Divadlo žije!

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 4442  
Sdílet
| Poslat odkaz

Nová inscenace Prodané nevěsty, která slavnostně otevře Nové divadlo v Plzni. Rozhovor s Davidem Drábkem nejen o jeho nové hře Velká mořská víla. Interaktivní společenská hra Proti pokroku, proti lásce, proti demokracii

Na začátku září bude v Plzni otevřeno Nové divadlo. Stane se tak novým nastudováním Smetanovy Prodané nevěsty, které ale mělo svou premiéru již na konci sezony v historické budově Velkého divadla. Volba titulu se může jevit jako sázka na jistotu, protože árie z „Prodanky“ znají i ti, kteří se o operu jinak příliš nezajímají. Na druhou stranu jde ale o titul, o kterém má operní publikum již předem své představy, které není lehké naplnit, protože se diametrálně liší. Část opery milovných diváků požaduje „prostonárodní“ komickou operu provedenou v plzeňských krojích a nezbytných holubičkách, část publika zase „modernější“ přístup, který by třeba akcentoval střet lásky a ekonomických zájmů.

Umělecký šéf Klicperova divadla David Drábek absolvoval filozofickou fakultu. Místo filmového a divadelního teoretika se však stal jedním z nejproduktivnějších současných českých dramatiků a zároveň autorským režisérem se specifickým stylem. Mezi Drábkovy nejznámější hry patří Akvabely, příběh o třech třicátnících, jejichž jedinou radostí zůstává společný trénink v synchronním plavání. V roce 2011 na Akvabely navázal ženskou verzí nazvanou Jedlíci čokolády. Inscenace s Pavlínou Štorkovou, Pavlou Tomicovou a Isabelou Smečkovou Bencovou v hlavních rolích zaznamenala úspěch nejen u kritiky, ale také u hradeckých diváků. A právě jejich zájem se stal impulsem k volnému pokračování. Má název Velká mořská víla. Jejími protagonistkami jsou opět tři sestry a odehrává se ve stejném domě, jen o deset let později.

Proti pokroku. Proti lásce. Proti demokracii. Je název projektu Divadla LETÍ a Centra současného umění DOX, který vznikl na základě stejnojmenné trilogie celkem 21 krátkých her současného katalánského dramatika Esteve Solera. Limitovaná série repríz této interaktivní společenské hry, ve které si diváci sami museli volit, které inscenace a performance uvidí, protože probíhaly paralelně, se uskutečnila v polovině června v pražských Holešovicích.

Přehrát video

Obsah pořadu

Diskuse diváků
 • Evinca 13. 5. 2014 15:32

  Deštivé dny - Pouze dva herci, pouze dvě židle a jedno černé pódium. Minimalistická scéna zat…

 • Adam 6. 4. 2014 19:21

  Činoherní studio

  Ani zmínka o zavření Činoherního studia v Ústí nad Labem. Jsem zklamán.

 • Eva L. 20. 3. 2014 19:25

  divadlo už v ČT nežije.

  všechno je už ve veřejnoprávní televizi špatně. Stává se z ní hybrid Novy, Barrandova, Prim…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2014 – ST  AD
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Premiéra:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT art – úterý 26. 8. – 22:40

Opakování:

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT art – středa 27. 8. po půlnoci – 01:35

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT art – neděle 31. 8. po půlnoci – 02:25

Nejbližší díly ve vysílání

úterý 26. 8.

Nové divadlo v Plzni
Rozhovor s Davidem Drábkem
Proti pokroku, proti lásce, proti demokracii

úterý 2. 9.

Divadlo žije-speciál