iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
17. 11. 2012
08:45 na ČT2

1 2 3 4 5

7 hlasů
2108
zhlédnutí

Kultura.cz

Poslední samuraj — Sasanca — Ostravské písemnosti — Slezsko v dějinách Českého státu — Ostravská sbírka zkamenělin

26 min | další Magazíny »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Slezsko v dějinách Českého státu

  1:14 do playlistu

  Slezsko v dějinách Českého státu
  Pět let pracovali historikové ze Slezské univerzity na dvoudílné publikaci s názvem Slezsko v dějinách Českého státu. Dějiny Slezska popsali od pravěku až do roku 1763. Studovali prameny z polských, německých a českých archivů a objevili tak řadu zajímavostí.

 • Poslední samuraj

  2:31 do playlistu

  Poslední samuraj
  Velkolepou podívanou naservírovalo Národní divadlo moravskoslezské milovníkům baletu. Exotický příběh, který vypráví o velké lásce mořeplavce a japonské šlechtičny, doprovází geniální hudba světoznámého japonského skladatele Ryuichiho Sakamoty. Balet nese název Poslední samuraj a jako světovou premiéru ji pro ostravské divadlo připravil kandský tanečník a choreograf Eric Trottier.

 • Ostravské písemnosti

  9:21 do playlistu

  Ostravské písemnosti
  1. září 1923 byl založen, tudíž za rok oslaví své devadesátiny, Archiv města Ostravy. Instituce, jejíž náplní je „sbírati, chrániti, v přehlednosti chovati a snadně přístupnými učiniti jak starší písemné památky, tak novější důležité listiny obce ostravské,“ jak píše první městský archivář Alois Adamus, který zde působil až do roku 1935.

 • Sasanca

  16:36 do playlistu

  Sasanca
  Pod pseudonymem Sasanca tvoří ostravská výtvarnice Petra Gherbetz. Její osobité tvorby si všimnete okamžitě, příšerky a roztodivné bytůstky ožívající na betonových zdech. Město se pro ni stává obrovskou otevřenou galerií, v níž se snaží svůj vnitřní svět přiblížit ostatním lidem. Sama neví, jestli je více Petrou nebo Sasancou, přiznává však, že raději má Sasancu, protože jejím úkolem je tvořit.

 • Ostravská sbírka zkamenělin

  24:38 do playlistu

  Ostravská sbírka zkamenělin
  Ostravské muzeum má velkou sbírku zkamenělin. A to díky horníkům. Většinu rozsáhlé sbírky dal dohromady ing. Šusta, tehdejší vrchní geolog Ostravsko-karvinského revíru. Některé druhy zkamenělin jsou po něm pojmenovány, např. ostorepec se jmenuje delirius šustai. Za každý dobrý kus dával ing. Šusta nálezci na pivo. Horníky nabádal, aby v dole dávali pozor. A ti sbírali zkameněliny rádi. Nejen kvůli tomu pivu.

Přehrát vše

Související