
Nedej se!
Přehled dílů
Šance pro hřebčín
Občanské noviny
Slavný hřebčín v Napajedlích, založený na konci 19. století a proslulý chovem anglických plnokrevníků, čelí nejvážnější krizi ve své historii. Jeho majitelé se rozhodli chov ukončit. Naděje ale ještě žije – do boje o záchranu se pouštějí občané.
Naše voda, vaše peníze
Nedej se!
České vodárenství čekají zásadní investice. Nová evropská směrnice požaduje vyšší kvalitu čištění odpadních vod a ochranu zdraví. Problémy, které se léta odsouvaly, teď musí být řešeny. Rekonstrukce vodárenství má být postupná. Náklady mohou dosáhnout desítek miliard korun ročně a je otázkou, kde tyto prostředky získat. Podle ekonoma Radka Novotného by situace v některých případech nemusela být tak vážná, kdyby vodárny zůstaly ve správě obcí a zisky neodcházely soukromníkům.
Odpady za čárou
Nedej se!
Odpad z Rakouska končí v jižních Čechách. Co s ním dál? V několika lokalitách u Českých Budějovic se v posledních letech objevují odpady dovezené ze zahraničí. Nejprve šlo o ocelářskou strusku z Lince, která byla do Česka původně dovážena kvůli specifické sanaci staré ekologické zátěže v Mydlovarech a nyní přibývají i asfalty z rakouských silnic. V Jihočeském kraji tak vznikají deponie, u nichž není jasné, jak s nimi bude dále naloženo.
Kulíšek
Občanské noviny
Přírodovědné oddíly sehrávají klíčovou roli při formování vztahu dětí ke krajině. Jeden z nich působí v Rokycanech už více než padesát let. Děti z ČSOP Kulíšek pečují o cenné přírodní lokality, které jsou útočištěm nejen pro obojživelníky. S úpravou terénu jim pomáhají pojezdy těžkých motorových vozidel, které zajišťují místní nadšenci.
Přísliby pro bučiny
Nedej se!
Bučiny v evropsky významné lokalitě Východní Krušnohoří patří k největším a nejstarším ostrovům bukových lesů v Česku. Jejich budoucnost však ohrožuje nešetrné hospodaření, které má na svědomí i státní podnik Lesy České republiky. Sliby z roku 2023 na vyhlášení bezzásahových zón mezi tím zůstávají z velké míry nenaplněny.
Pestré toky
Nedej se!
Při silných deštích jednotná kanalizace často nestíhá a nevyčištěné splašky z ní pak mohou odlehčovacími komorami odtékat přímo do přilehlých vodních toků. Ve Volarech na Šumavě se na tento problém zaměřil ojedinělý monitoring.
Zelený kruh se točí dál
Občanské noviny
Nezávislá asociace Zelený kruh sdružuje 95 nevládních organizací, které spojuje zájem o ochranu přírody a občanských práv. Dlouhodobě se věnuje systematickému monitoringu legislativních procesů a nabízí odbornou podporu při advokační činnosti. Nedávno oslavila 35 let své existence.
Lesy, zvěř a myslivost
Nedej se!
Vláda slíbila změnu mysliveckého hospodaření a lepší ochranu krajiny před přemnoženou zvěří. Tato člověkem způsobená nerovnováha ohrožuje i obnovu lesů. Novela zákona však naráží na odpor části myslivecké veřejnosti. Jaké změny by mohla přinést? A stihne je vláda prosadit před koncem volebního období?
Naděje pro Moravskou Amazonii
Nedej se!
Už v polovině 20. století přírodovědci a lesníci navrhovali celoplošně chránit území nad soutokem Dyje a Moravy. Šance se naskytla v roce 1973 při vyhlášení CHKO Pálava, ale kvůli blízkosti kapitalistického Rakouska byl návrh smeten. Příroda čekala na ochranu dalších 50 let. Budoucí nová CHKO Soutok zahrnuje lužní lesy od Lednicko-valtického areálu po Mikulčický luh. Ochrání unikátní krajinu? Ne všichni místní se záměrem souhlasí.
Potoky vonící domovem
Občanské noviny
Spolek Přátel vod pětilisté růže obnovuje populace proudomilných ryb a pomáhá navrátit vodní toky blíže k přirozenému stavu.