Faenza

24. 7. 2016

Pokud by vás zajímalo, odkud se vzalo poměrně rozšířené slovo fajáns, určitě se podívejte na následující reportáž. Miroslav Čapek nás vezme na výlet do italského města Faenza.

videoFaenza
...
video video

Faenza

Mapa

Přejít na obsah dílu


Ravenna

10. 7. 2016

Rytmy italského temperamentu nás čekají na závěr poslední reportáže. Její autor Miroslav Čapek citoval svého jmenovce Karla Čapka, když napsal, že je to město nejstarší křesťanské architektury a nejkrásnějších mozaik na světě.

videoRavenna
...
video video

Ravenna

Mapa

Přejít na obsah dílu


Mont Blanc

26. 6. 2016

První letní Objektiv začneme netradičně. Následujícím minutám bude dominovat sníh, zima a námaha. A i když si letní dovolenou představujete jinak, určitě vás tato reportáž nezklame. Je o skupině lidí, kteří byli ochotni měsíce náročnou cestu plánovat. A několik dní během ní riskovat svůj život. A tak si i my můžeme vychutnat pocit stát na nejvyšším vrcholu Evropské unie.

videoMont Blanc
...
video video

Mont Blanc

Mapa

Přejít na obsah dílu


Špek

8. 5. 2016

Zima se rozloučila, ale my se k ní ještě vrátíme, míříme na Jižní Tyrolsko, Kronplatz. Lyžování už se ale budeme věnovat jen okrajově. Jižní Tyrolsko je totiž vyhledávané nejen pro špičkové sjezdovky, nebo cyklistické stezky. Ale je to i oblíbené místo všech gurmánů. Vyrábí se tu totiž výborný špek, typický pro tuto oblast. Objektiv vás totiž vezme do míst, kam se na horách normálně nedostanete. A myslíme, že se vám budou sbíhat sliny.

videoŠpek
...
video video

Špek

Mapa

Přejít na obsah dílu


Zpracování dřeva

1. 5. 2016

Vyrážíme směr Itálie. Jakub Nettl nás vezme do časti Alp, kde rostou nádherné husté lesy. Jakub na místě zjistil, že dřevařské řemeslo tam naplno ožívá. Smrky dokážou místní obyvatelé využit neobyčejným způsobem.

videoZpracování dřeva
...
video video

Zpracování dřeva

Mapa

Přejít na obsah dílu


Toskánsko

21. 2. 2016

Skvělé jídlo, skvělé víno, krásná příroda či architektura. Toskánsko nepatří mezi nejnavštěvovanější oblasti Itálie náhodou. My teď vyrazíme na místa, která lákají miliony turistů každý rok. Ale zavítáme i do koutů, kam turisti nejezdí. Jak ale sami uvidíte, stojí za návštěvu.

videoToskánsko
...
video video

Toskánsko

Mapa

Přejít na obsah dílu


Muzeum na Kronplatzu

31. 1. 2016

Jeden z nejznámějších horolezců Reinhold Messner otevřel na různých místech v horách svá muzea. U toho pátého před několika lety tvrdil, že už je to opravdu poslední muzeum. Ale jak už to tak bývá – všechno je jinak. Přímo na vrcholu skoro 2300 m vysokém Kronplatzu otevřel ještě jedno. Jde o moderní stavbu, která může někomu připomínat chobotnici, nebo UFO vyrůstající přímo ze skály. Proč se Reinhold Messner pustil do stavby dalšího muzea? Na to v Objektivu odpoví přímo od sám.

videomuzeum na Kronplatzu
...
video video

muzeum na Kronplatzu

Mapa

Přejít na obsah dílu


Ennio Morricone

3. 1. 2016

Je to zřejmě nejznámější skladatel filmové hudby všech dob. Ennio Morricone. Pokud byste snad neznali jeho jméno, určitě jste někdy slyšeli jeho hudbu. Napsal totiž hudbu k více než pěti stovkám filmů, včetně proslulých spaghetti westernů. V následujících minutách se prostřednictvím našeho spolupracovníka Jana Šmída můžete v exkluzivní reportáži podívat přímo k němu domů do centra Říma a také do míst, kde tento, dnes už sedmaosmdesátiletý skladatel, který ani ve svém požehnaném věku nemá strach, že by ztratil inspiraci, vyrůstal.

videoEnnio Morricone
...
video video

Ennio Morricone

Mapa

Přejít na obsah dílu


Housle z alpských smrků

11. 10. 2015

Italské Dolomity jsou rájem nejen pro sportovce. Dávno předtím než si tuto část Alp oblíbili lyžaři a cyklisti, ji měli v hledáčku nejproslulejší výrobci hudebních nástrojů. Právě ze dřeva vytěženého ve Val di Fiemme totiž pochází nespočet legendárních houslí a klavírů s neopakovatelným zvukem. Jak se vyrábí v Dolomitech pro Objektiv zjišťoval Jakub Nettl.

videoHousle z alpských smrků
...
video video

Housle z alpských smrků

Mapa

Přejít na obsah dílu


Italská riviera

19. 4. 2015

Když se řekne riviera, tak si asi většina z nás v první řadě vybaví Saint Tropez, Cannes nebo Nice na francouzském Azurovém pobřeží. Jenže pozor, riviera není jenom francouzská, ale také italská a právě na ni se teď s Objektivem vypravíme. Začít můžeme třeba v největším italském přístavním městě Janově. Právě tady se narodil Kryštof Kolumbus, dům, kde vyrostl, je tu velkou turistickou atrakcí. Objektiv vás ale zavede třeba i do místního nádherného akvária. Ale samozřejmě nejen to, kromě Janova uvidíte i spoustu dalších míst italské riviéry.

videoItalská riviera
...
video video

Italská riviera

Mapa

Přejít na obsah dílu


Alpy

4. 1. 2015

Italské Alpy patří mezi oblíbené cíle českých lyžařů. Míříme tam i my. Ne ale za zimní turistikou. Zdánlivě neznámá místa nedaleko průsmyku Tonale nám ukáže kolega Jakub Nettl. Právě zde ležela během první světové války nejvýše položená frontová linie v dějinách.

videoAlpy
...
video video

Alpy

Mapa

Přejít na obsah dílu


Livigno

7. 9. 2014

Oblíbené lyžařské středisko a pozvánka na letní dovolenou. Máte pocit, že nám nerozumíte? Vysvětlení najdete v naší reportáži. Livigno na severu Itálie sice znají především lyžaři, stojí za to se sem podívat i v létě. Jenom doufáme, že se nebojíte výšek a rychlé jízdy.

videoLivigno
...
video video

Livigno

Mapa

Přejít na obsah dílu


Kmotr

29. 12. 2013

Když se řekne Sicílie, tak se většině z nás vybaví mafie. Vládne tam svým způsobem dosud, ale pohled na ni výrazně změnil román Kmotr Maria Puza. Režisér Francis Ford Coppola pak natočil oscarovou trilogii a mnozí začali jezdit na Sicílii i proto, aby se podívali do míst, kde se natáčely některé scény z filmu. Romantické pojetí snímku a skutečnost se však výrazně rozcházejí, opravdové stopy mafie mají k filmové idealizaci hodně daleko, ale ty turista nevidí. Toho zajímá filmový Kmotr, a proto se vydává po jeho stopách, stejně jako náš spolupracovník Jan Šmíd.

videoKmotr
...
video video

Kmotr

Mapa

Přejít na obsah dílu


Spilimbergo

10. 11. 2013

Už pět set let se v italském Spilimbergu vyrábí nádherné mozaiky. A právě odtud se rozšířily do celého světa. Proto asi není žádným překvapením, že právě tady vznikla škola, kde se tato proslulá technika vyučuje. Vy teď máte možnost nahlédnout studentům – mozaikářům pod ruce a uvidíte, jak náročné umění mozaika je. A dokonce tam studovalo i několik Čechů. A to není jediné pojítko mezi Spilimbergem a Českou republikou. Více už ale v následující reportáži.

videoSpilimbergo
...
video video

Spilimbergo

Mapa

Přejít na obsah dílu


Legionáři

27. 10. 2013

Někdo z vás možná od svého dědy nebo pradědy slyšel rčení „to je krve jako na Piavě“. Tato slova nás vrací až k první světové válce a ke břehům italské Piavy a Lago di Garda kde, se bojovalo až v samém závěru konfliktu. Proti sobě tady stáli také naši krajané – na jedné straně legionáři, na druhé muži v Rakousko-uherských uniformách.

videoLegionáři
...
video video

Legionáři

Mapa

Přejít na obsah dílu


Turín

22. 9. 2013

Má pověst průmyslového města. Proslavila ho auta Fuat, design a fotbalový klub Juventus, ve kterém nedají dopustit na českou hvězdu Pavla Nedvěda. Turín přitom není ale žádná industriální popelka. Bývalé sídlo savojských králů se podobně jako Praha chlubí barokními a secesními klenoty. A taky se mu přezdívá magické město, kde se novodobí alchymisté pokoušejí o zázraky. Víc nabídne reportér České televize Jakub Nettl.

videoTurín
...
video video

Turín

Mapa

Přejít na obsah dílu


Řím

21. 7. 2013

Pořekadlo, že všechny cesty vedou do Říma, už zdaleka nemá takovou platnost jako dřív. Objevila se jiná zajímavé místa. Řím se stal jenom jednou z mnoha možností, kde lze strávit dovolenou nebo pár volných dní. Přesto je tohle město pořád svým způsobem výjimečné a roky ani staletí na tom nic nezměnily.

videoŘím
...
video video

Řím

Mapa

Přejít na obsah dílu


Benátky – laguna

19. 5. 2013

Asi se už rychle blíží doba, kdy pokud budete chtít vidět Benátky, budete muset mít zaplacený hotel, nebo si dopředu zamluvit a samozřejmě i uhradit jakousi vstupenku do města. Starousedlíků totiž pořád ubývá, zatímco turistů, zejména těch jednodenních, kteří do městské pokladničky přispějí minimálně, přibývá. Pokud tedy uvažujete o Benátkách, neotálejte. Jedním z typů, kam se v tomhle kouzelném městě podívat, mohou být i poměrně málo navštěvované ostrovy Benátské laguny.

videoBenátky – laguna
...
video video

Benátky – laguna

Mapa

Přejít na obsah dílu


Mramor

17. 2. 2013

Už od antických dob je Carrara v severním Toskánsku centrem těžby mramoru. Carrarský mramor má zářivě bílou barvu a oblíbený byl snad mezi všemi známými sochaři historie. Objektiv vás teď zavede přímo do mramorových lomů. Těžba mramoru je v Itálii snad úplně jediným povoláním kde nemají žádnou šanci ženy a ani cizinci. Dokonce tam prý neexistuje ani žádná škola, kde byste se tohle povolání mohli naučit. Zkrátka se dědí z generace na generaci. Mramor je navíc velmi křehký, takže se při těžbě nepoužívá žádné odstřelování, jak byste v lomech možná čekali. Bloky kamene se musí ze skály vyřezávat a práce to není vůbec snadná.

videoMramor
...
video video

Mramor

Mapa

Přejít na obsah dílu


Sicílie

2. 9. 2012

První reportáž nás dnes zavede do Itálie, konkrétně na Sicílii. Od sjednocení Itálie pod Garibaldiho praporem uplynulo minulý rok už 150 let. Do té doby žila každá část dlouhatánské boty podle svého. Jinak se žilo na bohatém severu, jinak na chudém jihu. I když se mnohé za ta léta změnilo, to podstatné stále přetrvává. Až se chce říct, že Itálie je zkrátka moc dlouhá a rozdíly mezi severem a jihem se nijak nesetřely. Právě o tomhle se můžete přesvědčit na Sicílii.

videoSicílie
...
video video

Sicílie

Mapa

Přejít na obsah dílu


Turín

29. 7. 2012

Tak schválně, co se vám vybaví, když se řekne Turín. Určitě Turínské plátno, fotbalový Juventus nebo Fiat. To, že Turín byl hlavním městem sjednocené Itálie v jejích prvních letech ale každého hned nenapadne. A právě tento fakt si Turíňané připomínali téměř celý loňský rok. Atmosféru města zachycuje reportáž Tomáše Voženílka.

videoTurín
...
video video

Turín

Mapa

Přejít na obsah dílu


Toskánsko/Ventotene

22. 7. 2012

I v další reportáži zůstaneme v Evropě, z Řecka se přesuneme do Itálie. A co nás tam čeká? Dozvíme se mimo jiné, jak se kdysi lisoval olivový olej a jak vám ukáže Lucie Chvojková, nebylo to nic snadného. Nahlédneme do života zemědělců v minulém století, vypravíme se za nimi do Toskánska. A samozřejmě, že nebude chybět ani chuť pravé italské kuchyně a vína. A kdyby vám to pořád ještě bylo málo, tak se vrtulníkem přesuneme na ostrov Ventotene kterým nás provede přímo jeden z místních obyvatel.

videoToskánsko/Ventotene
...
video video

Toskánsko/Ventotene

Mapa

Přejít na obsah dílu


Sicílie

10. 6. 2012

Když se řekne Sicílie, většině z nás se vybaví především sicilská mafie - obávaná Cosa Nostra. Jenže Sicílie není jenom mafie. Pokud sem přijedete, zjistíte, že všichni Siciliáni zdaleka nejsou kmotrové, ale naopak velice příjemní a pohostinní lidé, že je tu výborná kuchyně, dobré víno, kilometry nádherných pláží a spousta historických památek. Prostě Sicílie se bát nemusíte a jak uvidíte z naší reportáže, za návštěvu určitě stojí.

videoSicílie
...
video video

Sicílie

Mapa

Přejít na obsah dílu


Neapolsko

3. 6. 2012

O italské Neapoli se říká, že je to město protikladů. Někdo o ní mluví jen v superlativech, někdo zase ne. Už Karel Čapek ve svých Italských listech napsal, že s krásou Neapole je to tak trochu švindl. Na druhou stranu, ale zase všichni dobře víme, že se říká: vidět Neapol a zemřít. Kde je tedy pravda? Jednoznačně si každý musí přijít na tu svou a tak je to správně. Třeba vám pomůže i následující reportáž. Podíváme se nejen do tohoto hlavního města italského jihu, ale i na vrchol známého Vesuvu a do nedalekých Pompejí.

videoNeapolsko
...
video video

Neapolsko

Mapa

Přejít na obsah dílu


Gaeta

29. 4. 2012

Místo opředené mnoha řeckými a římskými bájemi. To je italská Gaeta. Přístav, který leží mezi Římem a Neapolí. Nevydáme se do historického centra, ale naopak podrobně prozkoumáme jeho okolí. Takže se můžete těšit na tajemná místa, která sloužila jako úkryt pirátům. Vydáme se ale i třeba do národního parku, nebo do nedalekého mauzolea. A taky do bunkru z druhé světové války. A představte si, že dodnes není úplně jasné, jak a kdy Gaeta získala svoje jméno. A to už se dost pravděpodobně nedozvíme nikdy.

videoGaeta
...
video video

Gaeta

Mapa

Přejít na obsah dílu


Kalábrie

11. 3. 2012

Kalábrii najdete na samém spodku italské boty. A není žádným tajemstvím, že bohatý sever se o tyhle odlehlé končiny nikdy moc nezajímal. S trochou nadsázky se dá říct, že ještě do 19. století se sem vydávali jen ti nejotrlejší, ale jak se dozvíte záhy, kraj měl a má rozhodně co nabídnout. Nejen nádherné divoké hory a průzračné tyrkysové moře, ale taky plody a lahůdky, které dobyly nejen Itálii, ale po ní i zbytek světa.

videoKalábrie
...
video video

Kalábrie

Mapa

Přejít na obsah dílu


Odysseus

26. 2. 2012

O nejlegendárnějším cestovateli všech dob – Odysseovi slyšel snad každý. Upřesněme o cestovateli proti své vůli. Jak známo, po dobytí Tróje mu nebylo dopřáno se vrátit rovnou domů. Řada příběhů jeho putování, tedy Homérovy Odyssey je situována do Tyrhénského moře omývajícího mimo jiné Sicílii a Itálii. A právě tam se podíváme.

videoOdysseus
...
video video

Odysseus

Mapa

Přejít na obsah dílu


Středomořská dieta

13. 11. 2011

Báječně voní, je výborná, dobře vypadá na talíři a navíc, což ocení zejména ženy, se po ní moc netloustne. Tak to je středomořská kuchyně. Reportér Jakub Nettl se vypravil přímo tam, kde má údajně tato kuchyně své kořeny. A přesvědčil se, že je pravda pravdoucí, co se o Italech už léta říká, a sice, že jídlo skutečně milují. Dokonce ho prezentují jako jeden ze základů italské kultury. Je pro ně důležitou součástí jejich životů. Pravidelně se u něj schází celá rodina. Domlouvají se nad ním milionové obchody. A o jídle a jeho přípravě se Italové dokážou bavit celé hodiny, anebo se kvůli němu pohádat až do krve. Na jídle si zkrátka zakládají.

videoStředomořská dieta
...
video video

Středomořská dieta

Mapa

Přejít na obsah dílu


Sperlonga

6. 11. 2011

Míříme do Itálie do Sperlongy. Do míst, která byla kdysi útočištěm a letoviskem nejurozenějších Římanů. S pádem impéria začala pustnout, lidé ji opouštěli kvůli močálům i nájezdům loupeživých Saracenů. Tahle hrozba může mimo jiné za to, že na pobřeží vyrostla řada strážných věží. Ani ty neuchránily Sperlongu v šestnáctém století před útokem obávaného Chajruddína Barbarossy, osmanského korzára a paši, který se svou flotilou pirátů rozséval strach v celém západním Středomoří. O dvě stě let později ale Sperlonga znovu vstává z popela a život jí vracejí ti, kdo jí kdysi propůjčili někdejší slávu - tedy bohatí a vážení obyvatelé Apeninského poloostrova. Pravý boom, řekněme turistický, nastal až po roce 1957, kdy byla dobudována Via Flacca - jediná silnice, která sem otevírá pohodlný přístup. A právě po ní sem doputovala taky reportérka Lucie Chvojková, aby vám Sperlongu představila osobně.

videoSperlonga
...
video video

Sperlonga

Mapa

Přejít na obsah dílu


Pompeje

25. 9. 2011

Pompeje, Herculaneum, Stabie, Oplontis a Boscoreale. Ze všech těchto míst v italské Kampánii je nám samozřejmě povědomé, ba známé to prvně jmenované. Pompeje a čtyři další města v roce 79 našeho letopočtu pohřbil sopečný prach z Vesuvu. Tragický osud místa, kde živel po staletí konzervoval svědectví o životě a smrti ve staré římské říši, je dobře známý. O detailech toho ale možná víme méně. A právě proto se do Pompejí vypravil reportér České televize Jakub Nettl.

videoPompeje
...
video video

Pompeje

Mapa

Přejít na obsah dílu


Trentino

17. 7. 2011

Teď míříme do hor. Konkrétně do italského Trentina. Pokud jste vášniví lyžaři, netřeba vám tuto oblast zdlouhavě představovat. Ale nechme lyže pěkně na půdě, léto je v plném proudu a tento horský region toho nabízí spoustu i v letním období. Přesvědčí vás o tom Lucie Chvojková, která léto v Trentinu okusila na vlastní kůži. Napřed vyrazila do terénu na horském kole, pak nechala své sportem zmožené tělo hýčkat v místních bylinných lázních a nakonec se nechala přesvědčit i k malému horolezeckému výstupu.

videoTrentino
...
video video

Trentino

Mapa

Přejít na obsah dílu


Muškátové víno

30. 1. 2011

Piemonte – kraj na severu Itálie, který sluje skvělým vínem. Víno tu má dokonce takový symbolický a ekonomický význam, že se kdysi octlo v centru mezinárodního konfliktu s Rakouskem. Ten pak byl v polovině devatenáctého století jedním z nejdůležitějších impulsů ke sjednocení Apeninského poloostrova. Ale pryč od válek a politiky. Čeká nás, jak už bylo řečeno, víno, a abychom nehonili příliš zajíců nejednou, vezměme si jen takové moscato. Lucie Chvojková o něm zjistila první poslední a je tu, aby si s námi připila na zdraví jedním z nejlepších vín z kraje, kde by za dobrá víno klidně padli.

videoItálie: Muškátové víno
...
video video

Itálie: Muškátové víno

Mapa

Přejít na obsah dílu


Trento

5. 12. 2010

Nakonec míříme na sever apeninského poloostrova do Monte Bondone v jižním Trentinu. Tuhle oblast, kam jezdí lyžovat mnoho Čechů, pro nás objeví Lucie Chvojková. Lyžím se při návratech do Trentina tentokrát striktně vyhýbala a jsme si jistí, že nelitovala a litovat určitě nebudeme ani my – seznámí nás s tajemstvím místního vína, skvělé kuchyně a taky nám třeba prozradí, jak nastartovat správné italské odpoledne a večer.

videoItálie: Trento
...
video video

Itálie: Trento

Mapa

Přejít na obsah dílu


Toskánský mramor

21. 11. 2010

Čeká nás toskánská Carrara – domov nádherného mramoru, na jehož těžbu tady kdysi osobně dohlížel i sám slavný Michelangelo Buonarotti. Nejen za renesance – obdivovaný kámen se v Carraře těžil už od starověku za dob římského impéria. Práce v lomu zůstávala i po staletích tvrdým a nebezpečným podnikem. I proto jsou v Toskánsku na svůj mramor náležitě hrdí a považují se za nejvýznamnější světové centrum těžby a zpracování této horniny.

videoItálie – toskánský mramor
...
video video

Itálie – toskánský mramor

Mapa

Přejít na obsah dílu


Andreo Paladio

31. 10. 2010

Italská Vicenza je spojená se jménem slavného architekta Andrea Palladia. Právě za jeho fascinujícím životem a dílem se vypravíme. Míříme na sever Itálie do zmiňované Vicenzy, kde najdeme jeho legendární stavby. Jeho příběh vás určitě zaujme. Narodil se do chudé rodiny, cestu rozhodně tedy vydlážděnou neměl. Jeho talent byl ale už v mládí nepřehlédnutelný a navíc se na něj usmálo štěstí, zkrátka byl ve správný čas na správném místě. Stal se nejkopírovanějším architektem všech dob, proto je tak trochu paradoxem, že jeho stavby zná celý svět, ale třeba to, jak vypadal, tak úplně jasné není.

videoItálie: Andreo Paladio
...
video video

Itálie: Andreo Paladio

Mapa

Přejít na obsah dílu


Tance

24. 10. 2010

Pozveme vás i do Itálie, do toskánského Livorna na východním pobřeží apeninského poloostrova. Představte si prababičku své babičky – řekněme někdy okolo roku 1850, na plese. Jaké to asi bylo ve víru krinolín a husarských uniforem? S námi každopádně máte možnost ochutnat tuhle tradici velkých plesů 19. století znovu. Ožívá po celé Evropě, a mimochodem, zanedlouho zavítá i do Prahy. V Objektivu vás teď bereme přímo ke zdroji nového hnutí – spolu s našimi tancechtivými krajany.

videoItálie: tance
...
video video

Itálie: tance

Mapa

Přejít na obsah dílu


Vicenza

19. 9. 2010

První reportáž nás zavede do Itálie, konkrétně do města Vicenza, v oblasti Benátska. Je to hlavní město stejnojmenné provincie. Známé je především pro svou architekturu z období renesance. S nadsázkou se o něm říká, že je to město jednoho muže – a sice architekta Andrea Palladia. Centrum města je díky jeho skvostným stavbám zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Ať už je to Vila La Rotonda, nebo Palazzo della Ragione, či Loggia del Capitaniato. Ale obdivovat tam můžete i mnoho jiného než architekturu tohoto velikána. Ať už nádhernou přírodu, elegantní kavárny, pravou italskou grappu, nebo třeba věhlasné italské zlatnictví. Podle toho, co vyhledáváte a co máte rádi.

videoItálie: Vicenza
...
video video

Itálie: Vicenza

Mapa

Přejít na obsah dílu


Valle di Ledro

15. 8. 2010

Obyvatelé údolí jezera Ledro v Itálii se během první světové války ocitli přímo na rakousko-italské frontě. A právě proto byli odsunuti. Někteří do Čech a na Moravu. Odtud tedy ta historická provázanost málo známé oblasti v Itálii s Českou republikou. Italové na našem území zůstali čtyři roky, a jak za malou chvíli uvidíte, tak tehdy započatá přátelství trvají dodnes. A ČT chystá o této málo známé kapitole českých a italských dějin více než padesátiminutový dokument, který bude založen hlavně na vzpomínkách pamětníků.

videoItálie: Valle di Ledro
...
video video

Itálie: Valle di Ledro

Mapa

Přejít na obsah dílu


Val di Non

6. 6. 2010

Jakým medem osladit kávu? Jaký použít, pokud byste chtěli dosladit fazolovou polévku? Anebo co to je jednokvětový med? Tak i na tyto otázky byste prý našli odpověď v podhradí hradu Thun v italském údolí Val di Non. Sídlí tam totiž jedno vyhlášené včelařství. A tamní výrobce medu Andrea Paternoster nám prozradí něco málo ze svého umění. Základ je prý v tom mít dobré včely. S jejich úly pak nelení a objede klidně celou Itálii. Více už se ale dozvíte v další reportáži.

videoItálie: Val di Non
...
video video

Itálie: Val di Non

Mapa

Přejít na obsah dílu


Lago di Garda

30. 5. 2010

Největší italské jezero Lago di Garda je rájem milovníků aktivního odpočinku. Kolem jezera vede cyklostezka, je tu dráha pro nadšence na kolečkových bruslích, můžete se tu ale i jen tak procházet anebo provozovat náročnou vysokohorskou turistiku. Hladina jezera a teplý vítr Ora zase zaručují ideální podmínky pro windsurfing. A mám pro vás i jednu zajímavost: věděli jste, že právě tady, konkrétně u města Solferino, vznikla největší humanitární organizace na světě – Červený kříž? Bylo to před 150 lety.

videoItálie: Lago di Garda
...
video video

Itálie: Lago di Garda

Mapa

Přejít na obsah dílu


Valle di Ledro

28. 3. 2010

Ledrenské údolí, nebo chcete-li údolí jezera Ledro v Itálii se během první světové války ocitlo přímo na rakousko-italské frontě. A právě proto byli tehdejší obyvatelé odsunuti i do Čech a na Moravu. Oblast Ledrenského údolí náležela Rakousku-Uhersku. Dalo by se tedy skoro říci, že válka dala dohromady dva odlišné světy. Italové na našem území zůstali čtyři roky a jak se za malou chvíli přesvědčíte, tak tehdy započatá přátelství trvají vlastně až dodnes.

Česká televize připravuje o exodu Italů z Valle di Ledra do Čech za I. světové války celý dokument. Pokud byste chtěli přispět zajímavými tipy, informacemi či historickými reáliemi, pište prosím na email ledro@ceskatelevize.cz.

videoItálie: Valle di Ledro
...
video video

Itálie: Valle di Ledro

Mapa

Přejít na obsah dílu


Svatý Valentýn

14. 2. 2010

Itálie – to je místo, odkud pochází svatý Valentýn. Pokud jste zamilovaní, tak právě tomuto světci vděčíte za to, že dneska máte svátek. No a pokud nejste, tak vám všechna ta kýčovitá srdíčka asi dost pravděpodobně lezou na nervy. Musíte to ale vydržet, nedá se nic dělat – už i u nás se tento svátek, který připadá právě na 14. února, několik let objevuje. Mylně ho ale většina z nás považuje za americký. Není to tak. Tam se jen obchodníci chopili šance a udělali z něj pořádný byznys. Objektiv se vydal po stopách svatého Valentina a vy se teď dozvíte, jak to vlastně s tím svátkem lásky doopravdy bylo – kdy, kde a proč vůbec vznikl. A nejen to – vydáme se i za slavnými milostnými příběhy.

videoItálie: Svatý Valentýn
...
video video

Itálie: Svatý Valentýn

Mapa

Přejít na obsah dílu


Grappa

20. 12. 2009

Bassano del Grappa leží nějakých 80 kilometrů severozápadně od Benátek. Jak mnohým zcela správně napovídá název, na své si tu mohou přijít milovníci tekuté italské speciality – grappy. Vyrábí se v nesčetných příchutích a variacích a popíjí se při mnoha příležitostech. Chutná skvěle, ale vyplatí se ostražitost: obsah alkoholu v některých druzích grappy se může vyšplhat až na 60 %! Stačí malá neopatrnost a snadno se připravíme o řadu historických zajímavostí Bassana.

videoItálie: Grappa
...
video video

Itálie: Grappa

Mapa

Přejít na obsah dílu


Lago di Garda

23. 8. 2009

U vody se nemusí jen ležet, i když tropická vedra ze závěru prázdnin tomu nasvědčují. Ti, kdo míří k nejvetšímu italskému jezeru Lago di Garda určitě mají o odpočinku úplně jiné představy než jen pouhý relax a slunění – podobně jako Míša Hergetová. Klíčovým slovem je tedy adrenalin. Takže se přiravte, že si ho užijeme do sytosti na hladině i vysoko nad ní.

videoItálie: Lago di Garda
...
video video

Itálie: Lago di Garda

Mapa

Přejít na obsah dílu


Toskánský venkov

31. 5. 2009

Toskánsko trochu jinak, to vás čeká právě teď! Nečekejte ani šikmou věž v Pise, ani největší evropské renesanční náměstí ve tvaru lastury v Sieně, dokonce nenavštívíme ani jediné muzeum umění. Nic takového pro vás tentokrát nemáme. Ukážeme vám zcela jiné Toskánsko, než byste čekali. Míříme na venkov, kde i Ital, který se tu nenarodil, je považován za cizince a necítí se tu zrovna dvakrát vítán. Proč? To se dozvíte v následující reportáži.

videoItálie: toskánský venkov
...
video video

Itálie: toskánský venkov

Mapa

Přejít na obsah dílu


Asti

12. 4. 2009

Určitě jste už někdy slyšeli o slavných dostizích v italské Sieně. Konají se přímo v centru města, na náměstí Piazza del Compo, a vítěz získá takzvané pálio. Závod je tak slavný, že se dokonce objevil i v poslední bondovce. Ale nejstarší prý rozhodně není. V Itálii se totiž koná Palio, nebo chcete-li závod neosedlaných koní, i na jiném místě a prý už dokonce sedm století. A sice v severoitalském Asti nedaleko Turína. A právě tam se vydáme v následujících minutách.

videoItálie: Asti
...
video video

Itálie: Asti

Mapa

Přejít na obsah dílu


Víno

5. 4. 2009

Nabídneme vám také italská vína známá po celém světě ze severu Apeninského poloostrova z Piemonte. Jeden týden v roce se život v oblasti promění ve velkou oslavu. Celý týden se hoduje, soutěží, slaví, všichni se radují, mají dobrou náladu. Snad se kousek přenese i na vás. Představte si, že oslavy jsou tak bujaré, že nikde jinde nejen v celé Itálii ale ani na světě podobné nenajdete. A vše začíná jak jinak než soutěží o nejlepší víno.

videoItálie: víno
...
video video

Itálie: víno

Mapa

Přejít na obsah dílu


Domovy manželek

11. 1. 2009

Camogli v italštině může znamenat mnohé: třeba „domky namačkané jeden na druhém“ nebo také „domovy manželek“. Oboje celkem přesně charakterizuje bývalou rybářskou osadu na ligurských březích. Malá, prostá, těsná a plná žen, které netrpělivě čekají na své tvrdě pracující muže. Kdysi rázovitá vesnice dnes už samozřejmě žije úplně jinak, ale ani v době rozvinutého turismu nemá příliš stálých obyvatel. Mimo hlavní sezónu tady žije nějakých pět tisíc lidí. Camogli ale není jen jedním z mnoha typických letovisek na italské riviéře. I proto, že si zachovalo a rozvinulo něco z dávných a originálních tradic. A jak uvidíte, jsou to tradice, které mohou být pro nás, pro návštěvníky vcelku zajímavé. Jednou v roce tady máme příležitost skvěle a dosyta se najíst a nezaplatit za to ani jediný cent.

videoItálie: domovy manželek
...
video video

Itálie: domovy manželek

Mapa

Přejít na obsah dílu


Umbrie

16. 11. 2008

V Itálii je pořád co objevovat. Vždyť jen v Objektivu už jsme odvysílali bezpočet reportáží a pořád jsme ji ještě zdaleka neviděli celou. Dnes zamíříme na místa, která leží poněkud stranou vyšlapaných turistických cestiček. Navštívíme provincii, která se jmenuje Umbrie – leží přímo ve středu Itálie mezi Florencií a Římem. K Jaderskému moři na východě je to stejně beznadějně daleko jako směrem na západ k moři Tyrhénskému. Někdy se této oblasti také říká zelené srdce Itálie, ale hlavně je s ní spojeno jméno svatého Františka z Assisi.

Mapa

Přejít na obsah dílu


Benátky

2. 11. 2008

Italské Benátky – možná nejslavnější, ale zároveň jistě jedno z nejzvláštnějších měst na světě. Vzniklo asi před patnácti sty lety celkem na 117 ostrůvcích. Dodnes je spojuje 150 kanálů a asi 400 mostů. Nejvíc návštěvníků tohoto slavného centra každoročně míří na nejrůznější slavnosti a karnevaly. A tím nejznámějším je samozřejmě karneval masopustní. Neméně zajímavá je ale i slavnost La Sensa, při které Benátčané vzdávají hold moři.

videoItálie: Benátky
...
video video

Itálie: Benátky

Mapa

Přejít na obsah dílu


Hemingway

26. 10. 2008

Pro našince asi není slavnější italské město, než jsou Benátky – město, které ze všech stran obklopuje moře. Možná jste se i vy už prošli po náměstí svatého Marka, nebo se projeli po velkém kanálu v typické benátské gondole. O tomhle městě se říká, že má svoje kouzlo v každém ročním období. Proto asi není divu, že si Benátky a jejich okolí oblíbily nejen zamilované dvojice, ale i spisovatelé těch nejzvučnějších jmen.

videoItálie: Hemingway
...
video video

Itálie: Hemingway

Mapa

Přejít na obsah dílu


Garibaldi

22. 6. 2008

Jednou z nejznámějších historických postav novodobé Itálie je bezesporu bojovník za sjednocení Itálie, Giuseppe Garibaldi. I když tento revolucionář zemřel před více než 120 lety, dodnes se v Itálii s jeho jménem setkáváme takřka na každém kroku. Po stopách Garibaldiho ve střední Itálii se vydáme i v reportáži Objektivu.

videoItálie – Garibaldi
...
video video

Itálie – Garibaldi

Přejít na obsah dílu


Pollino

25. 5. 2008

Kalábrie leží na jihu Appeninského poloostrova v samotné špici italské boty. Její nejsevernější výspu vyplňuje horský masív Pollino, jehož nejvyšší vrcholy šplhají nad hranici dvou tisíc metrů nad mořem. Jeho útroby pak hostí jeskynní komplexy, kde byly nalezeny malby pravěkých lovců. My se ale v Objektivu budeme věnovat současníkům z Pollina a nanejvýš středověké historii kraje, který vyniká romantikou, ale také svou kulturní pestrostí.

videoItálie
...
video video

Itálie

Přejít na obsah dílu


Paestum

20. 4. 2008

Chcete celou antiku, starověké Řecko i římské impérium na jednom jediném místě? Pak byste se mohli vydat třeba do Paesta v Kampánii na jihozápadě Apeninského poloostrova. Sídlo, které založili řečtí kolonisté, vzniklo na konci 7. století př. n. l. Dějiny si s ním dost pohrávaly; naposledy za druhé světové války, kdy v jeho okolí svedly americké a německé jednotky tvrdé boje. Řadu památek si ale Paestum naštěstí uchovalo dodnes, a proto je hrdou součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

videoItálie
...
video video

Itálie

Přejít na obsah dílu


Matery

6. 4. 2008

Z Londýna se teď přesuneme na jih Itálie – tato oblast bývala už od pradávna hodně chudá. Těžko si ale lze představit větší bídu než takovou, která provázela obyvatele skalního města Matery. Jen si to představte – v jeskynních obydlích zvaných sassi bydleli lidé v těch neprimitivnějších podmínkách ještě v polovině minulého století. V jediné místnosti žilo pohromadě až deset lidí. Jak se od té doby Matera změnila? To zjistíme právě teď.

videoItálie
...
video video

Itálie

Přejít na obsah dílu


Benátky

16. 3. 2008

Kdyby existoval nějaký žebříček nejkrásnějších měst, tak by tam určitě nechyběly italské Benátky. Ročně toto město na vodě navštíví tisícovky turistů – nejvíc jich tam míří samozřejmně v létě. V zimě je tam pak největším lákadlem jeden z nejznámějších evropských masopustních karnevalů. S Objektivem se tam teď můžete podívat i vy.

videoBenátky: masopustní karneval
...
video video

Benátky: masopustní karneval

Přejít na obsah dílu