeba jednou – kdo ví…

videoSlovensko: Liptov
...
video video

Slovensko: Liptov

Mapa

Přejít na obsah dílu


Artikulační kostelíky

10. 10. 2010

Slovenská Orava a tamní ojedinělé stavby. To nás čeká v první reportáži. Jde o takzvané artikulární kostely. Jejich největší zvláštností je to, že jsou celé ze dřeva. Vznikly na přelomu 17. a 18. století a je až s podivem, že se dochovaly dodnes. Dlouhou životnost by jim tehdy málokdo předpovídal. Kostelíky se musely stavět podle přísných pravidel, která určovala nejen jejich vzhled, ale třeba i polohu vchodu. A to není zdaleka všechno. Nenajdete v nich kříže ani zvony. A každé významnější město mohlo mít nanejvýš jeden artikulární kostel. S Objektivem jich teď navštívíme hned několik.

videoSlovensko: artikulační kostelíky
...
video video

Slovensko: artikulační kostelíky

Mapa

Přejít na obsah dílu


Topolčianky

8. 8. 2010

Určitě můžu prozradit, že naše slovenská zpravodajka Olga Baková se na natáčení téhle reportáže chystala dost dlouho. Jistě, najít v programu nabitém politikou, ekonomikou a dalšími naléhavýmí tématy dost prostoru na návštěvu dovolenkového centra – byť pracovní, není snadné. Určitě se to ale vyplatilo. Olga v Topolčiankách objevila navýsost příjemné místo, kam nota bene sahají i stopy moderní ještě československé historie. Nezanechal je tu nikdo menší než sám Tomáš Garrigue Masaryk. Co ho do Topolčinek táhlo? Možná tušíte, ale víc poví Olga Baková.

videoSlovensko: Topolčianky
...
video video

Slovensko: Topolčianky

Mapa

Přejít na obsah dílu


Gemer

23. 5. 2010

Gemer je jedním z rázovitých slovenských regionů až na jihovýchodě země. Název kraje je odvozen od župního hradu – Gemeru, který býval ve 13. století jeho správním střediskem. Jak ale čas běžel, hlavním a logickým sídlem oblasti se postupně stala Rimavská Sobota, ale starý název zůstal. Dnes se vydáme po stopách významného uherského rodu Andrášovců, po kterých zůstaly v regionu krásné památky – nenavštívíme je v Objektivu poprvé, a putování zakončíme v jedinečné Krásnohorské jeskyni, zpřístupněné hodně netradičním způsobem. Ale nepředbíhejme.

videoSlovensko: Gemer
...
video video

Slovensko: Gemer

Mapa

Přejít na obsah dílu


Topolčianky

10. 1. 2010

K africké anabázi se v miniseriálu Objektivu ještě několikrát vrátíme. Už v tuhle chvíli je ale jasné, že eskapádu trabantů nelze brát jako nějaký tip na běžný výlet. Ale pro následující reportáž to, myslím, bude platit stoprocentně. Míříme nedaleko za hranice Slovenska, ovšem na neobyčejné místo. Na místo, které si zamiloval i prezident T. G. Masaryk. Za svého života působil v největších metropolích Evropy i severní Ameriky, ale – už jako první muž mladého československého státu navázal věrný vztah k jednomu malému slovenskému městečku. Do Topolčianek se rád vracel celá léta. Proč, to přímo na místě zjišťovala naše reportérka Olga Baková.

videoSlovensko: Topolčianky
...
video video

Slovensko: Topolčianky

Mapa

Přejít na obsah dílu


Spiš

13. 9. 2009

A teď už slibované slovenské památky. Doslova skvost mezi slovenskými městy – to je spišská Levoča. Kulturní hodnoty, vytvářené po staletí, dalece přesahují hranice země. Patří mezi ně i dílo jednoho z nejvýznamnějších řezbářů konce středověku mistra Pavla z Levoče. Pak se přesuneme o několik kilometrů dál na východ na Spišský hrad – který byl svého času symbolem královské moci. Moc církevní zase ztělěsňuje Spišská Kapitula a kostelík v malé obci Žehra. Zdobí ho nádherné fresky, které pomáhaly negramotným chápat text Bible.

videoSlovensko: Spiš
...
video video

Slovensko: Spiš

Mapa

Přejít na obsah dílu


Slovenský Grob

12. 7. 2009

Tak a na závěr se s Bratislavou na chvíli rozžehnáme. Máme před sebou ale jen krátkou cestu směrem na Pezinok do Slovenského Grobu. Neprošlapali ji před námi ani cestovalé, ani dobrodruzi, ale gurmáni v obrovských zástupech, a nechyběli mezi nimi ani fajnšmekři věhlasných jmen. Sláva husí pečínky z Grobu přeskočila daleko za hranice Slovenska a vy, pokud se k našim sousedům nedostanete o letní dovolené, můžete tuto reportáž Olgy Bakové brát jako skvělý tip na podzim.

videoSlovenský Grob
...
video video

Slovenský Grob

Mapa

Přejít na obsah dílu


Bratislava: most

12. 7. 2009

Padl mu za oběť jedinečný kus staré Bratislavy, Husákův režim si z něj chtěl vystavět sebevědomý pomník v samotném srdci metropole Bratislavy, dostal jméno po Slovenském národním povstání, ale lidé ho pojmenovali o mnoho přiléhavěji – UFO. Snad můžeme prozradit, že když Olga Baková začala připravovat Objektiv o jednom z nejznámnějších mostů přes Dunaj – dnes se mu říká nový, tak jsme rozměry jeho kontroverzního příběhu spíš jen tušili; Olze se pak podařilo vykutat z archivů a z paměti pamětníků velmi zajímavý příběh.

videoBratislava - most přes Dunaj
...
video video

Bratislava - most přes Dunaj

Mapa

Přejít na obsah dílu


Bratislava židovská

12. 7. 2009

My Češi jsme vesměs velcí světáci. Alespoň někteří z nás si to o sobě myslí. A pokud si nejsme jisti ničím jiným, tak alespoň tím, že jako své boty známe sousední Slovensko. Myslel jsme si to i já, alespoň o Bratislavě, kde jsem dva roky pracoval a žil jako zpravodaj ČT; ale z tohoto hlubokého omylu mě docela vyvedla Olga Baková, rodilá Bratislavanka. I když můžu prozradit, že i pro ni byla práce na následující reportáži vcelku objevná, oba jsme se poprvé seznámili s odkazem rabína Chatama Sofera.

videoBratislava židovská
...
video video

Bratislava židovská

Mapa

Přejít na obsah dílu


Banská Štiavnice

17. 5. 2009

Banská Štiavnice je nejen podle naší slovenské zpravodajky Olgy Bakové jedno z nejkrásnějších míst na celém Slovensku. V minulosti se tu těžilo zlato a stříbro a vůbec ne v malém množství – některé odhady mluví až o 380 tunách zlata a 6 tisících tunách stříbra. Proto se není co divit, že právě v Banské Štiavnici vznikla vůbec první vysoká škola technického zaměření na světě. Báňskou universitu tu založila už Marie Terezie. Ale to rozhodně není jediná zajímavost, která vás čeká – více už Olga Baková, osobně.

videoSlovensko: Banská Štiavnice
...
video video

Slovensko: Banská Štiavnice

Mapa

Přejít na obsah dílu


Nádvoří Evropy

3. 5. 2009

Zamíříme k našim sousedům – na Slovensko. Víte, kde byste našli největší loděnice ve střední Evropě? Anebo pevnost, která zasahuje až na maďarské území a nikdy v historii nebyla dobyta? Ano, je to Komárno. My se podíváme na jednu tamní turistickou atrakci. Jde o nádvoří, které začalo vznikat asi před deseti lety. Říká se mu Nádvoří Evropy. Tvoří ho desítky budov a ty reprezentují stavební slohy typické pro různé státy Evropy. A samozřejmě, že uvidíte i ten, který tam reprezentuje Českou republiku.

videoNádvoří Evropy
...
video video

Nádvoří Evropy

Mapa

Přejít na obsah dílu


Solivar

15. 3. 2009

A na Slovensku zůstaneme i v poslední reportáži v rubrice Objektiv Osobně. Míříme do Solivaru u Prešova. Jak už název města napovídá, tak nás čeká návštěvu solného dolu. Je sice pravda, že těžbou soli se v Evropě mnohem více proslavil třeba rakouský Salzburg nebo polská Velička. Solivar u Prešova byl ale prvním a zároveň i jediným místem na světě, kde se sůl začala vařit z takzvané soľanky – tedy nasyceného solného roztoku. Naším průvodcem bude zpravodaj ČT na východním Slovensku Ladislav Kerekeš.

videoSlovensko: Solivar
...
video video

Slovensko: Solivar

Mapa

Přejít na obsah dílu


Rysi

15. 3. 2009

Zima a sníh nás čekají i v další reportáži. Vydáme se k našim sousedům do míst, která jsou v zimě dostupná jen na lyžích anebo v džípu. Tak to vypadá v Lubochnianské dolině ve Velké Fatře. V Objektivu vám zblízka ukážeme ojedinělý projekt – a sice jak vypadá v praxi vypuštění dvou malých rysů ostrovidů do přírody. Jsou to sourozenci – Muro a Líza, narodili se v zajetí, ale teď nastal ten správný čas návratu do přirozeného prostředí.

videoSlovensko: rysi
...
video video

Slovensko: rysi

Mapa

Přejít na obsah dílu


Nový most v Bratislavě

8. 3. 2009

Závěr patří rubrice Objektiv Osobně. Olga Baková – zpravodajka České televize na Slovensku – se tentokrát zaměřila na jednu z bratislavských dominant – a sice Nový most. Mnozí z vás si ho možná spíš pamatují jako most Slovenského národního povstání. Zvláštní atrakcí je restaurace v hlavici pylonu, která je 80 metrů vysoko, a tomu, že se jí říká „UFO“, se asi není co divit. Nový most má hned ale několik „nej“.

videoSlovensko: Nový most v Bratislavě
...
video video

Slovensko: Nový most v Bratislavě

Mapa

Přejít na obsah dílu


Rezervace Vlčí

28. 12. 2008

A je tu také Objektiv osobně. Dnes se podíváme za naším slovenským zpravodajem Ladislavem Kerekešem. Míříme na východní Slovensko. A Laco nás vezme do první soukromé rezervace ve střední Evropě. Rezervace Vlčí v pohoří Čergov nedaleko Sabinova byla ještě nedávno obyčejným lesem, kterému hrozilo vykácení. Našli se ale lidé, kteří si předsevzali, že zachrání poslední zbytky tamních přirozených lesů. A jak vlastně samotný les získali? To už vám řekne Ladislav Kerekeš osobně.

videoSlovensko: rezervace Vlčí
...
video video

Slovensko: rezervace Vlčí

Mapa

Přejít na obsah dílu


Svatý Martin

30. 11. 2008

Věděli jste, že svatý Martin je patronem vojáků i žebráků? Někdy bývá zobrazován v biskupském rouchu, ale někdy také s husou v ruce. Podle jedné z legend totiž, když měl být svatý Martin jmenován biskupem, tak se ukryl v chlévě, ale milé husy ho prozradily. Jiná legenda zase říká, že husy rušily svatého Martina při kázáních, a proto teď pykají na svatomartinském pekáči. Možná jste si letos na svatého Martina taky na huse pochutnali. Asi nejvíc hus se každoročně upeče v jedné malé vesnici nedaleko Bratislavy a proč právě tam? To pro Objektiv zjišťovala zpravodajka ČT Olga Baková.

videoSlovensko
...
video video

Slovensko

Mapa

Přejít na obsah dílu


Košice

12. 10. 2008

A na závěr jako vždy pro vás máme rubriku Objektiv osobně. Ladislav Kerekeš, náš zpravodaj na východním Slovensku, nás vezme do Košic. Asi víte, že Košice nikdy nebyly hlavním městem. Ale představte si, že tamní obyvatelé se přesto rodí s pocitem, jako by obyvatelé hlavního města byli – tedy alespoň to tvrdí snad nejslavnější košický rodák a světoznámý maďarský spisovatel Sándor Márai. Proč? Právě to zjišťoval Laco Kerekeš.

videoSlovensko: Košice
...
video video

Slovensko: Košice

Mapa

Přejít na obsah dílu


Zeď nářků

21. 9. 2008

Objektiv osobně – to je nová rubrika, ve které se vám tak trochu v jiném světle představí naši stálí zpravodajové. Tentokrát má slovo Olga Baková. Naše zpravodajka v Bratislavě. A troufám si tvrdit, že vám svou reportáží vezme dech. Tato bratislavská rodačka vás totiž vezme na místo, které je hned po Zdi nářků druhým nejvýznamnějším místem pro ortodoxní židy. Že jste vůbec netušili, že něco takového se skrývá v nám tak dobře známé Bratislavě? Tak to budete asi hodně překvapeni.

videoBratislava: Zeď nářků
...
video video

Bratislava: Zeď nářků

Mapa

Přejít na obsah dílu


Pieninská přírodní rezervace

11. 5. 2008

A máme tu Slovensko. Po delší době, ale s o to větší chutí přinášíme reportáž od našich sousedů. Na Slovensku je stále co objevovat i obdivovat. Tak třeba pieninskou přírodní rezervaci. Romantický terén, strmé skály, hluboké říční meandry, nepřístupná bradla. To vše si prohlédneme z voru na vlnách řeky Dunajce.

videoSlovensko
...
video video

Slovensko

Přejít na obsah dílu