iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
27. 12. 2012
08:00 na ČT2

1 2 3 4 5

1 hlas
15212
zhlédnutí

Kultura.cz

Třebovický ateliér — Božská Zrzavého hra — Na cucky z Olomouce — Pěna dní u Bezručů — Aldrovanda vesiculosa

25 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Božská Zrzavého hra

  1:55 do playlistu

  Božská Zrzavého hra
  Na podzim roku 1932 uspořádal ostravský Dům umění výstavu Jana Zrzavého. Byla to významná událost. Umělec navštívil Moravskou Ostravu, zúčastnil se vernisáže, získal zakázky k portrétování rodinných příslušníků místní honorace, sfáral do hlubinného dolu a nečekaně objevil nový malířský motiv – černé haldy na předměstí. Po osmdesáti letech se dílo Jana Zrzavého do Ostravy vrací.

 • Pěna dní u Bezručů

  8:42 do playlistu

  Pěna dní u Bezručů
  Milostný román francouzského spisovatele, trumpetisty, jazzmana a bohéma Borise Viana s názvem Pěna dní byl na jeviště převeden už mnohokrát. Teď se příběh dvou mileneckých dvojic objeví v Ostravě u Bezručů. Román zdramatizoval Petra Maška a inscenaci nastudovala Anna Petrželková. Smutný příběh o lásce, obětování i posedlosti, který je plný fantazie a zvláštních situací, okořenila režisérka jazzem a tancem, který hlavní protagonisté i autor předlohy tolik milovali.

 • Na cucky z Olomouce

  9:43 do playlistu

  Na cucky z Olomouce
  Divadlo Na cucky je nezávislé seskupení amatérských a profesionálních tvůrců. Skoro deset let působí v Olomouci, ale pravidelně cestuje po celé republice a navštěvuje zahraniční festivaly. Tvorba divadla vychází z tématu, konkrétního prostoru či žánru. Soustředí se mimo jiné na divadelní dílny a scénická čtení. Příští rok soubor čeká velká změna, stěhování do jejich vůbec prvních stálých domovských prostor, které jim poskytla církev v Olomouci.

 • Nenechte si ujít: Láska a peníze
 • Třebovický ateliér

  17:13 do playlistu

  Třebovický ateliér
  V Ostravě – Třebovicích je park a uprostřed něj stával kdysi zámek. A jedním z jeho majitelů byli Stonawští. Zvlášť Maria Stona zanechala v dějinách zámku i kraje stopu. Krásná Maria byla německy píšící spisovatelkou a na svůj zámek zvala intelektuální i umělecký výkvět Evropy. Zámku se proto říkalo Slezský Výmar. Po barokní budově obdélníkového tvaru nezůstalo téměř nic. Zbourána byla v roce 1958. Jediné, co zámek připomíná je sochařský ateliér na okraji parku.

 • Aldrovanda vesiculosa - aldrovandka měchýřkatá

  24:18 do playlistu

  Aldrovanda vesiculosa - aldrovandka měchýřkatá
  Jmenuje se aldrovandka měchýřkatá a je uložena v botanickém depozitáři pod inventárním číslem 354. Rostla vzácně na mokřadech a sbíral ji zřejmě profesor H. Lausen z Olomouce, který byl v kontaktu s Přírodovědeckou společností v Moravské Ostravě. Aldrovandku měchýřkatou už nikde v mokřadech nenajdete. Jedná se o vyhynulou rostlinu. Ostravské muzeum je jediné v republice, které ji má ve svém herbáři. Ostravské muzeum

Přehrát vše

Související