Bohemia Incognita

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 2157  
Sdílet
| Poslat odkaz

Bohemia IncognitaVlastivědný cyklus, který si vybral za téma méně známá nebo docela neznámá místa naší země. Proto se pořad jmenuje Bohemia incognita – Čechy neznámé, ovšem dvakrát pozve diváky i na Moravu. „I když – co to znamená neznámé?“ říká autor naučného cyklu, Václav Žmolík, a pokračuje: „Někdo bude znát to, jiný bude vědět ono, ale obecně se dá, myslím, říci, že se jedná o místa, která mají daleko větší turistický potenciál, než jaký dnes uplatňují. Vesměs by si zasloužila mnohem více návštěvníků, než kolik jich tam v současnosti přijede.“ Nicméně, zkuste třeba odpovědět na tyto otázky: Kde leží Kralice, ve kterých byla vydána slavná Bible Kralická? Kde je v Čechách „brána do pekel“? Kam jezdil Rudolf II. na letní byt? Kde hledat Železnici s velkým Ž? Kde je pochovaná svatá Zdislava? Anebo: Kde mají barokní graffiti? Nevíte? Nezoufejte, odpovědi uslyšíte a uvidíte v pořadu Bohemia incognita.

Cyklus Bohemia incognita má třináct dvacetiminutových dílů a zavede diváky na zámek v Brandýse nad Labem, do Jablonného v Podještědí a na zámek Lemberk, do Chyší, na zámek Bon Repos, Tetín, hrad Houska, do Nových Hradů, Zubrnic, Železnice, Kladrub nad Labem, na Českou Loiru, tedy Divokou Orlici a dvakrát také na Moravu do Boskovic a do Kralic nad Oslavou.

Bohemia IncognitaAutorem, tedy scenáristou a průvodcem, pořadu Bohemia incognita je televizní a rozhlasový moderátor a publicista Václav Žmolík. Diváci České televize, které je věrný už víc než dvacet let, si ho mohou pamatovat z první televizní ranní show u nás – ze Studia 6, Arény, Pěny dní, pořadů Černá, bílá, Volejte učiteli, Experiment, Služby v našich službách, Svět na kolejích anebo Televizní akademie. Spolupracuje také s týmem 13. komnaty. Specifickou část jeho tvorby tvoří projekty historické a vlastivědné. Pro ČT natočil dokumenty Boj o rozhlas a Legrútská historie, v roce 2012 přidal cyklus historických dokumentů Příběhy předmětů. Po České republice s ním mohli diváci sledovat v pořadech Počesku, Kořeny, Výlety Černé, bílé a teď v cyklu Bohemia incognita. (Rozhlasový pořad Po Česku se vysílá už jedenáct let bez přerušení na Českém rozhlasu 1 Radiožurnálu.)

Nový cyklus s Václavem Žmolíkem natáčeli jeho stálí spolupracovníci. Režie se chopil Vlastimil Šimůnek, podepsaný pod pořady 13. komnata, Diagnóza, Služby v našich službách, Příběhy předmětů, ale i pod hraným filmem Ostrov svaté Heleny. Poetickým obrazem cyklus vybavil zkušený kameraman Petr Pešek. Pořad vznikl v dramaturgii Milana Vacka.

A kdo ví? Možná vznikne i pokračování. Třeba Moravia incognita. Dva díly už jsou vlastně natočené…

Diskuse diváků
 • Rosťa 28. 1. 2014 00:52

  Nostalgie

  Já tu prožil nějaký čas právě co by povolanec naší armády...zvláštní pocit při sledování těchto záběrů,neumím to …

 • Jan Maňas 11. 8. 2013 13:50

  Lázně Šternberk

  Dobrý den, chtěl bych přidat příspěvek k zamyšlení. Bohemia Incognita se zajímá o méně známe české kouty.…

 • RR 16. 6. 2013 22:53

  Re: Moravia incognita

  Tak dobře. Jak by se vám čecháčci líbilo kdyby Praha byla hlavním městem Moravy :-) Já to začnu po…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 17 minut – Rok výroby: 2012 – P  ST
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.