Korfu

5. 2. 2017

Zatímco u nás jsou teď v plném proudu zimní radovánky, ve Středomoří právě dozrávají olivy. Je čas sklizně a všichni jsou zvědaví, jaký bude ten letošní olej. My se za takovou sklizní vypravíme na řecký ostrov Korfu.

videoŘecko: Korfu
...
video video

Řecko: Korfu

Mapa

Přejít na obsah dílu


Naxos

30. 10. 2016

Čeká nás ostrov bájných bohů. Vyrážíme na ostrov Naxos. My se podíváme jak vznikal, ale i na to, jak se tam dnes žije.

videoŘecko: Naxos
...
video video

Řecko: Naxos

Mapa

Přejít na obsah dílu


Thassos

27. 3. 2016

Ze zasněženého Norska teď na nejseverněji položený řecký ostrov Thassos. Jsou pro něj charakteristické rozsáhlé porosty borovic a četné olivovníkové háje. Pěstování oliv je tu stejně intenzivní jako v minulosti. V horské vesničce Panagia je dokonce k vidění staré zařízení na výrobu olivového oleje, k jehož pohonu se používá vodní kolo.

videoThassos
...
video video

Thassos

Mapa

Přejít na obsah dílu


Karpathos

21. 2. 2016

Čeká nás slunečné Řecko. A tam nádherný ostrov Karpathos. Jeden z nejjižnějších řeckých ostrovů zatím nepoznamenal masový turismus. A tak je možné vychutnat si horskou přírodu a nádherné pláže. To všechno nás čeká v reportáži Miloše Brunnera.

videoKarpathos
...
video video

Karpathos

Mapa

Přejít na obsah dílu


Thasos

5. 7. 2015

Vyrážíme na Thasos. Velkou tradici tam má sochařství a hrnčířství. My se podíváme pod ruce Kostasovi Lovoulosovi, který patří mezi přední řecké sochaře.

videoThasos
...
video video

Thasos

Mapa

Přejít na obsah dílu


Život v Řecku

5. 7. 2015

Jak jste si už v Objektivu zvykli, objevujeme spolu také místa, kam běžně turista nemíří. Jinak tomu nebude ani dnes. Řecko patří mezi oblíbené turistické destinace. Nás ale dnes čekají ne příliš známé osady na západě země. Lidé tam nikdy neměli úplně jednoduchý život. To ale neznamená, že si ho neumí užívat. Přesvědčí nás o tom paní, které nikdo neřekne jinak než teta Marihuly. Objektiv ji doprovázel na její cestě z Česka do rodné vlasti.

videoŽivot v Řecku
...
video video

Život v Řecku

Mapa

Přejít na obsah dílu


Rembetiko

20. 7. 2014

Teď se necháme unášet tóny zvláštního hudebního stylu. Řeckému rembetiku říkají taky neslušná hudba nebo muzika ďábla. Vznikalo před sto lety v uličkách chudinských čtvrtí. Písně popisující těžký život utečenců, často spojené s drogami a podsvětím, patřily dlouhá léta na okraj společnosti. Styl, často porovnávaný s americkým blues, si ale nakonec našel cestu k širokému publiku. Hana Scharffová nám ukáže proč.

videoRembetiko
...
video video

Rembetiko

Mapa

Přejít na obsah dílu


Messénie

8. 6. 2014

Řecký poloostrov Peloponés je považován za olivový ráj. Speciálně jeho jižní část Messénie. Staří Řekové olivovník považovali dokonce za posvátný strom a olivy nemohl sklízet jen tak někdo. Oblast plnou rázovitých vesniček i rázovitých lidí navštívila reportérka Hana Scharffová. A jak zjistila od místních pamětníků – jeden z nejslavnějších Řeků – Řek Zorba prý skutečně existoval a žil právě v této oblasti.

videoMessénie
...
video video

Messénie

Mapa

Přejít na obsah dílu


Kos – Hippokrates

13. 10. 2013

Vracíme se po týdnu na řecký Kos – třetí největší ostrov souostroví Dodekanesos. Kvůli své strategické poloze byl v minulosti cílem mnoha dobyvatelů, kteří zde zanechali nesmazatelné stopy. Jeho nejznámějším rodákem je Hippokrates, otec moderní medicíny. Na Kosu založil už v 5. století př. Kr. věhlasnou lékařskou školu. Hippokratův duch vane ostrovem dodnes; před několika málo lety například vyrostlo na Kosu pozoruhodné kulturní centrum „Hippokratova zahrada“.

videoKos – Hippokrates
...
video video

Kos – Hippokrates

Mapa

Přejít na obsah dílu


Kefalos

6. 10. 2013

Objektivem se po čase vrací na řecký ostrov Kós, konkrétně na jeho západní výběžek – poloostrov Kéfalos. Je známý výrobou tymiánového medu. K jeho chloubám patří samozřejmě pláže; my si ale nenecháme ujít paví údolí ve vonných borovicových hájích. A nemůžeme minout ani antické památky a pestrý etnický mix ostrova.

videoŘecko: Kefalos
...
video video

Řecko: Kefalos

Mapa

Přejít na obsah dílu


Samos

4. 11. 2012

Pouhých 1,5 kilometru od tureckého pobřeží leží ostrov Samos. Kdybychom ho měli charakterizovat jedním slovem, asi nepřiléhavější by bylo: Pohledný. Samos patří k nejzelenějším řeckým ostrovům, a navíc je rozbrázděn vysokými horskými masívy. Krása přírody, ale není jedinou atrakcí Samosu. Na jeho svazích se výborně daří jednomu z nejsladších vín na světě – proslulému místnímu muškátu. Právě za ním se vydáme až samotný kraj Evropy.

videoSamos
...
video video

Samos

Mapa

Přejít na obsah dílu


Ostrov Limnos

16. 9. 2012

Limnos je osmý největší řecký ostrov. Má mimořádně výhodnou strategickou polohu na severu Egejského moře. S tím je spojená kontrola Bosporského průlivu, přístup do Černého moře a tím pádem na ruské a asijské trhy. Pro místní lid to znamenalo častou změnu vládců. Teprve před sto lety byl ostrov Limnos osvobozen z turecké nadvlády. A právem o něm Řekové mluví jako o panenském ostrově.

videoOstrov Limnos
...
video video

Ostrov Limnos

Mapa

Přejít na obsah dílu


Athos

22. 7. 2012

Ostrov, na který nesmí žádné ženy, to je mnišský stát Athos, který byste našli na jednom ze tří poloostrovů Chalkidiki. Athos je sice poloostrov, ale cestou po pevnině se na něj nedostanete, musíte asi deset minut lodí. Mniši tu žijí v klášterech postavených přímo nad mořem. A ke vstupu na ostrov potřebujete zvláštní povolení, tedy ženám by i toto povolení bylo na nic, opravdu tam nesmí. A pokud by snad některou napadlo, že by se na ostrov pokusila dostat v převlečení, čekal by jí trest. Naštěstí je tu ale Objektiv, který vás tam vezme. Všechny, bez rozdílu.

videoAthos
...
video video

Athos

Mapa

Přejít na obsah dílu


Karpathos II

4. 12. 2011

A po týdnu opět míříme na ostrov, který leží mezi Krétou a Rhodosem. Na Karpathos. Je tam totiž stále co obdivovat. Třeba místní tradice. V severním cípu ostrova najdete vesnici Olimbos. A liší se už na první pohled – potkáte tam totiž ženy v krojích i ve všední den, což jinde nebývá zvykem. Život ve vesnici plyne jiným tempem a tradicím a starým zvykům se tam daří i proto, že vesnička je obtížně dostupná – a i do té sousední je poměrně daleko. Z venkovních pecí tu voní pšeničný kváskový chléb a právě ten nás bude v následujících minutách hodně zajímat. Stejný kváskový chléb totiž bývá na Karpathu součástí rituálních obřadů, které se konají při náboženských fiestách. A jednu takovou teď v Objektivu uvidíte.

videoKarpathos II
...
video video

Karpathos II

Mapa

Přejít na obsah dílu


Ostrov Hydra

27. 11. 2011

A je tu naše druhá řecká zastávka – tentokrát v podání reportérky Hanky Scharffové. Těm, kdo pozorně sledují zpravodajství ČT, není asi potřeba připomínat, že Hanka se pravidelně vrací do Athén, a to zejména proto, aby tady monitorovala všechny turbulence finančních a politických krizí. Dobrá zpráva pro nás ale je, že si udělala čas i na Objektiv a vydala se tam, kam často míří i samotní obyvatelé řecké metropole. Na ostrov Hydra a odhalila pro nás všechna jeho tajemství.

videoOstrov Hydra
...
video video

Ostrov Hydra

Mapa

Přejít na obsah dílu