Korfu

5. 2. 2017

Zatímco u nás jsou teď v plném proudu zimní radovánky, ve Středomoří právě dozrávají olivy. Je čas sklizně a všichni jsou zvědaví, jaký bude ten letošní olej. My se za takovou sklizní vypravíme na řecký ostrov Korfu.

videoŘecko: Korfu
...
video video

Řecko: Korfu

Mapa

Přejít na obsah dílu


Naxos

30. 10. 2016

Čeká nás ostrov bájných bohů. Vyrážíme na ostrov Naxos. My se podíváme jak vznikal, ale i na to, jak se tam dnes žije.

videoŘecko: Naxos
...
video video

Řecko: Naxos

Mapa

Přejít na obsah dílu


Thassos

27. 3. 2016

Ze zasněženého Norska teď na nejseverněji položený řecký ostrov Thassos. Jsou pro něj charakteristické rozsáhlé porosty borovic a četné olivovníkové háje. Pěstování oliv je tu stejně intenzivní jako v minulosti. V horské vesničce Panagia je dokonce k vidění staré zařízení na výrobu olivového oleje, k jehož pohonu se používá vodní kolo.

videoThassos
...
video video

Thassos

Mapa

Přejít na obsah dílu


Karpathos

21. 2. 2016

Čeká nás slunečné Řecko. A tam nádherný ostrov Karpathos. Jeden z nejjižnějších řeckých ostrovů zatím nepoznamenal masový turismus. A tak je možné vychutnat si horskou přírodu a nádherné pláže. To všechno nás čeká v reportáži Miloše Brunnera.

videoKarpathos
...
video video

Karpathos

Mapa

Přejít na obsah dílu


Thasos

5. 7. 2015

Vyrážíme na Thasos. Velkou tradici tam má sochařství a hrnčířství. My se podíváme pod ruce Kostasovi Lovoulosovi, který patří mezi přední řecké sochaře.

videoThasos
...
video video

Thasos

Mapa

Přejít na obsah dílu


Život v Řecku

5. 7. 2015

Jak jste si už v Objektivu zvykli, objevujeme spolu také místa, kam běžně turista nemíří. Jinak tomu nebude ani dnes. Řecko patří mezi oblíbené turistické destinace. Nás ale dnes čekají ne příliš známé osady na západě země. Lidé tam nikdy neměli úplně jednoduchý život. To ale neznamená, že si ho neumí užívat. Přesvědčí nás o tom paní, které nikdo neřekne jinak než teta Marihuly. Objektiv ji doprovázel na její cestě z Česka do rodné vlasti.

videoŽivot v Řecku
...
video video

Život v Řecku

Mapa

Přejít na obsah dílu


Rembetiko

20. 7. 2014

Teď se necháme unášet tóny zvláštního hudebního stylu. Řeckému rembetiku říkají taky neslušná hudba nebo muzika ďábla. Vznikalo před sto lety v uličkách chudinských čtvrtí. Písně popisující těžký život utečenců, často spojené s drogami a podsvětím, patřily dlouhá léta na okraj společnosti. Styl, často porovnávaný s americkým blues, si ale nakonec našel cestu k širokému publiku. Hana Scharffová nám ukáže proč.

videoRembetiko
...
video video

Rembetiko

Mapa

Přejít na obsah dílu


Messénie

8. 6. 2014

Řecký poloostrov Peloponés je považován za olivový ráj. Speciálně jeho jižní část Messénie. Staří Řekové olivovník považovali dokonce za posvátný strom a olivy nemohl sklízet jen tak někdo. Oblast plnou rázovitých vesniček i rázovitých lidí navštívila reportérka Hana Scharffová. A jak zjistila od místních pamětníků – jeden z nejslavnějších Řeků – Řek Zorba prý skutečně existoval a žil právě v této oblasti.

videoMessénie
...
video video

Messénie

Mapa

Přejít na obsah dílu


Kos – Hippokrates

13. 10. 2013

Vracíme se po týdnu na řecký Kos – třetí největší ostrov souostroví Dodekanesos. Kvůli své strategické poloze byl v minulosti cílem mnoha dobyvatelů, kteří zde zanechali nesmazatelné stopy. Jeho nejznámějším rodákem je Hippokrates, otec moderní medicíny. Na Kosu založil už v 5. století př. Kr. věhlasnou lékařskou školu. Hippokratův duch vane ostrovem dodnes; před několika málo lety například vyrostlo na Kosu pozoruhodné kulturní centrum „Hippokratova zahrada“.

videoKos – Hippokrates
...
video video

Kos – Hippokrates

Mapa

Přejít na obsah dílu


Kefalos

6. 10. 2013

Objektivem se po čase vrací na řecký ostrov Kós, konkrétně na jeho západní výběžek – poloostrov Kéfalos. Je známý výrobou tymiánového medu. K jeho chloubám patří samozřejmě pláže; my si ale nenecháme ujít paví údolí ve vonných borovicových hájích. A nemůžeme minout ani antické památky a pestrý etnický mix ostrova.

videoŘecko: Kefalos
...
video video

Řecko: Kefalos

Mapa

Přejít na obsah dílu


Samos

4. 11. 2012

Pouhých 1,5 kilometru od tureckého pobřeží leží ostrov Samos. Kdybychom ho měli charakterizovat jedním slovem, asi nepřiléhavější by bylo: Pohledný. Samos patří k nejzelenějším řeckým ostrovům, a navíc je rozbrázděn vysokými horskými masívy. Krása přírody, ale není jedinou atrakcí Samosu. Na jeho svazích se výborně daří jednomu z nejsladších vín na světě – proslulému místnímu muškátu. Právě za ním se vydáme až samotný kraj Evropy.

videoSamos
...
video video

Samos

Mapa

Přejít na obsah dílu


Ostrov Limnos

16. 9. 2012

Limnos je osmý největší řecký ostrov. Má mimořádně výhodnou strategickou polohu na severu Egejského moře. S tím je spojená kontrola Bosporského průlivu, přístup do Černého moře a tím pádem na ruské a asijské trhy. Pro místní lid to znamenalo častou změnu vládců. Teprve před sto lety byl ostrov Limnos osvobozen z turecké nadvlády. A právem o něm Řekové mluví jako o panenském ostrově.

videoOstrov Limnos
...
video video

Ostrov Limnos

Mapa

Přejít na obsah dílu


Athos

22. 7. 2012

Ostrov, na který nesmí žádné ženy, to je mnišský stát Athos, který byste našli na jednom ze tří poloostrovů Chalkidiki. Athos je sice poloostrov, ale cestou po pevnině se na něj nedostanete, musíte asi deset minut lodí. Mniši tu žijí v klášterech postavených přímo nad mořem. A ke vstupu na ostrov potřebujete zvláštní povolení, tedy ženám by i toto povolení bylo na nic, opravdu tam nesmí. A pokud by snad některou napadlo, že by se na ostrov pokusila dostat v převlečení, čekal by jí trest. Naštěstí je tu ale Objektiv, který vás tam vezme. Všechny, bez rozdílu.

videoAthos
...
video video

Athos

Mapa

Přejít na obsah dílu


Karpathos II

4. 12. 2011

A po týdnu opět míříme na ostrov, který leží mezi Krétou a Rhodosem. Na Karpathos. Je tam totiž stále co obdivovat. Třeba místní tradice. V severním cípu ostrova najdete vesnici Olimbos. A liší se už na první pohled – potkáte tam totiž ženy v krojích i ve všední den, což jinde nebývá zvykem. Život ve vesnici plyne jiným tempem a tradicím a starým zvykům se tam daří i proto, že vesnička je obtížně dostupná – a i do té sousední je poměrně daleko. Z venkovních pecí tu voní pšeničný kváskový chléb a právě ten nás bude v následujících minutách hodně zajímat. Stejný kváskový chléb totiž bývá na Karpathu součástí rituálních obřadů, které se konají při náboženských fiestách. A jednu takovou teď v Objektivu uvidíte.

videoKarpathos II
...
video video

Karpathos II

Mapa

Přejít na obsah dílu


Ostrov Hydra

27. 11. 2011

A je tu naše druhá řecká zastávka – tentokrát v podání reportérky Hanky Scharffové. Těm, kdo pozorně sledují zpravodajství ČT, není asi potřeba připomínat, že Hanka se pravidelně vrací do Athén, a to zejména proto, aby tady monitorovala všechny turbulence finančních a politických krizí. Dobrá zpráva pro nás ale je, že si udělala čas i na Objektiv a vydala se tam, kam často míří i samotní obyvatelé řecké metropole. Na ostrov Hydra a odhalila pro nás všechna jeho tajemství.

videoOstrov Hydra
...
video video

Ostrov Hydra

Mapa

Přejít na obsah dílu


Karpathos

27. 11. 2011

První reportáž je z Řecka. Hornatý ostrov Karpathos. Mezi Krétou a Rhodem. Má dlouhou a pohnutou historii. Velká dramata se tady odehrávala za druhé světové války, ale i po ní. Mnozí museli odejít za prací daleko do světa. Když si po letech vydělali, začali svůj ostrov finančně podporovat. I díky nim se sem vrátil život.

videoKarpathos
...
video video

Karpathos

Mapa

Přejít na obsah dílu


Santorini

30. 10. 2011

Zhruba 1700 let před naším letopočtem rozerval gigantický sopečný výbuch jeden z ostrovů v Egejském moři. Jedna ze tří největších sopečných erupcí, které dějiny pamatují, vyhladila do posledního dítěte tamní kvetoucí civilizaci – v té době nejvyspělejší v Evropě. Po staletích zapomnění teď tento ostrov znovu kvete. Santorini, které mnoho badatelů ztotožňuje s mýtickou Atlantidou, se změnilo v magnet na turisty a jejich příval mění život tamních obyvatel k nepoznání.

videoSantorini
...
video video

Santorini

Mapa

Přejít na obsah dílu


Peloponés

15. 5. 2011

Peloponés spojuje s řeckou Antikou nejenom několik mostů, ale i bohatá a slavná historie. Starověk se tu prolíná s dneškem naprosto samozřejmě a přirozeně a navíc - je tu mnohem klidněji, než na území pevninského Řecka. Takže je tu i více času třeba i na posezení u tradiční retsiny. I když představte si, že tomuto typickému řeckému vínu už mladá generace Řeků moc neholduje. Čím to asi je?

videoPeloponés
...
video video

Peloponés

Mapa

Přejít na obsah dílu


Chios II

6. 3. 2011

Začínáme tedy v Řecku na ostrově Chios – na dosah od tureckých břehů, jeho největší krásy jsme zcela nedávno v Objektivu prošli – jednu zajímavost jsme si ale nechali na samostatnou reportáž. Za vlády Janovanů tady začal vzkvétat obchod s proslulým mastixem, který je pravým pokladem ostrova. Mastix – pryskyřice získávaná ze stromků řečíku lentišeku, je základní surovinou při výrobě mnoha produktů – zejména cukrovinek, kterým propůjčuje zvláštní nenapodobitelnou chuť.

videoŘecko: Chios II
...
video video

Řecko: Chios II

Mapa

Přejít na obsah dílu


Chios I

13. 2. 2011

Řecký ostrov Chios je vzdálený od pobřeží Turecka jen pár kilometrů. V době svého největšího rozkvětu byl považován za „ráj orientu“. I dnes je tak trochu výjimečný. Zatímco mnohé řecké ostrovy jsou dnes pod značným vlivem cestovního ruchu, Chios si stále drží svou původní tvář v podobě malebných středověkých vesniček. Ostrov dal světu také několik významných osobností. Narodil se tu hudební skladatel Mikis Theodorakis nebo bývalý ministerský předseda Řecka Andreas Papandreou.

videoŘecko: Chios I
...
video video

Řecko: Chios I

Mapa

Přejít na obsah dílu


Okolí Athén

14. 11. 2010

Athény – město, kde žije polovina řecké populace a které milují turisté. A proto se asi není co divit, že když přijde ta opravdová letní sezona, tak místní raději mizí. Na Athény sice nedají dopustit, ale zkrátka jak se tak říká: co je moc, to je moc. Athéňané proto vyráží k moři. A kam? Jejich oblíbená místa si teď prohlédneme. Nejezdí daleko, proč taky. Vždyť mají tolik možností jen kousek od rušného velkoměsta. Užívají si nejen krásné moře, ale třeba i výborné jídlo za přijatelnější ceny.

videoŘecko: okolí Athén
...
video video

Řecko: okolí Athén

Mapa

Přejít na obsah dílu


vlakem do hor

7. 11. 2010

Další zastávka Objektivu bude v Řecku na sever Peloponésu v prefektuře Acháia. Tentokrát spolu s kameramanem Miroslavem Čapkem opustíme typické slunce a moře. Zajímat nás bude především dramatická historie této země boj s Turky i s nacisty. Na výpravu za dějinami použijeme poměrně netypický dopravní prostředek – horskou zubačku. Ta nás vynese k dnes již téměř zapomenutým místům, kde se začaly psát dějiny moderního řeckého státu.

videoŘecko: vlakem do hor
...
video video

Řecko: vlakem do hor

Mapa

Přejít na obsah dílu


Santorini

13. 9. 2009

K oblíbeným výletním cílům návštěvníků řeckého ostrova Santorini patří nedaleké ostrůvky Palea, Nea Kameni a Therassia. Zatímco první dva ostrůvky se z vod Kaldery vynořily až po ničivé erupci sopky Strongle, tak třetí z nich je pozůstatkem samotného ostrova Santorini. Horká vřídla a unikající sirné páry jsou důkazem toho, že ostrovy Palea a Nea Kameni jsou i dneska vulkanicky činné. Jde tak o nejmladší sopečnou oblast ve východním Středomoří.

videoŘecko: Santorini
...
video video

Řecko: Santorini

Mapa

Přejít na obsah dílu


Santorini

6. 9. 2009

Mezi nejvyhledávanější turistické cíle v Řecku patří bezesporu Santorini. Možná jste tam už byli i vy. Známý je také pod jménem Théra a je to nejjižněji položený ostrov Kykland. Jde o zbytek sopečného ostrova, který zůstal po ničivé erupci vulkánu Strogyle před více než 3500 lety. Tehdejší obří záplavová vlna a ohromná mračna sopečného prachu také zřejmě zcela zničily mínojskou civilizaci na Krétě. A podle některých domněnek právě zde ležela bájná Atlantida.

videoŘecko: Santorini
...
video video

Řecko: Santorini

Mapa

Přejít na obsah dílu


Thrákie

5. 4. 2009

Vrátíme se zpátky do Evropy. Zamíříme do Řecka – říkáte si, že tam jste byli, možná i několikrát, a že vám o téhle zemi neřekneme mnoho nového? Nebojte, Objektiv vás zavede na místo, které není turisty tolik vyhledávané – je to Thrákie. Úzký pruh země sevřený z jihu Egejským mořem, ze severu Bulharskem a z východu Tureckem býval po staletí domovem řady kultur a národů. Řecku Thrákie patří od roku 1920 a komplikovaná otázka národnostních menšin tam není vyřešená dodnes.

videoŘecko: Thrákie
...
video video

Řecko: Thrákie

Mapa

Přejít na obsah dílu


Lesbos

26. 10. 2008

Prý ho objevily a osídlily múzy – to říká mytologie o řeckém ostrově Lesbos. Básnířka Sapfó, básníci Alkenos a Arion, nebo slavný řecký malíř Elefteriadys dávají legendám za pravdu. A jak se na své slavné rodáky dívají dnešní obyvatelé a jak vůbec vypadá takový běžný den na ostrově Lesbos? To uvidíte v reportáži Vladimíra Tokana.

videoŘecko: Lesbos
...
video video

Řecko: Lesbos

Mapa

Přejít na obsah dílu


Ouzo

21. 9. 2008

Trávili jste letošní nebo některou z předešlých dovolených v Řecku? Ano? Tak to jste možná i ochutnali tamní typickou pálenku – ouzo. Chutnala vám? A tušíte, odkud přesně tahle anýzovka pochází? Jednu z nejlepších pálí na ostrově Lesbos. A právě tam míříme. Na ostrově jsou rozesety desítky výrobců tohoto typického řeckého nápoje, nejvíc jich je na dostřel od městečka Plomari. Typická vůně ouza tu je cítit na každém kroku.

videoLesbos: ouzo
...
video video

Lesbos: ouzo

Mapa

Přejít na obsah dílu


Ostrov Lesbos

14. 9. 2008

Hornatý ostrov sopečného původu, osmý největší ve středomoří, s termálními prameny téměř na každém kroku – to je řecký Lesbos. Známý asi hlavně díky slavné rodačce, antické básnířce Sapfó; ta může za to, že z názvu ostrova byl odvozen termín pro homosexuální vztah žen. To ovšem místní jen neradi slyší. Mnohem více se chlubí jiným unikátem – jde o velmi vzácný přírodní úkaz – zkamenělý les.

videoŘecko: ostrov Lesbos
...
video video

Řecko: ostrov Lesbos

Mapa

Přejít na obsah dílu


Severozápadní Řecko

11. 5. 2008

Možná už pomalu plánujete letní dovolenou. A možná uvažujete o Řecku. Sluncem zalité pláže nebo antické památky si dovede představit každý. Severozápadní Řecko v blízkosti dříve neklidné Albánie a Makedonie už ale leží většinou mimo dosah prázdninových zájmů. Přitom prostý půvab zdejších hor i dobrodružné životní osudy jejich obyvatel určitě stojí za pozornost.

videoŘecko
...
video video

Řecko

Přejít na obsah dílu