Atitlán

3. 9. 2017

Čeká nás cesta do Guatemaly. Stát ve Střední Americe nám autor následující reportáže Miloš Brunner ukáže, jak sám říká, jako příběh Guatemaly se šamanem v patách. Navštívíme ale nejen kostely. Jindy zakřiknuté obyvatelky nám ukážou typický místní oděv a ochutnáme i místní jídlo.

videoGuatemala: Atitlán
...
video video

Guatemala: Atitlán

Mapa

Přejít na obsah dílu


Brána do Guatemaly

25. 6. 2017

Brána do Guatemaly. I tak je označována Stará Guatemala. Bývalo to třetí největší město amerického kontinentu. Po živelných pohromách se ale téměř vylidnilo. Dnes to tu zase žije. My máme unikátní možnost nasát atmosféru města a s autorem reportáže Milošem Brunnerem vystoupíme na jeden z vulkánů.

videoGuatemala: Brána do Guatemaly
...
video video

Guatemala: Brána do Guatemaly

Mapa

Přejít na obsah dílu


Quetzaltenango

15. 1. 2017

A teď už je před námi slibovaný výlet do Guatemaly a projížďka místními autobusy. Vlastně i samotná atmosféra guatemalských autobusových nádraží má svoje kouzlo. Takže – připravte se, vyrážíme na výlet.

videoGuatemala: Qualzetenango
...
video video

Guatemala: Qualzetenango

Mapa

Přejít na obsah dílu


Mayové a příroda

17. 4. 2016

Pestrá střední Amerika hned na úvod. Autor následující reportáže Michal Gálik nás zavede do Guatemaly. Čekají nás mayská města, známé sopky, ale i záchrana jednoho mořského živočicha.

videoMayové a příroda
...
video video

Mayové a příroda

Mapa

Přejít na obsah dílu


Huehue

14. 2. 2016

Autor reportáže Petr Tomaides se vydal do Guatemaly, trochu jinak než všichni ostatní. Rozhodl se přejít hranici z mexického Chiapasu do Guatemaly pěšky. Záběry v úvodu reportáže vám možná připadat trochu nestandardní, ale Petr pro vás chtěl přechod hranice zdokumentovat, přesně tak, jak ho zažil on, se vším všudy i s jeho prvními pocity při příchodu do Guatemaly.

videoHuehue
...
video video

Huehue

Mapa

Přejít na obsah dílu


Mayové

17. 1. 2010

Na začátku nás čeká Amerika. Dva státy z jejího středu – Guatamela a Honduras. V dobách, kdy neexistovaly a neoddělovaly je ani žádné hranice, tady vládli Mayové. Ztracená civilizace po sobě zanechala hluboké otisky, ve kterých se snažíme číst. Něco jsme ještě nerozluštili – třeba znakové písmo z honduraského Copánu. Jinde se nad mayským dědictvím přehnaly jiné kultury a živelné pohromy jako v guatemalské Tice. Naštěstí toho ale zbývá dost k vidění i dnes.

videoGuatemala a Honduras: Mayové
...
video video

Guatemala a Honduras: Mayové

Mapa

Přejít na obsah dílu


Káva a kardamom

20. 12. 2009

Plody kávovníku ochutnali poprvé lidé v Etiopii. Do světa ji uvedli islámští nájezdníci i požitkářské evropské mravy. Dnes se ale nejvíce kávy suveréně vyprodukuje na západní polokouli. Vedle Brazílie a Kolumbie dominuje i poměrně malá Guatemala. Kromě kávy se právě tady pěstuje i kardamom, z jeho plodů se vyrábí jedno z vůbec nejdražších koření na světě. A někteří lidé si dokonce šálek kávy bez téhle příměsi vůbec nevychutnají.

videoGuatemala: káva a kardamom
...
video video

Guatemala: káva a kardamom

Mapa

Přejít na obsah dílu


Antigua

13. 12. 2009

Startujeme a míříme do Antiguy – města, které bývalo metropolí a opěrným bodem španělského místodržitelství neboli generální kapitánie v Guatemale. Pozice dobyvatelů se ale tady už od začátku značně otřásala v samotných základech. Do slova a do písmene. Antigua leží v tektonicky mimořádně aktivní oblasti a tak, i když si do významu a lesku v ničem nezadala, třeba se Ciudad de Mexico nebo Limou, častá zemětřesení přinesla její úpadek. Nikoli však zkázu. Antigua má dodnes skvělou atmosféru a řadu pozoruhodných památek.

videoGuatemala: Antigua
...
video video

Guatemala: Antigua

Mapa

Přejít na obsah dílu