Divadlo žije!

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 4453  
Sdílet
| Poslat odkaz

Vznik divadelního představení pohledem loutek, rozhovor se členkami německé nezávislé divadelní skupiny She She Pop a reflexe inscenace Národního divadla 1789 aneb Dokonalé štěstí

Naivní divadlo v Liberci slaví letos 65. výročí své existence. Jubileum oslavili novou inscenací, samozřejmě loutkovou, ve které ale loutky vodí loutky. Třetí gong aneb Loutky hrají divadlo vypráví totiž o vzniku loutkového představení, které celkem logicky zkoušejí loutky.

Nezávislou divadelní skupinu She She Pop, která byla loni už po druhé hostem Pražského divadelního festivalu německého jazyka, založily na konci devadesátých let absolventky divadelní vědy v Giesenu. Dnes patří She She Pop ke třem nejznámějším německým nezávislým souborům. Jejich projekty jsou silně autobiografické a vznikají tzv. devised metodou, což znamená, že tvorba je kolektivní a ne tedy dělená mezi jednotlivé profese, jako je autor, režisér či herec. She She Pop se v Praze poprvé představily v roce 2011 inscenací Testament, ve které přizvaly na jeviště své otce. Tentokrát přivezly inscenaci na motivy Stravinského Svěcení jara, ve které vystupují spolu se svými matkami.

Dějiny se už potřetí v tomto roce staly „hrdinou“ nové inscenace činohry Národního divadla. Po projektu Roberta Wilsona 1914, věnovaném první světové válce, a inscenaci Jiřího Adámka Po sametu, v níž rekapituloval polistopadovou historii České republiky, připravil Vladimír Morávek koláž na téma revoluce. Premiéra s názvem 1789 aneb Dokonalé štěstí vychází ze scénáře legendární inscenace francouzské režisérky Ariane Mnouchkinové v divadle Cartoucherie.

Přehrát video

Obsah pořadu

Diskuse diváků
 • Thám 2. 12. 2014 22:48

  To byla ostuda / Normalizace za rohem!

  Nechápu, jak můžeme po dvacetipěti letech pokusů o demokratizaci kulturního prostředí, opět prostředni…

 • Evinca 13. 5. 2014 15:32

  Deštivé dny - Pouze dva herci, pouze dvě židle a jedno černé pódium. Minimalistická scéna zat…

 • Adam 6. 4. 2014 19:21

  Činoherní studio

  Ani zmínka o zavření Činoherního studia v Ústí nad Labem. Jsem zklamán.

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2015 – ST  AD
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Premiéra:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT art – úterý 20. 1. – 22:40

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT art – středa 21. 1. po půlnoci – 02:55

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT art – neděle 25. 1. po půlnoci – 01:45

Nejbližší díly ve vysílání

úterý 20. 1.

Vznik divadelního představení pohledem loutek
Nezávislá divadelní skupina She She Pop
1789 aneb Dokonalé štěstí