Jak moc se náš mozek podobá mozku primátů? A funguje stejně? Porovnáme a zjistíme v příštím dílu magazínu Prizma.

Obsah dílu

Přehrát vše

Belgie – Lidský mozek zřejmě není jen zvětšenina toho opičího, jak si vědci dlouho mysleli. I když podoba obou orgánů je velká. Poslední testy mozků primátů
na Katolické univerzitě v Leuvenu trvaly tři roky. Experti z Belgie a Itálie zkoumali makaky. 4 pokusná zvířata a 24 pokusných lidí se muselo povinně dívat na film.

Německo – Další tajemství východoněmecké tajné služby STASI má rozlousknout nový počítačový program. Z útržků dokumentů dokáže znovu sestavit spisy, které si Stasi vedla na protivníky komunistického režimu. Brzy tak můžou vyplavat na povrch nové informace. Pokud by se archiv Stasi zpracovával jako dosud – tedy ručně, trvalo by to několik století.

Island – Island se, jak známo, může pochlubit přístupem k mnoha druhům obnovitelných zdrojů energie. Islanďané se tyto zdroje navíc naučili využívat. Důkazem může být jedno high-tech datové centrum, které otevřelo letos v únoru.

KRA ? USA – Na univerzitě v texaském Austinu se už teď připravují na budoucnost. Věří totiž, že jednou se budeme přemísťovat v autech řízených autopilotem. Pracují proto na programech, které by automaticky řídily dopravu na rušných křižovatkách. Na silnicích budoucnosti ale nepočítají se semafory ani dopravními značkami. Plynulost provozu a řazení jednotlivých vozů by měly úplně převzít právě autopiloti a dopravní počítače.

KRA ? Francie – Francouzská farmaceutická společnost Sanofi Pasteur oznámila, že začne vyrábět vakcínu proti horečce denge. Tímto onemocněním přitom po světě trpí desítky milionů lidí. Příznaky jsou vysoká horečka a silné bolesti celého těla. Až doposud proti horečce Denge žádná účinná vakcína neexistovala. Lékaři nicméně tvrdí, že testy současného preparátu mají výsledky více než slibné.

KRA ? ČR – Česká národní banka připravila zajímavou aplikaci pro chytré telefony. Má vyvrátit pochyby každého, kdo si není jist, jestli jsou všechny bankovky v jeho peněžence pravé. Kromě běžných i podsvícených fotografií bankovek navíc nabízí i možnost peníze vyfotografovat a nechat program automaticky zkontrolovat, jestli jsou všechny zabezpečovací prvky na svých místech nebo dokonce úplně nechybí.

Austrálie – Medůzy patří k nejjedovatějším živočichům planety. A mezi nimi hrají prim čtyřhranky. Na chapadlech mají háčky, které se zapíchnou do kůže. Jejich účinnou látkou jsou kardiotoxiny, ty způsobují srdeční selhání. Jediným pomocníkem proti žahnutí je ocet, který jed neutralizuje.

USA – Hledání nových zdrojů energie zdaleka není u konce. Po možnostech, které by nahradily nebo alespoň doplnily fosilní paliva nebo jádro se poohlíží také New York. Alternativu tam nabízejí mocné mořské proudy v East River. Projekt unikátních vodních turbín letos dostal zelenou od federálních úřadů a je vůbec první svého druhu ve Spojených státech.

USA – Helikoptérám s víc než dvěma rotory říkáme multikoptéry. Jejich vývoj jde v poslední době hodně dopředu. Hlavní snahu konstruktéři upírají k dálkově ovládaným nebo zcela samostatným robotům. Pak by mohly pomáhat třeba během živelních katastrof. Zatím ale jen nacvičují – doslova, zvládnou třeba písničku z filmů o agentovi 007.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2012
 P ST