Naše tradice

Boží hod velikonoční

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 39  
Sdílet
| Poslat odkaz

Miroslav Táborský představuje tradiční pokrmy velikonočního hodování a účastní se pravé venkovské pomlázky (2014). Režie M. Nešlehová

Velikonoční neděle, v křesťanské tradici největší slavnost církevního roku, při níž se slaví Kristovo vzkříšení a vítězství nad smrtí. Jde o pohyblivý svátek, který připadá na první neděli po prvním úplňku po 21. březnu. A následné velikonoční pondělí, čas radosti a hodování po čtyřicetidenním půstu. Připravuje se tradiční jídlo, známé již z předkřesťanských dob, které nese svou symbolickou hodnotu. Kde se ale vzal zvyk malování vajíček, pletení pomlázek nebo koledování?

 • tvůrci tohoto dílu: Petr Koubek, Břetislav Lukeš, Věra Krincvajová, Jiří Diarmaid Novák, Vít Bělohradský, Markéta Nešlehová

Kam jsme se vypravili s kamerou

Kam jsme se vypravili s kamerou

Přehrát video

Více na portálu ČT24

 • Přednáška na webu: Velikonoce v tradiční lidové kultuře

  14. 4. 2014 18:50

  Velikonoční období je spojeno s tradicemi a vše v něm má svůj význam. Jaký? O tom promluvila 14. dubna etnoložka Irena Štěpánová. Přednáška patří do cyklu celoživotního vzdělávání Univerzity Karlovy, který můžete pravidelně sledovat v přímém přenosu na webu ČT24. Záznam příspěvku o Velikonocích najdete v tomto článku. 

 • Velikonoční pondělí - pomlázka, kraslice a další symboly Velikonoc

  1. 4. 2013 12:10

  Praha - Velikonoční pondělí následuje po neděli Zmrtvýchvstání Páně. V českých zemích je tento den spojen s koledováním a pomlázkou, která se objevuje již ve středověkých pramenech. Chlapci chodí s pomlázkami vyšlehat děvčata, která jim za odměnu dají pestře malovaná vajíčka. V lidových představách je šlehání čerstvými vrbovými proutky a polévání vodou spjato s představou předání síly probouzející se přírody na člověka. Pondělí velikonoční je z hlediska lidových zvyků nejvýznamnějším dnem jarních svátků. Žádné zvláštní liturgické církevní obřady se k němu však již neváží.

 • Velký pátek: Umírá Ježíš, ten, který se nezalekl bolesti a smrti

  6. 4. 2012 09:00

  Praha - Křesťanský svět si připomíná Velký pátek, den, kdy byl ukřižován Ježíš Kristus. Tento den je proto prožíván ve znamení přísného půstu, smutku, ticha a rozjímání. Podle evangelií zemřel Ježíš na kříži ve tři hodiny odpoledne. Přibližně v tento čas se proto scházejí věřící ke zvláštní bohoslužbě. Asi čtyřicet států uznává Velký pátek jako den pracovního klidu. V Česku se o totéž zatím neúspěšně snaží senátoři. Katolická církev na Velký pátek jako jediný den roku neslouží mše. Na připomínku Kristova utrpení se v kostelích konají jen zvláštní večerní obřady. Podobně jako na Květnou neděli jsou zpívána evangelia o Ježíšově smrti. Bohoslužby se naopak konají u protestantských církví.

 • Boží hod velikonoční - pro křesťany hlavní slavnost církevního roku

  24. 4. 2011 15:01

  Praha - Velikonoční neděle znamená pro křesťany slavnost Zmrtvýchvstání Páně. Božím hodem velikonočním se připomíná vzkříšení ukřižovaného Krista. Tato neděle je pro západní křesťany centrální církevní slavností roku. Slavnost Zmrtvýchvstání Páně se v mnoha kostelech a chrámech připomíná již od časného rána. Slavnostní mše v plně radostném duchu připomínají nejdůležitější událost křesťanské víry - den, kdy mrtvý Ježíš vstal z hrobu k novému životu a tím zničil hřích a smrt. Tento den je natolik zásadní, že se slaví celých osm dní; následuje tedy velikonoční oktáv. Charakteristickou součástí obřadů je zpěv Aleluja.

 • Na vesnicích se "řehtá", v Brně se čte Bible

  22. 4. 2011 18:17

  Křtiny/Brno - Hrkání se nyní ozývá ve Křtinách na Blanensku místo kostelní zvonkohry. Zvony totiž během tří dnů, kdy byl Ježíš Kristus zrazen, zajat a umučen, nesmí podle papežského nařízení rušit smutek. Proto se také lidově říká, že odletěly do Říma. V době od Zeleného čtvrtku přes Velký pátek až do Bílé soboty tak v pravidelných šestihodinových intervalech od rána obchází obec průvod dětí a dospělých, kteří pomocí dřevěných hrkaček připomínají Křistovo utrpení. V Brně pak od rána probíhá veřejné čtení Bible. Cílem je ukázat, že Svaté písmo může být atraktivní i pro dnešního člověka.

 • Zelený čtvrtek - den poslední večeře Páně

  21. 4. 2011 09:11

  Praha - Dnešní den, první ze čtyř svátečních velikonočních dnů, je v křesťanské tradici znám jako Zelený čtvrtek - den poslední večeře Páně a počátek největšího půstu v roce. Zelený se mu říká podle zeleniny, kterou jedí židé v tento den, nebo podle zelené louky, na níž se v zahradě Getsemanské Ježíš při loučení modlil. Utichl hlahol zvonů, neboť ty odlétly do Říma. Leckde se však naopak rozezněly hrkačky, jimiž obvykle malí chlapci zaháněli Jidáše. O den později Kristova zrádce připomínaly také jidášky pečené z bílé mouky a medu, které měly zabránit "zrádnému" uštknutí. Oslavy jsou v plném proudu i ve Vatikánu, kde se týden po svátcích navíc očekává blahořečení Jana Pavla II.

 • Velikonoce po valašsku - cimbálová muzika i medovina

  5. 4. 2010 15:09

  Rožnov pod Radhoštěm - Velikonoce se tradičně slaví i na Valašsku. V rožnovském skanzenu po celé svátky vyhrává cimbálová muzika a malují se kraslice. Stovky návštěvníků neodradilo ani nepříjemné počasí a na tradičním velikonočním jarmarku si tak mohli poslechnout cimbálovou muziku, zúčastnit se malování vajíček nebo pletení pomlázek, ale také pojíst sýrů a klobásek nebo se napít medoviny.

 • Pondělí velikonoční – kluci běhají za děvčaty s pomlázkou

  5. 4. 2010 16:34

  Praha - Velikonoční pondělí (někdy též Červené pondělí) je dnem, který následuje po neděli Zmrtvýchvstání Páně. Pondělí velikonoční je ve znamení tolik očekávaného koledování, pomlázky, mrskútu či pamihody, kdy chodí chlapci s pomlázkami vyšlehat děvčata. Ve všech krajích patřila a patří k pomlázce pestře malovaná vajíčka - kraslice. Ty se ale nikdy nerozdávaly každému. Kraslice dostával hoch jako dárek od děvčete, kterému našlehal. Byly darem velmi cenným, protože na skořápkách byla vytvořena šikovnýma rukama děvčat mistrovská a mnohdy hodiny trvající díla. Pondělí velikonoční je z hlediska lidových zvyků nejvýznamnějším dnem jarních svátků. Žádné zvláštní liturgické církevní obřady se k němu však již neváží.

 • Bílá sobota končí Velkou nocí, kdy zvony oznámí Kristovo zmrtvýchvstání

  11. 4. 2009 08:50

  Praha - Bílá sobota symbolizuje den, kdy Ježíšovo mrtvé tělo leželo v hrobě. Přes den se žádné bohoslužby nekonají. Noc ze soboty na neděli je nazývána Velká noc či Velikonoční vigilie a je vyvrcholením svátečního týdne. Začíná obvykle po sobotním soumraku svěcením ohně před chrámem. Od něho si věřící zapalují svíce, které jsou symbolem světla, které Kristus přinesl světu. Během vigilie věřící čekají, až zvony (které se od Zeleného čtvrtka nepoužívaly) oznámí Kristovo zmrtvýchvstání. Tímto okamžikem končí také čtyřicetidenní půst a začínají skutečné oslavy.

Diskuse diváků
 • slečna Klára Švecová 18. 3. 2014 10:58

  Zpět ke kořenům

  Dobrý den, je pravdou, že na pořad jsem narazila náhodou, když jsem jen tak prohlížela nabídku a padlo mi do oka ,,Naše tradice". Nejprve jsem si myslela ,,Podívám se a uvidím", ale čím déle jsem pořad sledovala, tím více si mě získával. Bylo to, jako když máte bonboniéru - ochutnáte jeden kousek a dalším nedokážete odolat. Když tento pořad sleduji mám sto, možná i více, chutí přemluvit rodiče a přestěhovat se z rušného lázeňského města na poklidnou vesnici, kde vládne klid s harmonií, dodržují se tradice a člověk se vrací zpět ke kořenům, tak jako to bylo za starých krásných dob, kdy člověk nebyl podřízen…

 • Irena Hellerová 17. 3. 2014 18:43

  Utajená krása

  Je to skutečně super nádherný seriál dokumentů!!!!!! Leč poněkud utajený, taky jsem na něj narazila náhodou a jsem z něj úplně nadšená. Komentář V.Táborského ja patřičně tajuplný, věcný, ale i dojemný, zkrátka úžasný. Práce všech zúčastněných musela být nepředstavitelná, ale je to na výsledku opravdu znát. To by měly povinně shlédnout děti. Zatím žádný z dokumentů mě tak nechytil za srdce. Jelikož jsme vesnice, která mimo titulu Vesnice roku ˇust.kraje dostala i ocenění za zachování lidových tradic, bere mě to obzvlášť za srdce. Když se nám obzvlášť povede některá akce, s kolegyní doslova pláčeme radostí - vidíme, že výsledek naší práce stál za to.S…

 • Jirka 1. 5. 2017 14:45

  Co Letnice, senoseč, svatojánská noc, poutě, dožínky ? Budou ?

  Líbí se mi velmi váš seriál a díky za něj, vzdor dílčím chybičkám, které jsou v diskusi zmíněny (v…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2014 – ST  HD
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje