Předchozí díl | Následující díl

Divadlo žije!

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 4451  
Sdílet
| Poslat odkaz

Herec Jiří Pecha oslavil své 70. narozeniny obnovenou premiérou legendárního představení Babička, kde hraje znovu hlavní roli. Městské divadlo Brno, Mrtvé duše v režii Hany Burešové a Michal Isteník jako Čičikov – to je předmět divadelní reflexe Luboše Marečka. Téma odsunu brněnských Němců přes divadelní adaptaci úspěšného románu K. Tučkové Vyhnání Gerty Schnirch. Režie J. Dadák

Divadlo Husa na provázku se rozhodlo dát jednomu ze svých skalních herců – Jiřímu Pechovi – k 70. narozeninám neobvyklý dárek. A sice obnovenou premiéru legendárního představení Babička. Za ztvárnění hlavní ženské role dostal kdysi Jiří Pecha cenu A. Radoka. Pro nás to byla příležitost si tuto inscenaci připomenout a s jubilantem vést lehce bilancující rozhovor.

HaDivadlo zahájilo nový cyklus letošní sezóny, nazvaný Hluboké rány, krásné jizvy, dramatizací románu Kateřiny Tučkové Vyhnání Gerty Schnirch. Příběh brněnské Němky, odsunuté s několikaměsíční dcerkou, je dokladem toho, jak mohou velké dějiny převálcovat malý lidský osud. Gerta, i když se zatvrdila a zahořkla a není proto úplně sympatickým charakterem, zůstává kladnou postavou. Mariánu Amslerovi se podařilo vytvořit emočně silné, a přitom dokumentárně syrové a přesné divadlo, které připomíná některé zamlčované otázky našich nedávných dějin. Opírá se přitom o výborně hrající soubor, především o Sáru Venclovskou v hlavní roli.

Tradičně hostující tým Hany Burešové (režie) a Štěpána Otčenáška(dramatizace) připravil pro činoherní scénu Městského divadla Brno Gogolovy Mrtvé duše. Příběh Gogolova groteskně realistického románu je založen na nádherné anekdotě a kouzelné mystifikaci. Jedná se o dobrodružnou pouť zchudlého šlechtice Čičikova, který si usmyslel zbohatnout nákupem zemřelých nevolníků. Jeho cesta po statkářích odhaluje pitoreskní ruskou společnost své doby stejně jako pestrobarevnou galerii výrazných lidských typů. V inscenaci exceluje především Michal Isteník v roli Čičikova. Divák se sice výborně baví, ale v závěru ho zamrazí z paralely mezi Ruskem doby Gogolovy a Ruskem putinovským.

Přehrát video

Obsah pořadu

Diskuse diváků
 • Thám 2. 12. 2014 22:48

  To byla ostuda / Normalizace za rohem!

  Nechápu, jak můžeme po dvacetipěti letech pokusů o demokratizaci kulturního prostředí, opět prostředni…

 • Evinca 13. 5. 2014 15:32

  Deštivé dny - Pouze dva herci, pouze dvě židle a jedno černé pódium. Minimalistická scéna zat…

 • Adam 6. 4. 2014 19:21

  Činoherní studio

  Ani zmínka o zavření Činoherního studia v Ústí nad Labem. Jsem zklamán.

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2014 – ST  AD
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Premiéra:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT art – úterý 16. 12. – 23:00

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT art – středa 17. 12. po půlnoci – 03:05

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT art – neděle 21. 12. po půlnoci – 03:45

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu