Témata: „Hra na invazi“ na Staroměstském náměstí; Velvyslanci u Zaorálka; Evropa po brexitu; Exkluzivní host. Moderují: Daniel Takáč a Lukáš Dolanský.

Obsah dílu

Přehrát vše

Hra na invazi

Nedělní představení Martina Konvičky a jeho přívrženců na pražském Staroměstském náměstí se teď dohrává v komentářích veřejnosti, projevech politiků i v policejních spisech. Policie je vyšetřuje jako možné výtržnictví, obviněn zatím nebyl nikdo. Proti postupu úřadů se hlasitě vymezila hlavně primátorka Adriana Krnáčová /ANO/ která tvrdí, že měli úředníci magistrátu akci zakázat předem. To, že proběhla, prý považuje za jejich selhání a chce je potrestat. Ti se ale brání tím, že nemohli dopředu vědět, jak přesně bude akce probíhat a samotné užití replik zbraní schválili i policisté.

Jak se v celé záležitosti mělo postupovat, a udělal někdo chybu? Zeptáme se politiků – Romana Váni /ČSSD/, Martina Kupky /ODS/ a Marka Černocha /Úsvit-NK/ i advokáta Miroslava Krutiny. S politiky pak probereme i další otázku dne – měla by mít Evropa společnou armádu?


Porada velvyslanců

Čeští velvyslanci se sjeli do Prahy na pravidelnou půlroční poradu o tom, co budou světu sdělovat a co mají reprezentovat. Během pětidenního setkání mají diskutovat hlavně o budoucnosti Evropské unie, její migrační a bezpečnostní politice, nebo o přípravách na odchod Velké Británie. Podle šéfa českých diplomatů Lubomíra Zaorálka by měla Evropa hlavně zabránit dalšímu rozdělování a naopak by měla dál spolupracovat na úrovni Unie i NATO.

Jak se chce Česko prezentovat klíčovému spojenci v NATO – Spojeným státům a jaká je naopak perspektiva aliance zpoza oceánu, se zeptáme českého velvyslance v USA Petra Gandaloviče.


Minisummit EU

Na palubě letadlové lodi Garibaldi u italských břehů se radili o další budoucnosti osmadvacítky tři její lídři – německá kancléřka Merkelová, francouzský prezident Hollande a italský premiér Renzi. Prostředí lodi, která má velkou úlohu v námořních operacích na kontrolu migrace ve Středozemním moři předznamenalo hlavní téma hovorů. Podle politiků musí Evropa výrazně zlepšit vzájemnou spolupráci v bezpečnostní politice, ale i snahu o pomoc uprchlíkům a jejich intergraci. V době hledání budoucnosti EU bez Británie je ale třeba také bojovat proti nacionalistickým náladám v jednotlivých státech a snažit se poučit z Brexitu tak, aby Unie zlepšila přístup k lidem i k ekonomice.

Co se probíralo na minisummitu EU a kam posune Unii brexit, okomentuje Radko Hokovský, ředitel Evropských hodnot.


Výročí okupace

Česko si včera připomnělo 48 let od sovětské intervence. Osobní odvahu postavit se proti okupantům tehdy prokázala řada lidí v Československu, ale hlas odporu zazněl i v samotném Sovětském svazu. Proti vojenskému zásahu a pozdějšímu upálení Jana Palacha protestovala i tehdejší studentka Olga Jurijevna Iofe Prochorova a přestože tehdy ještě vyvázla bez trestu, její pozdější aktivity v samizdatu a podpora politických vězňů už jí vynesly 2 roky strávené v Kazaňské psychiatrické léčebně.

O důvodech a důsledcích svého jednání přijde Olga Jurijevna Iofe Prochorova promluvit i v Událostech, komentářích.


Řekli v Událostech, komentářích

Miroslav Krutina, advokát, k povolení akce Martina Konvičky na Staroměstském náměstí pražským magistrátem:

Myslím, že budu muset poopravit svůj názor, že nedošlo k pochybení. Já jsem do této chvíle, a stále to nemám potvrzené, nevěděl o tom, že by existovala taková informace (že na akci se budou používat zbraně schopné vystřelovat projektily), ale pokud byla součástí ohlášky, pak je situace úplně jiná.


Řekli v Událostech, komentářích

Roman Váňa /ČSSD/, předseda sněmovního výboru pro bezpečnost, k povolení akce Martina Konvičky na Staroměstském náměstí pražským magistrátem:

Bylo to v rámci zákona. Bohužel až od 1. listopadu nového upraveného zákona bude možné, aby magistrát stanovil přesné podmínky, jak toto shromáždění bude probíhat – například zakázal použití zbraní a podobně. To v tuto chvíli možné nebylo.


Stopáž58 minut
Rok výroby 2016
 P ST
ŽánrMagazín