Divadlo žije!

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 4430  
Sdílet
| Poslat odkaz

Taneční divadlo bez pohybu? Nová inscenace souboru VerTeDance. Jevištní verze literárních textů Jana Balabána. Rozhovor s Vladimírem Javorským a Igorem Barešem o jejich rolích herců v komedii A. N. Ostrovského Les

Taneční soubor VerTeDance funguje na české nezávislé scéně už deset let. Jeho profil určují choreografky a tanečnice Veronika Knytlová a Tereza Ondrová, které spolu se světelným designérem Pavlem Kotlíkem vytvořily téměř dvě desítky tanečních projektů. Kromě kolegů tanečníků z domova i ze zahraničí spolupracují ve svých projektech i s netanečníky, tělesně i sociálně hendikepovanými. Aktuálně se jejich repertoár rozšířil o konceptuálně laděné dílo Korekce, na kterém spolupracovali s režisérem Jiřím Havelkou.

Národní divadlo uvádí komedii A. N. Ostrovského Les. Základem hry je sice spor o les, ale neméně podstatnou rovinu tvoří postavy dvou herců. Jsou sice bez divadla a nepříliš úspěšní, ale o to více plni ideálů, které se ostře srážejí s prostředím, kde vládne síla peněz, pokrytectví a faleš. Jeden je podle oboru tragéd, druhý komik, Nešťastlivec a Šťastlivec. Režisér Michal Dočekal obsadil v Národním divadle do těchto rolí Igora Bareše a Vladimíra Javorského.

Inscenace Možná že odcházíme vychází z povídek a románu spisovatele Jana Balabána (1961 – 2010). Za stejnojmennou povídkovou sbírku získal autor v roce 2005 cenu Magnesia Litera a v roce 2011 posmrtně cenu za nejlepší knihu uplynulého desetiletí. Jan Balabán byl významným a výjimečným zjevem posledních desetiletí tím, co do české literatury vnesl – psal o ztracencích, rozchodech, rozpadech rodin, alkoholismu, o vztahování se k otci a hledání vztahu s vlastními dětmi, psal o pocitu existenciální tíže tváří v tvář konečnosti života. Adaptaci s Jiřím a Filipem Čapkou v ústředních rolích otce a syna nastudoval ve Studiu Švandova divadla Martin Františák.

Přehrát video

Obsah pořadu

Diskuse
 • Adam 6. 4. 2014 19:21

  Činoherní studio

  Ani zmínka o zavření Činoherního studia v Ústí nad Labem. Jsem zklamán.

 • Eva L. 20. 3. 2014 19:25

  divadlo už v ČT nežije.

  všechno je už ve veřejnoprávní televizi špatně. Stává se z ní hybrid Novy, Barrandova, Prim…

 • jakr 5. 3. 2014 19:13

  Tenhle pořad se vůbec ještě někde vysílá?

  Současné vedení hlavně reprízuje normaliční Televarieté a variuje podobně myšlenkově vyprahlé seri…

Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2014 – ST  AD
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Premiéra:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT art – úterý 15. 4. – 21:50

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT art – středa 16. 4. po půlnoci – 00:25

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT art – neděle 20. 4. po půlnoci – 02:40

Nejbližší díly ve vysílání

úterý 15. 4.

Taneční divadlo bez pohybu
Jevištní verze literárních textů Jana Balabána
Rozhovor s Vladimírem Javorským a Igorem Barešem