Chat

host

Dana Sofie Šlancarová

Tentokrát vám bude odpovídat Dana Sofie Šlancarová a naším tématem bude menstruce a PMS.

Záznam chatu ze středy 15. dubna 2015

Pavlína: „Dobrý den, proč jste se sama začala věnovat zrovna této oblasti? Byla v tom nějaká vaše osobní nepříjemná zkušenost?“

Dana Sofie Šlancarová: „Dobrý večer, Pavlíno, a dobrý večer všem čtenářům! Ano, je to přesně tak – na cestu k této oblasti mě přivedla právě moje velmi negativní a bolestivá zkušenost s menstruací – měla jsem vždycky dva dny před tím, než se spustila, velké křeče, které mi bránily normálně fungovat. Takže jsem pak začala hledat, co by mi pomohlo se toho zbavit, a objevila jsem knihy Mirandy Gray, která mi ukázala, že menstruační cyklus není jen těch protivných 7 dní menstruace, ale mnohem víc. A díky tomu, že jsem pochopila, o čem menstruační cyklus je, zcela zmizely moje bolesti... Celé to téma mě začalo fascinovat, takže jsem ho zkoumala dál a zjistila jsem, že náš cyklus opravdu ovlivňuje celý náš život a všechny jeho oblasti, soukromou i pracovní – a že je velmi důležité, aby toto téma nebylo tabu. Takže jsem o něm začala učit a psát...:-)“

Miriam: „Dobrý večer, dá se podle Vás nějakých způsobem předejít bolestivé menstruaci? Děkuji“

Dana Sofie Šlancarová: „Dobrý večer, Miriam, ano, bolestivé menstruaci se dá předejít, mám s tím osobní zkušenost. Může to být velmi jednoduché – mám zkušenost ze svých kurzů, že stačí, aby si žena uvědomila, že menstruace není nutné zlo a že to může být i příjemný čas, který žena využívá k odpočinku a pro sebe. Problémy s bolestivou menstruací často mívají ženy, které nepřijaly své ženství a snaží se fungovat velmi výkonně a neustále dynamicky jako muži. Nerespektují svoje tělo, a to jim připomíná právě bolestí, že nejdou tou správnou cestou. Mám zkušenost, že mnoha ženám opravdu stačilo jen přijít na kurz o cykličnosti, kde si uvědomily, že menstruační cyklus probíhá celý měsíc každý den a má 4 fáze, které jsou všechny skvělé, a jejich menstruační bolesti zmizely... Ony nám to možná říkaly naše babičky nebo maminky, když jsme začaly menstruovat, že to bude otravné a bude to bolet – a nám se tato slova uložila, a proto nás i menstruace bolí – ale nemusí to tak být, jde to v našem mozku přepsat...“

Markéta: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné, že 4. fáze cyklu trvá více jak týden. Přijde mi, že z mého menstruačního cyklu strávím v podstatě dva týdnu v této 4. fázi (od ovulace k 1. dni menstruace to v mém případě trvá dva týdny). Je to normální a může být tato "kritická" fáze tak dlouhá? Děkuji.“

Dana Sofie Šlancarová: „Dobrý večer, ano, je to možné, že fáze trvají různě dlouho – a premenstruační fáze bývá obecně tou nejdelší. I já sama ji mívám od 12 do 18 dní. Hodně záleží na tom, zda jsem v pohodě nebo ve stresu – to jsem pak v premenstruační fázi déle. Když jsem v pohodě, je pohodová i moje premenstruační fáze. Pokud mluvíme o tom, že fáze trvají týden, je to jenom zjednodušení. Menstruační fáze bývá krátká, klidně jen 4 dny, ovulační fáze u některých žen je taky krátká, i jiných zase dynamická... Premenstruační bývá nejdelší, ale pokud to správně uchopíme, dokážeme v ní dokončit spoustu věcí a ještě si to skvěle užít. Já tuhle fázi velmi miluju, protože mi umoňuje být v proudu tvoření, a proto si její délku užívám;-)“

Leny: „Co si myslíte o sexu - vaginální a orální vzrušování ženy - během menstruace?“

Dana Sofie Šlancarová: „Dobrý večer, Leny, sex je v období menstruace skvělý, protože žena ho prožívá ve velké hloubce. Dalo by se říci, že sex je v této fázi hodně spirituální, víc o energii než o fyzickém tření penisu o stěny vaginy. Je také hodně o propojení partnerů, víc než v jiných fázích. Mohu ho tedy jen a jen doporučit.“

marek: „Slyšel jsem, že bolestivá menstruace skončí porodem. U mojí ženy to tak vůbec není, bolesti má i po porodu našeho syna pořád stejné a velké. Je to mýtus?“

Dana Sofie Šlancarová: „Dobrý večer, Marku, tohle je velmi rozšířený mýtus. Mnoho žen se dozví od svých maminek a babiček, jakmile začnou menstruovat, že to bude bolet, ale že je to po porodu přejde. A co se děje? Malé holčičky si to uloží do hlavy – a tak je menstruace bolí. A některé to po porodu přejde, a některé ne. Jak už jsem ale odpovídala níže, často stačí, aby si žena uvědomila, že její menstruační cyklus má ještě jiné polohy a přináší jí velké dary a neuvěřitelné schopnosti (včetně schopnosti být čarodějkou nebo vědmou:-)), a tyto bolesti poleví. Boleti může ale také způsobovat přílišný stres, to, že se žena snaží být pořád výkonná, nebo si nedovolí odpočinek. V každém případě je ale možné s tím pracovat a těchto bolestí se zbavit.“

natálie: „Souvisí bolestivost menstruace s častou výměnou sexuálních partnerů?“

Dana Sofie Šlancarová: „Dobrý večer, Natálie, ano, i s tím to může souviset. Děloha je orgán, do kterého si my ženy ukládáme svoje emoce, zejména ty spojené se vztahy, a pokud žena často střídá partnery, pravděpodobně není úplně spokojená se svým životem v oblasti vztahů, a to se může projevovat bolestivou menstruací. Bolestivá menstruace by se dala přeložit také takto: "Ženo, děláš něco špatně, nejsi v souladu sama se sebou, změň to."“

Radka: „Mám 10ti letou dceru. Myslíte si, že je to ideální čas probrat s ní menstruaci? A jak do toho? Vůbec si nevím rady.“

Dana Sofie Šlancarová: „Dobrý večer, Radko, určitě je to ten správný čas. Správný čas je vlastně kdykoli, protože děti tyto věci velmi dobře chápou už odmalička, i když nejdřív jen na velmi základní úrovni. Nejdůležitější ovšem je, aby žena byla se svou menstruací a celým menstruačním cyklem v pohodě a nebrala toto téma jako tabu – pak je o něm schopna mluvit i se svými dětmi, ať jsou to dcery nebo synové. Já se se svým synem o menstruaci bavím od malinka a on s tím nemá nejmenší problém. Vám bych doporučila krásné knihy, které jsou určeny právě pro matky a dcery – pohádkovou a příběhovou Rozkvétající ženu a pragmatičtěji zaměřenou Požehnání, ne prokletí; tam najdete spoustu inspirace. A já chystám také kurzy pro maminky a dcery, doufám, že už v létě:-)“

marie: „Jak dlouhá by měla být "normální" menstruace a jak silné krvácení?“

Dana Sofie Šlancarová: „Dobrý večer, Marie, tohle je velmi individuální. Dá se říci, že délku menstruace i sílu krvácení ovlivňuje to, jak se žena vydává ze svých sil. Pokud se neustále věnuje druhým a sama sobě nevrací, často trpí silnou nebo dlouhou menstruací, která jí to připomíná, že vydává svou životní sílu a nedává si ji zpět. Pokud máte pocit, že vaše menstruace je dlouhá a silná, zamyslete se nad tím, jestli se věnujete i sama sobě – a pokud ne, tak to napravte:-)) I malá trocha péče může udělat divy.“

Karolínkaaa: „Je pravda, že má antikoncepce pozitivní vliv na zmírnění bolestivosti menstruace?“

Dana Sofie Šlancarová: „Dobrý večer, Karolíno, já sama jsem důkazem toho, že to není pravda. Brala jsem HA řadu let a moje bolesti se přesto stupňovaly. Bolestivost menstruace, jak už jsem psala v jiných otázkách, souvisí s tím, jak přijímáme svoje ženství.“

Blažena: „Dobrý večer, je normální přestat menstruovat ve 40ti? Děkuji za odpověď.“

Dana Sofie Šlancarová: „Dobrý večer, Blaženo, ano, jsou i takové ženy, ale úplně normální to není. Menstruace souvisí s naším chápáním a přijímáním sebe sama jako ženy a potřeba se jí zbavit nebo ji nemít (i podvědomá), pak vypovídá o tom, že se nepřijímáme cele jako ženy. Pokud tedy menstruace už skončila, ale žena si ji přeje vrátit, ve 40 letech je to rozhodně možné, je ale třeba pracovat s psychikou a podvědomými nastaveními. Často to bývá takzvaně "dědičné" = "moje maminka to taky tak měla", zde je ale spíše pravda to, že si to mozek takto zapamatoval a uložil a takto to posléze udělal, než že by šlo o problém ve fyzickém těle...“

darina: „Píšete, že bolestivost menstruace souvisí s přijetím svého ženství. Já si myslím, že s tím problém opravdu nemám a bolí mě to každý měsíc pekelně. Může v tom být i jiná příčina?“

Dana Sofie Šlancarová: „Darino, stres a přepracování, nedostatek pohybu venku, málo kontaktu se zemí, se zemskou energií, málo odpočinku v premenstruační a menstruační fázi... Bude sedět něco z toho?“

Gabriela: „Dobrý večer, je v pořádku, že díky antikoncepci (Evellien) nemám vůbec menstruaci? Je mi 42 let, mám 2 děti. Děkuji za odpověď“

Dana Sofie Šlancarová: „Dobrý večer, Gabrielo, z medicínského hlediska je to v pořádku, že ji nemáte, z hlediska psychického i fyzického vám to chybí. Menstruační krvácení nám umožňuje zbavovat se negativních emocí nashromážděných během měsíce (proto také ženy žijí déle než muži, protože menstruují a pláčou;-). Mnoho žen na mých kurzech mi říká, že když braly HA, nezažívaly takový pocit uvolnění na konci měsíce... Jako by se v nich všechno hromadilo a byly pořád protivné;-) Nemluvě o tom, že HA velmi zplošťuje naše prožívání, a už z tohoto důvodu ji nedoporučuji. Existují i jiné metody antikoncepce, doporučuji k tomu knihu Návod na ženy.“

Lenka: „Dobrý večer,již dlouho mě trápí krvácení mimo menstruaci,objevuje se v polovine cyklu a někdy trvá i několik dnů.Můj gynekolog mi vždy jen řekne,že všechna vyšetření mám v pořadku.Uměla byste mi s tímto poradit?děkuji“

Dana Sofie Šlancarová: „Leni, tento problém není úplně neobvyklý, a bude souviset s tím, jak vnímáte svou ovulaci. Krvácení v polovině cyklu může být důsledkem toho, že žena nežije v uspokojivém partnerství, chtěla by mít děti a její partner nechce, má nějaká traumata spojená s mateřstvím nebo sexem, nemá partnera apod. Zkuste se zamyslet, jestli řešíte něco z toho, co se týká ovulační fáze: mateřství, péče o druhé, partnerství, péče o sebe, přijímání sexuality a slasti...“

darina: „No, možná na tom vlastně něco je. Děkuji vám, budu nad tím přemýšlet a zkusím s tím a se sebou něco udělat :-)“

Dana Sofie Šlancarová: „Držím vám palečky:-)“

hana: „Mám už 10 dní zpoždění s menstruací, těhotenský test říká, že těhotná nejsem. Co mám dělat? Čím to může být a za jak dlouho bych se měla vypravit k lékaři?“

Dana Sofie Šlancarová: „Dobrý večer, Hano, těch důvodů může být více a můžou být velmi různé. Jeden z nich může být i to, že byste těhotná být chtěla, ale něco ve vás to na podvědomé úrovni nechce – ale to jenom odhaduju – chtělo by to spíše ústní konzultaci. Další důvod můžeš být stres (ten je skoro za vším;-), potřeba dokončit nějakou kreativní činnost (proto se vám protáhla kreativní=premenstruační fáze), vysazení hormonální antikoncepce a očista těla od ní...“

žaneta: „Přeji hezký den! Mám extrémně bolestivou menstruaci vždycky "ob" měsíc. Zkrátka, jeden měsíc to docela jde, ve druhém mám obrovské křeče a bolesti, je to strašné. Čím to je, že je to vlastně každý druhý měsíc a co s tím?“

Dana Sofie Šlancarová: „Žaneto, přiznám se, že s tím vám takto na dálku úplně neporadím. Myslím, že tam budou nějaké psychické důvody, nějaké dávné zkušenosti napojené na menstruaci, které se zapsaly a pravidelně se opakují. Některé ženy mají bolestivou menstruaci jen proto, že se jim to stalo jednou, tehdy se toho lekly, řekly si, že už to nechtějí, ale příště se toho tak bály, že si to zase přivolaly, a pak už se to s nimi "veze". Bohužel náš mozek má tendenci si pamatovat a ukládat spíš ty negativní zkušenosti. Tak jak tak – i s vaší bolestí je možné něco udělat...“

Radka: „Dobrý večer,je to normální,aby žena měla v období ovulace bolesti břicha i 2 dny?“

Dana Sofie Šlancarová: „Dobrý večer, Radko, ano, je to poměrně běžné, svěřuje se mi s tím řada žen na mých kurzech. Může to souviset s nějakým nenaplněním potřeb ovulační fáze – mateřství, láskyplná a romantická sexualita, přijímání svého něžného i svůdného ženství, partnerství... A ještě mě napadá, že mnoho žen ignoruje svoje extrémně ženské naladění v této fázi, což znamená i to, že se jim nechce tak soustředěně a zacíleně pracovat, ale nutí se do toho... Bolesti kolem vaječníků a dělohy nás vždy upozorňují na to, že jdeme proti sobě jako ženy.“

karina: „Můj přítel by se se mnou rád miloval vždycky a za všech okolností. Tedy i při menstruaci. Mně to přijde tak nějak zvláštní, příliš intimní a popravdě i nehygienické. Není to nebezpečné?“

Dana Sofie Šlancarová: „Dobrý večer, Karino, naopak, je to skvělý čas, protože si svou sexualitu můžete užívat na mnohem hlubších rovinách a víc se se svým partnerem propojit. Ve škole nám říkali, že to může být nebezpečné kvůli přenosu infekce, ale ve skutečnosti odtékající krev všechno odplavuje. Pokud se bojíte skvrn na prostěradle, tak stačí silnější ručník červené barvy – anebo použít menstruační houbičku... Víc o tom najdete v knížce Návod na ženy v kapitole o sexu.“

Kateřina: „Dobrý den, je mi 22 let a s manželem se pokoušíme rok a půl o miminko, ale nedaří se. Mám velice nepravidelnou menstruaci, třeba jednou za dva měsíce stylem dopledna chvilku, celý den nic a večer chvilku. Přitom na gynekologii při ultrazvuku mi p. Doktorka řekne, cyklus probíhá, nic mu nebrání do tří dnů to musíte dostat, ale já už to nedostanu, alkohol nepiji, jim vcelku zdravě a dost a žádných stresů si nejsem vědoma. Děkuji za odpověď Kateřina“

Dana Sofie Šlancarová: „Dobrý večer, Katko, napadají mě dvě varianty: vysazení hormonální antikoncepce, se kterou se tělo ještě vyrovnává, a proto je cyklus velmi nepravidelný, anebo z nějakého podvědomého důvodu otěhotnět nechcete – nebo to naopak tak moc chcete... Váš dotaz by byl taky na ústní konzultaci.“

Adam: „Co byste mi poradila, když se moje žena někdy za svůj cyklus schovává a nechce doopravdy slyšet, co jí říkám? Děkuji za odpověď. Adam“

Dana Sofie Šlancarová: „Adame, to je moc dobrá otázka:-) Možná bych zkusila pár dní počkat a říct jí to znovu? Třeba až bude v dynamické fázi? Pár dobrých rad jak na ni možná najdete v knize Návod na ženy.“

marcela: „Mám velké bolesti u menstruace. Nemám žádný gynekologický nález. Moje gynekoložka mi poradila přírodní přípravek Gynex. Myslíte, že to bylinky mohou vyřešit?“

Dana Sofie Šlancarová: „Dobrý večer, Marcelo, bylinky jsou určitě dobré, ale většinou je potřeba pracovat ještě s psychikou a s našimi vnitřními nastaveními, které máme ohledně našeho ženství a menstruace. Bolesti může způsobovat také dlouhodobý stres, přepracování a fungování v "mužském" módu.“

nikola: „Můj syn je v pubertě a všechno mu připadá "trapný", jak s oblibou říká. Kvůli menstruaci si pořád dělá legraci z naší dcery, tedy svojí sestry. Jak toto téma komunikovat se sourozenci? Nebo se synem zvlášť?“

Dana Sofie Šlancarová: „Dobrý večer, Nikolo, téma je trapné, protože je tabu. Jakmile se o něm začne doma hovořit jako o něčem tak normálním, jako je "chleba s máslem", přestane být zajímavé. Takže je to na vás, ženách, abyste o tom začaly komunikovat úplně normálně a poznámek si nevšímaly. Pomoci taky může mu to vysvětlit z hlediska všech 4 fází, celého cyklu, nejen té "prokleté" fáze "krámů". A hodně na chlapy všech věků zabírá, když se jim vysvětlí, že žena má díky svému cyklu i jistí "nadpřirozené" schopnosti, jako silnou intuici, skvělé nápady, schopnost přitahovat muže svou pouhou přítomností... Nalákat ho je možné na to, že když pochopí, jak holky fungují, budou ho všechny milovat:-))“

Lucka: „Dobrý den, v červenci 2014 jsem vysadila antikoncepci a od té doby mám velmi nepravidelný cyklus. A zhoršuje se to. Poslední cyklus trval 62 dní a skončil injekcí na vyvolání. Nyní jsem 39. den cyklu a stále nic. Před pár dny jsem růžově špinila. Nevím co mám dělat. Ráda bych otěhotněla. Jsem 4 roky po CS a je mi 29 let. Moc děkuji.“

Dana Sofie Šlancarová: „Luci, vaše problémy jsou velmi běžné. Ve své praxi se setkávám s řadou žen, které po vysazení antikoncepce dlouhou řadu měsíců a někdy i let nemenstruují. I já sama jsem měla po vysazení HA asi 3/4 roku velmi nepravidelný cyklus – ale pak jsem otěhotněla:-))) Doporučuju v tomto případě bylinky, chlorellu a zelený ječmen, na vyčištění těla od umělých hormonů a na posílení správného fungování žláz. Mně osobně tehdy zabrala reflexní terapie. Na další vyvolávací injekce bych nechodila, znovu vám fungování jen rozhodí. Je to přirozený proces očisty a trpělivost je důležitá. Když si umažete boty – taky nějakou dobu trvá, než z nich to bláto umyjete... A podobně je to s umělými hormony v našem těle.“

Jana: „Dobrý večer, po 10 letech uzivani hormonální antikoncepce se mi zkrátila a zeslabla menstruace. Dnes už skoro nemenstruuji. Gynekolog mi řekl, ať si s tím nelamu hlavu, že se to po vysazení spraví a s otěhotněním nebude problém. Je mi 28 let a v 18letech jsem byla na miniinterupci. Jaky je Váš názor?“

Dana Sofie Šlancarová: „Jani, mrkněte se na odpověď níže. Gynekologové bohužel antikoncepci sami neberou, takže často netuší, že abyste se zbavila umělých hormonů a znovu vám naskočil správně fungující cyklus, může to trvat řadu měsíců a klidně i let. Já bych hormonální antikoncepci vysadila a vyzkoušela jiné metody – doporučuji v tomto ohledu knihu Návod na ženy a kapitolu o sexu. Já jsem brala antikoncepci také 10 let a s otěhotněním hodnou chvíli problém byl, než se tělo zase dalo do pořádku.“

Veronika: „Dobry den, chtela bych se zeptat, kdyz beru HA a spojin treba 2 az 3 baleni. Plati pro me stejny cilkus, kdyz mam menstruaci treba jednou za 3 mesice? Dekuji za odpoved“

Dana Sofie Šlancarová: „Dobrý večer, Veroniko, v takovém případě je třeba, abyste sledovala spíš psychické projevy svého cyklu, tedy například pocity podráždění, které budou typické pro premenstruační fázi, nebo pocity únavy, které budou avizovat, že jste nejspíš menstruační. Když budete plná energie, bude to fáze dynamická, když plná lásky a pochopení, tak ovulační. HA nicméně velmi zplošťuje vnímání, takže bude potřeba se sledovat bedlivě. Mnoho žen, které HA přestaly brát, mi na kurzech říká, že je to až neuvěřitelné, jak zas začaly barevně (i vášnivě) vnímat svět (a sex;-) poté, co antikoncepci vysadily – a že to rozhodně stojí za to.“

Karolina: „Dobry vecer, chtela bych se zeptat, zda jsou mozne psychicke nevyrovnanosti i behem menstruace? Dekuji. Hezky vecer“

Dana Sofie Šlancarová: „Karolíno, určitě. Psychická nevyrovnanost se může objevit v kterékoli fázi měsíce a bude souviset s tím, že není naplněná některá z našich klíčových potřeb této fáze. Ve fázi menstruační to může být například nenaplněná potřeba odpočívat nebo být spojená se svou duší, se svým vnitřním kompasem. Anebo v této fázi můžete cítit, že jste například v zaměstnání, které vám nevyhovuje, nechcete tam být, ale z nějakého důvodu tam setrváváte... Zeptejte se v příští menstruační fázi své vnitřní Vědmy, ona vám dá odpověď. A vy jí věřte a jdětě a udělejte tu změnu, která se po vás chce... Pak zmizí i psychická nevyrovnanost.“

Lenka: „Dobrý večer, může souviset silná menstruace se snížením činnosti sleziny a pokud ano, jak slezinu posílit?“

Dana Sofie Šlancarová: „Ano, to určitě může. Jak jsem to už psala níže, silná menstruace může souviset s tím, že žena vydává příliš mnoho energie vnějšímu světu a sama se nedobíjí, sama sobě nedává. Můžou tedy pomoci bylinky, vhodná strava, ale zejména změna přístupu k sobě samé. Více radosti a více energie pro sebe samou...“

Radmila Stachová: „Dobrý večer, Chtěla jsem se zeptat.Bolívá mě hodně břicho v období ovulace,Někdy i 2 dny.Třeba i 10 krát za den po 20 minutách.Je to velmi nepříjemná bolest.Dá se něco proti tomu dělat?Děkuji“

Dana Sofie Šlancarová: „Radmilo, vaše otázka je zodpovězena níže u Radky.“

Monika Kl. / 46 let: „Dobrý večer paní doktorko.Můj gynekolog mi asi rok upravoval menses-silné krvácení,vysoká sliznice-Orgametril,úspěšně.Před měsícem jsem byla bez prášků, menses se nedostavil, ted je to 7 týdnů.Je možné klimakterium,grav., nebo absence Orgametrilu.Děkuji za odpověď.“

Dana Sofie Šlancarová: „Moniko, pravděpodobně je to rozhozený váš přirozený hormonální systém a tělo se teď s ním bude nějakou dobu vyrovnávat. Mrkněte se také na moje odpovědi stran silného krvácení. Umělé zásahy do našeho těla přinášejí výsledky jen tehdy, když sami pracujeme na psychických příčinách našich fyzických neduhů, v opačném případě se symptomy zase brzy vrátí...“

Jana: „Čo najčastej spůsobuje nepravidelnou menstruaci,mají najaký vplyv aj externi faktory například ze životního prostrědí? Čo považovat ješte za normalní nepravidelnost a co už treba léčit. (Kolikrat do roka se opakujíci vynechané cykly)? Ďekuji“

Dana Sofie Šlancarová: „Jani, těch faktorů je opravdu celá řada, od vysazení hormonální antikoncepce přes stres, nevhodnou stravu, nedostatek odpočinku, strach z otěhotnění, touhu otěhotnět až po negativní přístup ke svému ženství... Léčit je třeba všechno, s čím jste sama nespokojená, co vám neslouží, co vám vadí... Ale upřednostnila bych léčbu na úrovni vnitřních, psychických důvodů, nikoli na úrovni vnějších fyzických symptomů pomocí umělých hormonů.“

Kamila: „Dobrý večer, vždy ob měsíc mě první den menstruace dostane do postele. Tento den mám často silné nevolnosti i silnou menstruaci, bolesti břicha a střevní problémy. HA nyní neužívám ze zdravotních důvodů. Je možné tyto stavy v tento den nějak zmírnit? Nikoliv však pomocí léků? Děkuji za odpověď!“

Dana Sofie Šlancarová: „Kamilo, určitě. Tipuju to na velké pracovní vypětí a neochotu dopřát si klid a relax během menstruační fáze. Více tipů najdete v knize 7 návyků efektivní Cyklické ženy.“

Veronika: „Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, zda ovlivňuje hormonální antikoncepce přirozenost a vnímání menstruačního cyklu?“

Dana Sofie Šlancarová: „Veroniko, děkuji za vaši otázku – odpověď je, že HA bohužel ovlivňuje přirozenost a vnímání nejen našeho menstruačního cyklu, ale celého našeho života. Řada žen na mých kurzech mi vypráví, jak byl jejich život při polykání pilulek úplně "plochý"... Můžeme si to představit tak, že naše tělo je celou dobu ve stavu umělého těhotenství – a pak tam hodně věcí chybí – a to je velká škoda!“

Monika: „Dobrý večer, už několik měsíců neužívám HA. Jsem naprosto spokojená, protože jsem díky vysazení krásně zhubla, jediné co mě však trápí je velká bolest a křeče před menstruaci a i po celou dobu menstruace. Trpím unavovým syndromem a chtěla bych vědět zda tato dg může být příčinou bolestí. Děkuji za odpověď.“

Dana Sofie Šlancarová: „Dobrý večer, Moniko, únavový syndrom je přímo spojen s bolestmi a křečemi před menstruací. Znamená to, že jste dlouho dobu šla proti signálům svého těla a snažila jste se být super dynamická a výkonná žena, která nikdy neodpočívá. Doporučuji mnohem víc odpočívat a hlavně si najít věci, které vás budou energeticky dobíjet. A dost možná také opustit zaměstnání, které vás takto ničí...“

Jarka: „Dobrý večer, jak je cyklus ovlivněn hormonální antikoncepcí ? K menstruaci dochází jaksi uměle.. Děkuji.“

Dana Sofie Šlancarová: „Dobrý večer, Jarko, podívejte se na mou odpověď, kterou jsem psala pro Veroniku. Cyklus je opravdu celý umělý a menstruace taky není skutečná. Více o tom najdete také v knize Návod na ženy v kapitole věnované antikoncepci.“

radka: „Dobrý den, mám velice nepravidelnou menstruaci, jednou za dva- tři měsíce vždy cca týden před tím, než bych měla menstruaci dostat, mě hrozně bolí prsa, je to štípavo-pichlavá bolest a vystřeluje to do ramen. Děje se to i když menstruaci nedostanu, jen se blíží datum kdy by měla přijít. Těhotná nejsem. Je to normální? Děkuji“

Dana Sofie Šlancarová: „Dobrý večer, Radko, tohle je jeden z typických PMS projevů, který bývá poměrně častý, i když vy ho máte ve velmi silné podobě. Pomáhá prsa celý měsíc masírovat (třeba váš partner), dobrý lékem je i dostatek sexu. Pomoci může i strava – vysadit potraviny, které obsahují hodně soli nebo jsou hodně pečené apod. A odpočívat a nebýt chlap;-)) Dále bych se zaměřila na to, proč máte menstruaci tak nepravidelnou, ale to je téma pro ústní konzultaci.“

Pavel Říha: „Jak dlouho může maximálně trvat PMS?“

Dana Sofie Šlancarová: „Dobrý večer, Pavle, na váš dotaz jsem odpovídala už jednou, ale odpověď zmizela, takže jsem si ho nechala znovu na konec:-)) Bohužel pro vás nemám úplně dobrou zprávu, protože premenstruační fáze je opravdu nejdelší ze všech fází, trvá klidně i 12–18 dní. Navíc, pokud je žena ve stresu nebo přepracovaná nebo má příliš mnoho starostí s dětmi, může se nacházet ve stavu podobném premenstruační fázi klidně celý měsíc. Je tedy důležité, aby dobře jedla, vydatně spala, hodně se milovala, pracovala přiměřeně a s láskou, občas jí pohlídaly děti babičky nebo manžel, chodila na procházky, byla ve spojení se Zemí a se zemskou energií – pak se projevy PMS projevovat nebudou, nebo jen minimálně. Pomáhá také, když se žena zaměří na to, že vědomě pracuje se svými strachy a tlaky, které v této fázi takzvaně "vylézají" na povrch a způsobují, že žena zahlcená, kritická, plačtivá, hádavá apod. Muž jí může pomoci tím, že s ní nebude řešit a jen jí připomene, že ji miluje i protivnou, a že je to jen fáze která přejde:-)) Další tipy a triky, jak úspěšně na ženu s PMS, najdete v knize Návod na ženy v kapitole o premenstruační fázi.“