Záznam slavnostního koncertu ke 100. výročí úmrtí skladatele ze Smetanovy síně Obecního domu v Praze. V monumentální Symfonii č.8 Es dur účinkují: A. Chierichetti, D. Milazzo a K. Kněžíková – soprán, Y. Škvárová a K. Jalovcová – alt, M. Nardis – tenor, G. Montresor – baryton a O. Mráz – bas.
Spoluúčinkuje: Český filharmonický sbor Brno, sbormistr P. Fiala a dětský pěvecký sbor Kantiléna, sbormistr J. Klecker. Hraje Český národní symfonický orchestr, dirigent L. Pešek. Úvodní slovo J. Vejvoda a G. Filippi. Režie S. Vaněk.

Český národní symfonický orchestr založil v roce 1993 trumpetista Jan Hasenöhrl. U jeho vzniku stál legendární dirigent Zdeněk Košler. Podpořil orchestr svými uměleckými zkušenostmi a natočil s ním několik CD. V létech 1996-2006 převzal šéfdirigentskou taktovku Američan Paul Freeman, který je nyní čestným hudebním ředitelem. Ambiciózní projekt tohoto symfonického tělesa je i jeho velkým úspěchem na poli české i světové hudební scény. 8. symfonii Gustava Mahlera uvede Český národní symfonický orchestr vedený šéfdirigentem Liborem Peškem ke stému výročí autorova úmrtí. Jako poctu, jako velkou radost, jako oslavu hudby. Jako připomínku, že Gustav Mahler se narodil na území Česka. Mahler počítal s tím, že jeho symfonie bude velkolepá, určená do největších koncertních sálů. Koncertu v Obecním domě se účastnilo na 250 hudebníků a zpěváků, jeviště bylo třeba kvůli nebývalému počtu účinkujících rozšířit. Mahler, jehož 150. výročí narození oslavila hudební veřejnost loni a letos si připomíná 100 let od jeho smrti, patří k Peškovým oblíbeným autorům. Tutou Osmou symfonii složil Mahler v roce 1910 ve velmi krátkém čase, věnoval ji své ženě Almě. Bylo to prý, jako by mu někdo noty přímo diktoval a on je jenom zapisoval. Poprvé byla symfonie – poslední, kterou skladatel uvedl za svého života - provedena 12. září 1910 s téměř tisícovkou interpretů. Přízvisko Symfonie tisíců ale nepochází od skladatele, nýbrž od tehdejšího pořadatele koncertu Emila Gutmana.

Napište nám