Ladislav Horák a Pražské akordeonové slavnosti – Gabriela Demeterová a České doteky hudby – Zbyněk Matějů a balet Malá mořská víla

Obsah dílu

Přehrát vše

V tomto vydání cyklu Terra musica představíme pedagoga Pražské konzervatoře, akordeonistu a neúnavného propagátora mistrovského hraní na akordeon Ladislava Horáka, a to na pozadí festivalu Mezinárodní akordeonové dny. Ladislav Horák je jeho zakladatelem, manažerem, interpretem a zejména osobností, která emotivně spojuje studenty i pedagogy hry na akordeon z celého světa.

Houslistka, violistka, sólistka světových orchestrů, první česká absolutní vítězka Mezinárodní houslové soutěže Yehudi Menuhina v Anglii a členka umělecké rady Akademie múzických umění v Praze Gabriela Demeterová žije již několik let nedaleko Manchesteru ve Spojeném království. Do Prahy se často vrací, například aby zahájila festival České doteky hudby Koncertem pro housle a orchestr a moll Antonína Dvořáka.

Závěr zasvětíme soudobé skladbě. Zbyněk Matějů, současný český skladatel, byl požádán, aby zhudebnil baletní ztvárnění pohádky H. Ch. Andersena Malá mořská víla. Vznikla tak světová premiéra v choreografii Jana Kodeta a v režii tandemu SKUTR – Martina Kukučky a Lukáše Trpišovského. Tvorba Zbyňka Matějů však zahrnuje i filmové a koncertní kompozice. Zároveň působí jako pedagog na pražské HAMU.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2017
 P ST AD HD
ŽánrHudba