Chat

Eva Králíková
Patří mezi naše nejznámější odborníky v oblasti odvykání kouření. Pracuje v Centru pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN. Její specializací je epidemiologie, prevence a léčba závislosti na tabáku. Zároveň se angažuje za prosazení účinné legislativy kontroly tabáku. Léčbě závislosti na tabáku se věnuje od konce 80. let, a to jak na české, tak na mezinárodní úrovni.
E. Králíková odpoví na vaše otázky k pořadu Závislosti věnovanému závislosti na tabáku
Záznam chatu z úterý 8. listopadu 2011
martin: „Kde všude se mohu přihlásit k odvykání kouření? Děkuji.“
Eva Králíková: „Můžete požádat o pomoc svého lékaře nebo se obrátit na nekteré z Center pro závislé na tabáku - seznam a kontakty najdete na WWW.SLZT.CZ“
Sudoku: „Jak vzpomínáte na kampaň proti kouření - Šance pro 3 miliony?“
Eva Králíková: „Ano, byla první vlaštovkou.“
SEATO: „Na internetu jsem jednou viděl beztábakové cigarety, mohla byste k nim něco říct?“
Eva Králíková: „Myslíte skutečné cigarety, které hoří? Pokud vdechujete kouř čehokol (nemusí to být jen tabák, ale třeba eukalyptus nebo hřebíček), vdechujete vždy směs řádově několika tisíců chemických látek.“
Jan P.: „Jak je ohrožen někdo, kdo vykouří 5 - 10 cigaret denně ( jednu před spaním...)? Díky za odpověď.“
Eva Králíková: „Bohužel neexistuje bezpečná dávka kouře - řada látek tabákového kouře má bezprahové účinky, tedy za výstižný slogan považuji "Každá cigareta poškozuje".“
Sudoku: „Zkoušela jste sama někdy kouřit?“
Eva Králíková: „Bohužel ano, dnes to potěší leda moje pacienty. Začala jsem asi jako všichni, z hlouposti, kolem 16. Přestala jsem někdy v 5. ročníku medicíny.“
Sudoku: „Vede kouření k impotenci u mužů a žen?“
Eva Králíková: „Ano. Kouření je příčinou asi pětiny všech poruch erekce, kuřáci mají méně spernií a ty jsou méně kvaltní (méně pohyblivé). U žen, které kouří, má umělé oplodnění mnohem menší šanci na úspěch.“
guru: „Kolik zájemců se skutečně z této závislosti vyléčí? A kdy už není pozdě...? Zdravím a děkuji“
Eva Králíková: „Pozdě není nikdy. Ovšem platí, že čím dřív přestaneme, tím většímu riziku se vyhneme - vždy se ale riziko sníží. Pokud to kuřák zkouší "jen tak", po roce nekouří asi jen 3-5 ze sta. Nejvyšší úspěšnost je při intenzivní intervenci a léčbě v centrech pro závislé na tabáku - pacienty sledujeme rok od poslední cigarety, za tu dobu přijdou zhruba 6x, vstupní intervence trvá asi 2 hodiny, kontroly jsou kratší. Kromě intervence užívají v naprosté většině léky - do těchto center totiž přijdou ti nejvíce závislí. Tady je úspěšnost téměř 40 %, tedy po roce nekouří 40 ze 100.“
Pavlína: „Dobrý den, vážená paní PhDr. Králíková, chtěla bych se zeptat, když žena kuřačka otěhotní, je správné přestat v těhotenství úplně, nebo je pro dítě lepší zachovat určitou dávku nikotinu? Mám namysli to, zda tělo, které je zvyklé na pravidelné dávky a najednou by je přestalo dostávat, tak zda by to neměla negativní vliv na dítě. Děkuji za odpověď.“
Eva Králíková: „Zcela jistě přestat co nejdřív. Dobré heslo je "Každá cigareta poškozuje" a to nejen matku, ale i plod.“
Jakub: „Dobrý den , chci se zeptat jaké bude léčení , když zajdu za lékařem..Kouřím přibližně 8 let cca 15 cigaret denně...co mi doporučí? Znám nějaké náplasti , žvýkačky atd...??“
Eva Králíková: „V běžné ambulanci bude doporučení asi krátké, v centru pro závislé na tabáku se bodou podrobněji věnovat typickým situacím, kdy si zapalujete, předcházení příbytku hmotnosti a tomu, abyste se nelitoval, ale nekuřáctví si užíval, měl radost, že jste se kouření zbavil. Připravit si předem nekuřácká řešení pro své typicky kuřácké situace musí totiž každý sám, na to léky nejsou - žádná tableta vás neklepne přes ruku, když si budete chtít zapálit, tak si vždy zapálíte. Pro závislé jsou navíc vhodné léky na potlačení abstinenčních příznaků (ne proti kouření! - takové neexistují). Existují tři základní léky: nikotin volně prodejný v lékárně a dva léky na recept. Ať užíváte kterýkoli z nich, vyplatí se vydržet nejméně 3 měsíce, raději půl roku - zvýší se tak šance na úspěch. Kouření si člověk většinou trénuje léta či dokonce desítky let.“
marlboro: „Proč lékaři nejdou příkladem a kouří i před pacienty? O sestrách nemluvě.“
Eva Králíková: „Máte pravdu, neměli by kouřit. Alespoň je dobré to, že se kouření mezi lékaři snižuje - dne skouří asi 16 % z nich (v populaci je to kolem 30 % dospělých). Ovšem v Kanadě, USA nebo Velké Británii najdete mezi lékaři jen kolem 3 % kuřáků. Doufejme, že se jim v tomhle přiblížíme.“
jirka: „Měl bych zájem o nějaké propagační materiály na téma odvykání či prevence kouření. Kde je možné je dostat ?“
Eva Králíková: „Například v centrech pro závislé na tabáku, seznam je na WWW.SLZT.C“
P. Štěpánek: „Jste lékařka, je možné se k Vám objednat? Děkuji.“
Eva Králíková: „Jistě. Kontkty jsou na WWW.SLZT.CZ, náš telefon je 224 966 608. Tento týden ale mimo čtvrtek a pátek, jinak po celou pracovní dobu každý den.“
marlboro: „Proč lékaři nejdou příkladem a kouří i před pacienty? O sestrách nemluvě.“
Eva Králíková: „Máte pravdu, neměli by kouřit. Alespoň může být potěšujícíc, že kouří jen kolem 16 % lékařů (v populaci kolem 30 % dospělýchú. Ovšem v zemích jako Kanada, UK nebo USA je mezi lékaři jen kolem 3 % kuřáků - snad se k tomu jednou přiblížíme.“
O. Mlýnař: „Paní doktorko, myslíte, že je kouření cigaret LIGHT lepší než kouření normálních?“
Eva Králíková: „Ne. V zásadě moc nezáleží na tom, CO kouříte, ale JAK to kouříte: kolikrát potáhnete, jak hluboku vdechnete, jak dlouho v sobě kouř zadržíte. Bohužel, není žádné bezpečné kouření. Každá cigareta poškozuje.“
Luděk: „Jaké jsou nejčastější důvody, které Vám udávají Vaši pacienti, usilující o léčbu své závislosti na tabáku? Nebagatelizují zdravotní důvody? Často slyším "na něco umřít musím"...“
Eva Králíková: „Nejčastěji to opravdu bývá zdraví, peníze a společenský důvod. Také ale pocit závislosti, otroctví. Aby ke mně chodil pes. Aby mi půjčovali vnučku. Abych jako právník neměl zakouřenou pracovnu... Ale každý důvod přestat je dobrý.“
Lucka: „Je pravda, že pokud kouříte tabák z dýmky" (tu co měl Krakonoš") není to tak nebezpečné jako obyč.cigareta?“
Eva Králíková: „Rozdíl v celkovém dopadu je TROCHU menší než u cigaret, ale ne o moc! Výstižné je přirovnání, že kouřit cigarety je jako skočit z 20. patra a kouřit dýmku jenom z 19.“
brixi: „Ekonomika státu a kouření - to je jistě zajímavé téma k diskusi a chatu, nemyslíte? Co byste doporučila poslancům?“
Eva Králíková: „Řídit se zájmem 10 milionů svých voličů/občanů státu a nikoli zájmem několika set zaměstnanců tabákového průmyslu. Najít si snadno dostupné a dnes již zcela jasné informace ovlivu kouření na zdraví a ekonomiku rodin i státu. Neopakovat hlouposti podstrčené PR agenturami na zakázku tabákového průmyslu.“
Anna: „Jaký je váš názor na elektronickou cigaretu“
Eva Králíková: „Neoporučujeme ji, protože její složení není jasné, ale je nepochybně nesrovnatelně méně škodlivá než klasická cigareta. Začínají se ukazovat i práce, které prokazují, že může pomoci přestat kouřit. Asi bychom tento výrobek měli vzít na vědomí, zejména ve světle toho, že většině závislých kuřáků se přestat nepodaří - tedy každá pomoc dobrá.“
Lášková: „Jak škodlivé je kouření vodní dýmky, které se v poslední době stalo módou? Děkuji a zdravím, paní doktorko.“
Eva Králíková: „Bohužel velmi. Z jedné seance vodní dýmky se do těla dostane tolik zplodin spalování (CO - oxid uhelnatý, dehty), jako z NĚKOLIKA DESÍTEK až STOVEK cigaret. Hoření totiž probíhá za nízké teploty a spalování je nedokonalé, kouř tedy velmi koncentrovaný. Ve vodě se nepročistí, jen ochladí - to je další důvod zhruba dvojnásobného objemu potažení oproti cigaretě (120 oproti 60 ml/potažení). Však se také musí pořádně tahat, aby to hořelo. Vdechují se i zplodiny spalování uhlíku. Je tu vysoký obsah polonia 210 (radioaktivní látky), protože tabákové placky i uhlíky jsou často ze zemí, kde se ještě mohou používat hnojiva či pesticidy jinde zakázané, ty obsahují těžké kovy a z nich pak vzniká v rámci rozpadové řady polonium. Snadno se vodní dýmkou přenášejí infekce....“
marlboro: „Čím si vykládáte percentuální rozdíl mezi lékaři-kuřáky u nás a lékaři v Kanadě, USA atd. ?“
Eva Králíková: „Tabáková epidemie tam začala asi o 20 let dřív než u nás: dřív začali kouřit, dřív také na následky kouření umírat a dřív i chápat, co kouření znamená. V USA hrály velkou roli peníze (více než 200 miliard USD) z procesů, které tabákový průmysl musel zaplatit za více než třicetileté vědomé klamání veřejnosti s dopadem na lidské zdraví a životy - prokazatelně totiž věděli, že nikotin je vysoce návyková droga, ale ještě v roce 1994 před senátem přísahali, že věří, že "nicotine is not addictive". O muži, který tyto dokumenty zveřejnil (Wigand), byl natočen film s Al Pacinem v hlavní roli (Insider).“
Zbyněk, Hradec Králové: „EU chystá prý novou směrnici, že by cigarety měly být samozhášecí... - tzn. asi další chemikálii. Nebude to ještě více zdraví škodlivé?“
Eva Králíková: „Tabákový kouř obsahuje více než 4000 chemikálií - to nevadí? Bojíme se toxických látek v jiných výrobcích a ne v cigaretách, namátkou mne napdají dioxiny ve vepřovém: ale v cigaretovém kouři jich kuřák vdechne daleko víc než by kdy do sebe dostal z vepřového. Cigarety způobí u nás kolem 12 % všech požárů...“
Luděk: „Myslíte si, že mediální osvěta je dostatečná? Jak se díváte na zákazy kouření v restauracích?“
Eva Králíková: „Nejen že není dostatečná, není prakticky žádná. Nekuřácké restaurace znamenají okamžitý pokles akutních infarktů myokardu asi o 10-17 % a to hlavně u mladých a u nekuřáků. Také pokles astmatických záchvatů. Nic to nestojí, kuřák si jen zapálí až za dveřmi. Platíme ročně kolem půl miliardy jen za tyto zbytečné hospitaliace pro infarkty, které by nemusely být, kdyby se v restauracích nekouřilo. Tedy platíme za to, že nekuřácké restaurace nemáme. Přitom pohostinský byznys nikde na světě neprodělal, naopak se zvýšily tržby (i u nás je většina nekuřáků a často nechodí do restaurace proto, že se tam kouří). Co ale klesne, je prodej cigaret a to ze tří důvodů: někteří kouřit přestanou, většina omezí (nemůže kouřit u stolu, musí ven), a za třetí méně mladých začne - první cigarety v restauraci jsou tak snadné. Spolu s vyskou cenou cigaret je to nejúčinnější prevence. To je také důvod, proč je o nekuřácké restaurace takový boj. Můžete si tak otestovat účinnou kontrolu tabáku a účinnou prevenci kouření. To, co tabákový průmysl podporuje, asi moc účinné nebude (např. zákaz prodeje do 18 let či školní programy - obojí v principu nepochybně správné, ale účinné jen spolu s komplexem dalších přístupů společnosti). To, proti čemu jsou, jim zisky naopak asi sníží - hlavně vysoká cena daná daní a ty nekuřáké restaurace...“
Pavel V., Praha: „Které národy patří k nejvyspělejším - tj. mají nejméně kuřáků? Dík.“
Eva Králíková: „Ano. Také se ukazuje, že míra vlivu tabákového průmyslu je mírou korupce v dané zemi a ukazatelem naopak nižší míry demokracie.“
Martina: „Byla podle Vás paní, jejíž příběh byl v pořadu, těžce závislá, tudíž se obtížně léčila?“
Eva Králíková: „Ano, byla to naše pacientka. Mám radost, že se jí to podařilo.“
Zdena: „Kouřím 30 let (krabičku denně) a chci přestat. Lze to zvládnout bez odborné pomoci ? Zdena“
Eva Králíková: „Pokud se Vám to podaří, bylo by to ideální. Pokud ale máte problém přestat, je namístě pomoc vyhledat. Zázrak s nestane, ale Vaše šance na abstienci se významně zvýší (asi 10x).“
sudoku: „Co si mám přestavit pod pojmem intervence ? Děkuji“
Eva Králíková: „U nás jsou to zhruba dvě hodiny, popsáno v jedné z předešlých odpovědí. V zásadě pomáháme pacientům připravit si předem nekuřácká řešení pro situace, kdy typick kouří. A těšit se na ně. Probíráme obvyklé potíže jako zvyšování hmotnosti, zácpu, kašel, nespavst, depresi atd.“
Zbyněk: „Znáte, popřípadě co říkáte na knížku a jeho metodu: Jak přestat kouřit od Allen Carr?“
Eva Králíková: „Je tam řada dobrých tipů, co dělat místo kouření i jak směrovat své myšlenky. Bohužel Carr neoceňuje prokázaný účinek léků. Ideálně tedy kombinovat tuto knížku u závislých s účinnými léky - většina závislých má totiž na rozdíl od Carra typ nikotinových receptorů, na které vůle nestačí (Carr měl nejspíš jiný typ).“
Mirek: „Jsou lidé - a dnes večer byl takový rozhovor na ČT24 - kteří se domnívají, že kouření je škodlivé, sami jsou nekuřáci, ale že v demokratické zemi nelze něco někomu zakazovat, přikazovat ( šlo právě o kouření v restauracích a jejich majitele).“
Eva Králíková: „Svoboda kouřit končí u nosu druhého. Svoboda, která omezuje svobodu jiných, už není svobodou. Všichni přece musíme dodržovat nějaká pravidla, třeba v autě: to, že zastavíme na červenou, je přece také omezení svobody stále jet. Právo na čistý vzduch je nepochybně nadřazeno právu kouřit tam, kde dýchají jiní. Navíc každá restaurace musí splňovat základní pravidla bezpečnosi - asi bychom neprosazovali svobodu servírovat zkažené maso, svobodu nemocného kuchaře šířit salmonelózu nebo svobodu majitele mít restauraci bez WC... A v neposlední řadě, restaurace je pracovištěm. Jakto, že v tomhle případě nevadí pracovat v kancerogenním a mutagenním prostředí?“
jája: „Kuřačky mívají nehezkou barvu, někdy i strukturu pleti. Je to tak?“
Eva Králíková: „Kouření opravdu zhoršuje kvalitu pleti a urychluje tvorbu vrásek, zhoršuje akné... Existuje počítačový program: vyfotí vás a vytiskne dvě fotky - jak budete vypadat za 10 let jako kuřák a jako nekuřák. Docela působivý rozdíl.“
ing.Vaclav KVET: „Pani doktorko, proc neni skodlivost koureni a nasledky koureni vice vysvetlovana v mediich. Vzdyt "reklama" ma velikou moc viz "Cesky sen".Kazdopadne diky za Vasi snahu a praci.“
Eva Králíková: „To bohužel není otázka pro mne. Omlouvám se těm desítkám tazatelů, kterým jsem nestačila odpovědět. Více na WWW.SLZT nebo se podívejte na více než 300 odpovědí, které si můžete prolistovat na www.stop-koureni.cz Můžete se také přidat k petici za nekuřácké restaurace na www.stopkoureni.cz Dobrou noc, Eva Králíková“