Předchozí díl | Následující díl

Život se smrtí (7/7)

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 637  
Sdílet
| Poslat odkaz

Čas na beznaděj, nebo jedna z nejzajímavějších částí našich životů? Závěrečný díl dokumentárního seriálu Šárky Horákové Maixnerové a Petry Všelichové

Osudy sedmi lidí v novém sedmidílném dokumentárním seriálu, kteří v průběhu dvanácti měsíců bojovali každý sám za sebe a každý po svém se smrtelnou nemocí. Nacházejí se v různých fázích nemoci a v různých fázích života, přičemž osudy některých z nich se v jednotlivých dílech prolínají. Někteří využili paliativní péči, která je určena lidem v pokročilém nebo terminálním stadiu nemoci, jiní se spolehli na své blízké. V průběhu jednoho roku přicházeli a někteří bohužel i odcházeli. Vyprávěli nám o svých životech, ale i o svém umírání…

Přehrát video

Z pohledu režisérky…

Klikněte pro větší obrázekVíce než roční práce na cyklu Život se smrtí mě doslova pohltila. Není možné zabývat se takovým tématem a nebýt jim zasažena. Nejde jen o natáčení a bezprostřední atmosféru, ve které se pohybujete, ale i o následnou práci na střižně, kdy se zblízka, znovu a znovu připomínají emoce už jednou odžité. Bylo pro mne hodně podstatné, že jsem měla vedle sebe spolupracovníky, zejména dramaturga a střihače, kteří se projevili jako opravdoví profesionálové. Jsem vděčná za tuto zkušenost i za jejich přátelství.

Nevšední pro mne bylo i setkávání s našimi sedmi hlavními hrdiny. Pustili nás tak blízko k sobě, jak jen bylo možné. Pod vlivem těchto zážitků se dnes na řadu problémů dívám jinýma očima.

Hledání konečného tvaru ve jménu ústřední myšlenky bylo pro nás všechny velkým zadáním a věřím, že se diváci i v polemických okamžicích s námi ztotožní. Všichni máme výrazný odstup od umírání, strach z neodvratného konce nás nutí zaobalovat nemilosrdné skutečnosti do metafor a zjemnělých výrazů. My jsme chtěli nahlédnout do soukromí těch, kteří si už na nic nemusí hrát, už vědí své a dávají průchod naprosté upřímnosti. Zároveň ale připomenout všem okolo, že i je mohou potkat takové definitivní výzvy a že možná někdy někdo i je samotné bude v okamžiku odcházení potřebovat.

Diskuse diváků
 • Jaromír 15. 6. 2014 18:54

  Zajímavá pravda

  Léčení nevyléčitelných nemocí je povoleno těm, kteří to neumí a je zakázáno těm, kteří mají jisté výsledky. Je to zj…

 • Michaela 25. 5. 2014 23:48

  Vzkaz Emílii

  Vážená Emílie, je mi líto to všechno, co se kolem Vás dělo a děje. Váš muž mi moc připomínal mého …

 • Ivana 21. 5. 2014 17:46

  Poděkování

  Děkuji Všem, kteří se na tomto dokumentu podíleli...kloním se nad odvahou a sílou účinkujících. …

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 41 minut – Rok výroby: 2012 – ST  AD  HD
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje
Kdo je…
Šárka Horáková-Maixnerová
Šárka Horáková-Maixnerová

scenáristka, dokumentaristka a spisovatelka

Petra Všelichová
Petra Všelichová

režisérka

* 1974