Předchozí díl | Následující díl

Divadlo žije!

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 4442  
Sdílet
| Poslat odkaz

Žítkovské bohyně ožily na zlínské scéně, Martin Čičvák se vrací do Mahenovy činohry s Lysistratou a Alice in bed ve světové premiéře původní české opery. Režie J. Dadák

Zlínské divadlo využilo literární události, jíž se staly Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové. Děj románu jednak skýtá dostatek matérie vhodné k dramatizaci, jednak má vazbu k blízkým Kopanicím, takže publikum s tématem rezonuje. Když k tomu přičteme výborné herecké výkony – dramatizátor a režisér Dodo Gombár vsadil zejména na silné osobnosti ženské části souboru, Hanu Briešťanskou, Helenu Čermákovou, Kateřinu Liďákovou i na hostující Evu Durnovou a Drahomíru Hofmanovou. Výsledkem je sice třiapůl hodiny trvající inscenace, která přes hlavní postavu a vypravěčku Doru Idesovou vypráví dramatické příběhy žen, které bohovaly. Přijde na vztah církve k bohyním, na válečnou epizodu s důstojníky gestapa i na to, jak se se fenoménem bohyň vyrovnával poválečný komunistický režim.

Chytrá a krásná Athéňanka Lysistrata se smluví s ženami dalších řeckých měst, zvláště pak se Sparťankou Lampito, že dokud nezavládne mezi chlapy mír, bude pro ně veškerá ženská náklonnost, zvláště ona erotická, zcela nedostupná. Režie Lysistraty se zhostí Martin Čičvák, který se tak po delší době vrací na jeviště Mahenova divadla – svého prvního působiště.

Na základě nové současné opery Alice in bed autorů I. Medka a M. Dvořákové se pokusíme nakousnout téma – jaká jsou úskalí tvorby a uvádění současné opery? Jaké jsou její hudební výrazové prostředky? Jak se hledá její téma? Nachází své publikum?

Přehrát video

Obsah pořadu

Diskuse diváků
 • Evinca 13. 5. 2014 15:32

  Deštivé dny - Pouze dva herci, pouze dvě židle a jedno černé pódium. Minimalistická scéna zat…

 • Adam 6. 4. 2014 19:21

  Činoherní studio

  Ani zmínka o zavření Činoherního studia v Ústí nad Labem. Jsem zklamán.

 • Eva L. 20. 3. 2014 19:25

  divadlo už v ČT nežije.

  všechno je už ve veřejnoprávní televizi špatně. Stává se z ní hybrid Novy, Barrandova, Prim…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2013 – ST  AD
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu