Dům

Hodnocení filmu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Úspěšný debut režisérky a scenáristky Zuzany Liové. Intimní drama otce a dcery v příběhu snu nedokonalého muže o dokonalé rodině. Koprodukční snímek ČT (2011). Hrají: J. Bárdos, M. Krobot, T. Medvecká, M. Mitaš, L. Jašková, M. Geišberg, E. Geislerová a další. Kamera J. Chlpík a J. B. Střítežský

Plakát k filmuDům je příběhem o lásce, střetu snů různých generací a neutuchající touze po svobodě. Imrich buduje svůj vlastní životní sen – staví dům pro svoji mladší dceru Evu. Do stavby domu projektuje všechny své sny a ambice, které ztratil v éře komunismu. Na rodinném dvoře však stojí rozestavěné domy dva – první, nedokončený dům měl patřit Evině starší sestře Janě. Ta se ale otcovi vzepřela a Imrich ji i s její rodinou ze svého života „vyškrtl“. Eva sní o tom, že po maturitě konečně opustí „vězení dokonalého domova“ i život na maloměstě a konečně se vydá poznávat jiný svět. Těžce nese otcovy starosvětské názory a jeho chování vůči matce a sestře, chodí za školu, tajně se stýká se sestrou a její rodinou, přivydělává si a dělá vše proto, aby mohla co nejdříve „vypadnout“. Nečekaně ji cestu zkříží nový muž, starší a ženatý Jakub, se kterým jí do života přibude další tajemství. Brzy však všechna tajemství začnou vyplouvat na povrch a jejich životy naberou nečekaný zvrat…

Více na portálu ČT24

 • Dům plný sveřepé lásky a ztracených iluzí

  21. 10. 2011 10:00

  Staví ho posedle, zoufale – a beznadějně. Se zaťatým odhodláním toho, který už nemůže jinak, a zoufalou iluzí, že má pro koho. Zplodil dvě dcery, teď staví dva domy, a o mnoho víc se mu už do jeho unaveného života nevejde. A i když tuší, že se po šichtě v sodovkárně dře na téhle nekonečné stavbě zřejmě nadarmo, nemůže přestat, protože by vzdal to, v co věřil, a jeho život by ztratil smysl. Minimalistické, komorní drama o tom, jak se žije na Kysuciach, když není možnost jiné volby, a dar z lásky se mění v sobecké, násilné a zraňující gesto.

 • Dům - Krobot ve výpovědi o generaci šedesátníků

  23. 2. 2011 19:22

  Berlín – Na 61. ročníku Berlinale byly v nesoutěžní sekci Forum uvedeny tři filmy, které vznikly v české (ko)produkci, z toho dva dokonce ve světové premiéře. Za jedním z nich – česko-slovenským snímkem Dům – se ohlédl i pořad ČT24 Kulturama, jehož hosty byli herci Miroslav Krobot a Taťjana Medvecká. Celovečerní hraný debut režisérky Zuzany Liové se dočkal pochvalných recenzí v prestižních filmových časopisech Hollywood Reporter nebo Variety. Tvůrci o něm mluví jako o příspěvku do nové vlny evropského realismu.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • Marek Turnovec 13. 6. 2014 22:16

  Dabing

  Opravdu bylo nutné herce ze slovenštiny dabovat?

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 100 minut – Rok výroby: 2011 – ST  AD  HD
Žánr: Film
Další zdroje
Související pořady