Divadlo žije!

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 4446  
Sdílet
| Poslat odkaz

Slovácké divadlo uvedlo na scénu cimbál – muzikál Cena facky v režii B. Rychlíka, HaDivadlo oslavuje čtyřicátiny a politické téma se vloudilo do Reduty s Ladislavem Mňačkem a jeho knihou Jak chutná moc. Režie J. Dadák

Hra Karla Steigerwalda Cena facky aneb Gottwaldovy boty (cimbálmuzikál) vznikla na základě inspirace, motivů a citátů z knihy povídek Josefa Holcmana Cena facky. S herci Slováckého divadla a horňáckou cimbálovou muzikou Petra Mičky ji zinscenoval Břetislav Rychlík. Steigerwald použil osobní svědectví Holcmanových příběhů o násilné kolektivizaci moravského venkova a pronásledování tzv. kulaků k úvahám o opakování dějin, k neustálé konfrontaci minulého a současného. Rychlík autorův text inscenuje jako tragigrotesku, ústrojně zapojuje živou hudbu. Příběh rodiny Terciášovy i Tydlitátovy, kteří představují politické protipóly, končí poznáním, že spor o vině a trestu nemá řešení.

Jiné politické téma si zvolili v brněnské Redutě – dramatik Tomáš Vůjtek napsal variaci na román Ladislava Mňačka Jak chutná moc, který se v 60. letech minulého století stal kultovní knihou. Vůjtek použil mechanismus destrukce osobnosti posedlé mocí, který byl dáván do souvislosti s praktikami komunismu, ke konfrontaci s dnešní politickou scénou. Režie se ujal Ondřej Elbel a diváci se mohou těšit kromě nových posil činherního souboru na hostujícího Josefa Poláška a Václava Vašáka.

Brněnské HaDivadlo oslavilo čtyřicátiny, takže jsme zavzpomínali na počátky Hanáckého divadla v Prostějově, z něhož se postupně stala součást brněnského Centra experimentálního divadla, HaDivadlo.

Přehrát video

Obsah pořadu

Diskuse diváků
 • Evinca 13. 5. 2014 15:32

  Deštivé dny - Pouze dva herci, pouze dvě židle a jedno černé pódium. Minimalistická scéna zat…

 • Adam 6. 4. 2014 19:21

  Činoherní studio

  Ani zmínka o zavření Činoherního studia v Ústí nad Labem. Jsem zklamán.

 • Eva L. 20. 3. 2014 19:25

  divadlo už v ČT nežije.

  všechno je už ve veřejnoprávní televizi špatně. Stává se z ní hybrid Novy, Barrandova, Prim…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2014 – ST  AD
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Premiéra:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT art – úterý 14. 10. – 23:00

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT art – středa 15. 10. po půlnoci – 01:30

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT art – neděle 19. 10. po půlnoci – 01:35

Nejbližší díly ve vysílání

úterý 14. 10.

Muzikál Cena facky ve Slováckém divadle
HaDivadlo oslavuje čtyřicátiny
Jak chutná moc v Redutě