Série pěti autorských dokumentárních filmů, které se kriticky vrací k důležitým událostem uplynulého roku, do doby, kdy společností rezonovala té mata jako uprchlická krize, islamizace Evropy, ale i česko-čínské vztahy nebo sociální propady uvnitř samotné české společnosti. Autorský pohled na kauzy a fenomény, které stále hýbou českou veřejností, autoři neotřelým a nepublicistickým způsobem zprostředkují i díky novým a mnohdy nečekaným souvislostem.

„To, že mladá generace režisérů dokáže upozornit na naléhavé současné problémy naší společnosti, je dobrá cesta, kterou by se český dokumentární film měl vydat,“ říká kreativní producent Petr Kubica, v jehož tvůrčí producentské skupině cyklus vzniká, a dodává:  „Jsem rád, že se nám to letos podařilo již po čtvrté. Navíc jde o originální autorské výpovědi, které mnohdy nabízejí pohled, který není na poprvé zřejmý.“

Autorské dokumenty, natočené v rámci Českého žurnálu jsou pravidelně zařazovány do programů a soutěží mezinárodních filmových festivalů MFDF Jihlava, Jeden svět a Finále Plzeň.