Pátek
Prosinec
30
David
Leopold Sulovský
Jaké to je na "střeše světa"? Ptejte se prvního Čecha, který zdolal Mount Everest - Leopolda Sulovského!
Patrik: Dobrý den, jaký je to pocit, stát tam nahoře? Dojde Vám ten úspěch hned, nebo až časem?
Leopold Sulovský: Když jsem nahoře, je dobré si uvědomovat, že se musím dostat i dolů. Radost je lépe vychutnat až na barové stoličce.
Jana, Šumperk: Co by jste doporučil začínající horolezkyni?
Leopold Sulovský: Doporučil bych hlavně bezpečnost při začátcích a dobré parťáky
Ales: O kolik je teplota ve stanu ve výškovém táboře vyšší než venku?
Leopold Sulovský: Stan vás chrání především proti větru a sněhu. Tam může ten rozdíl teplot hodně kolísat.
Evžen: Dobrý den, můžete alespoň zběžně popsat jak vypadá typický himalájský BC? V některých filmech to vypadá jak kdyby tam byl i bar a trafika.
Leopold Sulovský: Běžný BC obsahuje stany účastníků, kuchyni, společenský stan, sprchový stan a záchod-
Alena Vyskupová: Dobrý den, chci se zeptat jak dlouho jste na Mout Everest lezl a jake to je. Jemi 13let a taky lezu na skáli :chci jednou dokázat to co vi:
Leopold Sulovský: Doporučuju postupné zdolávání hor od těch nižších, po ty nejvyšší. Není dobré kvúli zkušenostem toto obcházet.
Dita: Dobrý den, jakým způsobem trénujete? Je nutné pro výstupy na 8000 hory znát i skalní lezeckou techniku? (spáry, komíny, sokola a pod.)
Leopold Sulovský: Když ovládáte lezeckou techniku, potřebujete při výkonu méně kyslíku. Na vysoké hory se vystupuje stále těžšími cestami.
Ales: Chodíte v zimě trénovat na umělou stěnu? Zajímá Vás i bouldering?
Leopold Sulovský: Na stěnu chodím i občas na bouder kvúli technice a síle.
Lukáš Šticha: Dobrý den, zajímalo by mě, jak dlouho se připravujete na expedici. Co všechno taková příprava obsahuje?
Leopold Sulovský: Na expedici obvykle jezdí borci, kteří už mají něco za sebou, takže příprava je obvykle otázka materiálního zabezpečení.
Evžen: Jak dlouho trvá cesta z ČR do BC a co je na ní nejhorší?
Leopold Sulovský: Záleží na odlehlosti hory, ale v průměru ČR - BC cca 15 dnů. a nejhorší bývá obvykle čekání a prolémy s počasím.
Alena Vyskupová: Dobrý den chtěla bych se zeptat jak dlouho jste na Mount Everest lezl.jemi 13let. Chtěla bych jednou dokázat to co vy.
Leopold Sulovský: Celá expedice na Mount Everest trvala 38 dnú, vlastní vrcholový útok 4 dny.
Ales: Nevadilo by Vám napsat jakou máte přelezenou nejtěžší skalní cestu a kde? Děkuji.
Leopold Sulovský: K nejtěžším snad patří prvovýstup na Pizzo Badille kl, VI A3 ze Švýcarské strany, jinak v Tatrách mám 8 pvovýstupů.
Dita: Používáte ve velkých výškách nějakou speciální stravu? Asi záleží na váze potravin že?
Leopold Sulovský: Na váze určitě záleží, ale honě dúležité je zjištění každého, co jsme schopni v těchto výškách pozřít,
Petr: Dobrý den, můžu se zeptat co děláte když nejste na expedici, nepřednášíte ani netrénujete?
Leopold Sulovský: Běžné věci týkající se rodinného žívota.
Jan, Pardubice: Dobrý den, jakým způsobem je možné se jistit když se postupuje sněhovým kuloárem?
Leopold Sulovský: Existují sněhové skoby rúzných tvarů, ale jinak nejčastěji na cepínu.
Kašpar: Dobrý den, existuje více stylů jak zdolávat vrcholy, nebo jde o jen o to je zdolat a je jedno jak?
Leopold Sulovský: Existuje více stylů, je to na každém z nás jak citlivě budeme k přírodě a technickým problémúm přístupovat.
Irena Starčalová: Ahoj Poldo, na jakou horu se ještě chystáš ? Zdraví drží palce Irena
Leopold Sulovský: Doufám, že ještě na hodně. Zdravím
Petr Hladký: Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli jste byl na Mont Blanku? Jestli ano, jaký je to rozdíl? Na Mont Blanku jsme byl před 20 lety. Děkuji
Leopold Sulovský: Na Blanku jsem byl 4x různými cestami. Každá hra je krásná.
Boza: Co pro Vás znamená lezení?
Leopold Sulovský: Velkou část mého dosavadního života to byl životní styl. Teď už je to hodně spojeno s fotografováním a publicistikou.
Ludmila Capandová- Zetková: Ahoj Leoši, je to příjemné tě po dlouhé době vidět ráno v tekevizi. Srdečně tě zdravím a až půjděš kolem tak se zastav.
Leopold Sulovský: Taky moc zdravím, Polda
Barbora z Ostravy: Dobré ráno, čím zabíjíte čas ve chvílích špatného počasí? Rubikova kostka, šachy, karty, ...?
Leopold Sulovský: Šachy, karty, hodně jídla
Petr Marcalík: Prosím, je možné získat e-malový kontakt na dnešního stavebního odborníka... vlhkosti zdiva. Moc měkuji
Leopold Sulovský: pište si o kontakt na rano@ceskatelevize.cz
Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:
Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.