Tragické osudy obyvatel jedné obyčejné české vesnice za druhé světové války. Dokumentární rekonstrukce, režie Miloš Pilař
Hranou dokumentární rekonstrukci uvádí ČT sedmdesátému výročí vypálení obce nacisty. „Bylo to symbolické gesto, memento strašné události, která se tehdy odehrála. Chtěli jsme vzdát hold těmto lidem a jejich přiběhům, protože se na ně pomalu zapomíná a to je velká chyba,“ řekl režisér a scenárista snímku Miloš Pilař. Tvůrci dokumentu se co nejvíce snažili zachovat věrnost dobovým událostem. „Nepřikrášlovali jsme – naopak. Kdekoliv to jen šlo, vycházeli jsme ze skutečných autentických rozhovorů a slov tehdejších lidí. Využili jsme záznamy výslechů, paměti, osobní deníky, poznatky historiků. Kde dialogy postav nebyly známé, domysleli jsme je tak, aby odpovídaly tomu, co se ve skutečnosti událo a zapadaly do celkového děje. Zároveň jsme se ale snažili, aby film – ač v podstatě dokument, byl zároveň i akční podívanou, která by přitáhla pozornost zejména mladých a studentů. Ti tak dostanou rámec nebo představu toho příběhu a mohou si už sami zjistit více informací k událostem, které jsou s ním spojeny,“ vysvětlil Pilař. Příběhem nás bude provázet podmanivý hlas Radoslava Brzobohatého.

23.6.2012 11:13
Praha - Tragické osudy obyvatel jedné obyčejné české vesnice s názvem Ležáky jako dokumentární rekonstrukci zpracoval v roce 2010 režisér Miloš Pilař. Film uvádí ČT2 k sedmdesátému výročí vypálení obce nacisty v sobotu 23. 6. 2012 v 20:55. Tvůrci dokumentu Ležáky 42 se co nejvíce snažili zachovat věrnost dobovým událostem, zároveň se však hranými prvky pokusili vytvořit poutavý snímek tak, aby oslovil i mladší publikum.
Milan Sloup 23. 6. 2012 22:15
Re: Rozčarovaný
Naopak bych řekl, že narozdíl od velmi výpravného a nákladného, přesto dle méh…
krejcar 24. 6. 2012 14:30
Lidice+Ležaky+Ploština
Je dobře si tragedii těchto českomoravskych obci připominat.A toto se děje pra…
Rozčarovaný divák 23. 6. 2012 21:37
Bože!
Co to je za amatérský výtvor!? Takové téma by si snad zasloužilo kvalitní zpra…
Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:
Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.