Quetzaltenango

15. 1. 2017

A teď už je před námi slibovaný výlet do Guatemaly a projížďka místními autobusy. Vlastně i samotná atmosféra guatemalských autobusových nádraží má svoje kouzlo. Takže – připravte se, vyrážíme na výlet.

videoGuatemala: Qualzetenango
...
video video

Guatemala: Qualzetenango

Mapa

Přejít na obsah dílu


Mayové a příroda

17. 4. 2016

Pestrá střední Amerika hned na úvod. Autor následující reportáže Michal Gálik nás zavede do Guatemaly. Čekají nás mayská města, známé sopky, ale i záchrana jednoho mořského živočicha.

videoMayové a příroda
...
video video

Mayové a příroda

Mapa

Přejít na obsah dílu


Huehue

14. 2. 2016

Autor reportáže Petr Tomaides se vydal do Guatemaly, trochu jinak než všichni ostatní. Rozhodl se přejít hranici z mexického Chiapasu do Guatemaly pěšky. Záběry v úvodu reportáže vám možná připadat trochu nestandardní, ale Petr pro vás chtěl přechod hranice zdokumentovat, přesně tak, jak ho zažil on, se vším všudy i s jeho prvními pocity při příchodu do Guatemaly.

videoHuehue
...
video video

Huehue

Mapa

Přejít na obsah dílu


Mayové

17. 1. 2010

Na začátku nás čeká Amerika. Dva státy z jejího středu – Guatamela a Honduras. V dobách, kdy neexistovaly a neoddělovaly je ani žádné hranice, tady vládli Mayové. Ztracená civilizace po sobě zanechala hluboké otisky, ve kterých se snažíme číst. Něco jsme ještě nerozluštili – třeba znakové písmo z honduraského Copánu. Jinde se nad mayským dědictvím přehnaly jiné kultury a živelné pohromy jako v guatemalské Tice. Naštěstí toho ale zbývá dost k vidění i dnes.

videoGuatemala a Honduras: Mayové
...
video video

Guatemala a Honduras: Mayové

Mapa

Přejít na obsah dílu


Káva a kardamom

20. 12. 2009

Plody kávovníku ochutnali poprvé lidé v Etiopii. Do světa ji uvedli islámští nájezdníci i požitkářské evropské mravy. Dnes se ale nejvíce kávy suveréně vyprodukuje na západní polokouli. Vedle Brazílie a Kolumbie dominuje i poměrně malá Guatemala. Kromě kávy se právě tady pěstuje i kardamom, z jeho plodů se vyrábí jedno z vůbec nejdražších koření na světě. A někteří lidé si dokonce šálek kávy bez téhle příměsi vůbec nevychutnají.

videoGuatemala: káva a kardamom
...
video video

Guatemala: káva a kardamom

Mapa

Přejít na obsah dílu


Antigua

13. 12. 2009

Startujeme a míříme do Antiguy – města, které bývalo metropolí a opěrným bodem španělského místodržitelství neboli generální kapitánie v Guatemale. Pozice dobyvatelů se ale tady už od začátku značně otřásala v samotných základech. Do slova a do písmene. Antigua leží v tektonicky mimořádně aktivní oblasti a tak, i když si do významu a lesku v ničem nezadala, třeba se Ciudad de Mexico nebo Limou, častá zemětřesení přinesla její úpadek. Nikoli však zkázu. Antigua má dodnes skvělou atmosféru a řadu pozoruhodných památek.

videoGuatemala: Antigua
...
video video

Guatemala: Antigua

Mapa

Přejít na obsah dílu