Kdo jednou emigroval, zůstává emigrantem navždy. Mnohovrstevnatý a velmi osobní snímek slavné české dokumentaristky Jany Bokové o nelehkých odchodech i návratech českých exulantů.

Jana Boková, česká exilová dokumentaristka žijící v Argentině, se ve svém nejnovějším filmu rozhodla zjistit, co vlastně znamená slovo exil. Její první zastávkou cestou z Argentiny je Praha, kde se po čtyřiceti letech potkává se svým kamarádem z mládí, filozofem Václavem Bělohradským. Společné vzpomínky na odchod ze země, tehdy okupované armádami "spřátelených zemí", jsou citlivě proloženy kvalitním archivním materiálem. Velmi otevřené rozhovory vede režisérka v Praze také s muzikantem a literátem Vlastou Třešňákem, který vzpomíná na mučení během nekonečných výslechů StB a na nutnost zvolit mezi kriminálem a emigrací. Ve filmu dále vystupují básník a publicista Petr Král, bohém Petr Kotík, básnířka Vladimíra Čerepková, architekt Jaroslav Vokoun, hudebníci Péťa Korman Novák a Jiří Korman, politolog Petr Fleischmann a výtvarnice Pavlína Řežníčková. Většina z rozhovorů vznikala v Praze, další v Paříži, ve filmu se objevují také pasáže z Buenos Aires. Skrze reflexi osudů jednotlivých emigrantů i osudu svého se Boková zamýšlí nad nejrůznějšími aspekty emigrace a dospívá ke zjištění, že kdo jednou vykoření, nemůže už nikdy zakořenit.

Jana Boková odešla do emigrace v roce 1968 do Paříže. V roce 1975 debutovala filmem Militia Battlefield o životě barové zpěvačky a striptérky v Londýně, který byl ihned distribuován do francouzských kin a sklidil mimořádný divácký i kritický ohlas. Od osmdesátých let natáčí po celém světě dokumenty pro britskou BBC, světové uznání ji přinesl především snímek Havana z roku 1990, působivý portrét kubánské metropole a jejích obyvatel. Jana Boková je autorkou více než dvaceti dokumentárních filmů a držitelkou řady prestižních mezinárodních ocenění.

Film Bye Bye Shanghai získal Cenu za nejlepší dokumentární film na festivalu Femina Film 2009.

Napište nám