iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
24. 3. 2012
18:31 na ČT24

1 2 3 4 5

1 hlas
4459
zhlédnutí

Prizma

Terapie pomocí videoher — DNA origami — Termoelektrický generátor — Program na sledování hráčů — Čaj hnojený trusem pandy velké — Velkoměsta mění počasí

22 min | další Publicistika »

upozorňovat

do playlistu

Načítám přehrávač...

přehrát vše

  • Terapie pomocí videoher

    0:50 do playlistu

    Terapie pomocí videoher
    Videohry. Fenomén jedněmi proklínaný, jinými zbožňovaný. Jak je využít, aby nebyly jen zábavou? Takovou otázku si před časem položili terapeuti. A hromadí se důkazy o tom, že videohry mohou být v medicíně a rekonvalescenci užitečné.

  • DNA origami

    4:00 do playlistu

    DNA origami
    Když se řekne origami, představí si každý zvíře nebo předmět precizně složený z ozdobného papíru. Vědci si ale už nějakou dobu pohrávají s tak zvaným DNA origami, tedy skládáním objektů ze základních stavebních částí naší genetické informace.

  • Termoelektrický generátor

    6:29 do playlistu

    Termoelektrický generátor
    Extrémní situace často vyžadují improvizaci a s ní obvykle přicházejí převratné nápady. Podobně se to stalo jednomu novozélandskému středoškolákovi. Po ničivém zemětřesení vymyslel jednoduchý termoelektrický generátor k dobíjení mobilních telefonů nebo baterií svítilen. Využívá teplo uvolněné při vaření vody.

  • Testovací seskok pro skydivera

    10:02 do playlistu

    Testovací seskok pro skydivera
    Přípravy skydivera Felixe Baumgartnera na světový rekord pokračují. Povedl se mu testovací seskok z 22ti kilometrů. Vyzkoušel tak tlakový skafandr, ve kterém chce v létě skočit z hranice stratosféry ? z 36 a půl kilometru. To je o 5 a půl kilometru výš, než stávající rekord držený pilotem amerického letectva Joem Kittingerem z roku 1960.

  • Archiv legendárního Alberta Einsteina

    10:28 do playlistu

    Archiv legendárního Alberta Einsteina
    Archiv legendárního fyzika Alberta Einsteina je volně k dispozici na internetu. Zveřejnila ho Hebrejská univerzita v Jeruzalémě, které písemnosti odkázal. Zatím digitalizovala část do roku 1922, i tak je k vidění už 80 tisíc dokumentů. Kromě Einsteinovy práce, včetně originálu vzorečku E = mc2, jsou tam i osobní dokumenty, dopisy nebo třeba návrh na řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

  • Samečci octomilek pijí alkohol

    11:00 do playlistu

    Samečci octomilek pijí alkohol
    Vědci na Kalifornské univerzitě zjistili, že samečci octomilek, které samičky stále odmítají, pijí ve zvýšené míře krmnou šťávu s 15 % alkoholu. Ten jim totiž stimuluje mozkové centrum slasti podobně, jako páření. Přednost alkoholu pakt tihle samečci navíc dávají i v době, když už na přístupné samičky narazí.

  • Program na sledování hráčů

    11:25 do playlistu

    Program na sledování hráčů
    Švýcarští vědci připravují revoluci ve světě sportu. Dokončují software k analýze basketbalových zápasů. Systém kamer a algoritmů má pomoct při studiu chování jednotlivých hráčů a taky celých týmů. Trenérům by měl přinést nové možnosti a fanouškům nové zážitky.

  • Čaj hnojený trusem pandy velké

    14:29 do playlistu

    Čaj hnojený trusem pandy velké
    Snad každý produkt si najde svého kupce, řekl si jeden čínský mistr kaligrafie. Své řemeslo pověsil na hřebík a pustil se do pěstování čaje. Ovšem neobvyklou metodou. Pomáhají mu s tím vzácné pandy velké.

  • Velkoměsta mění počasí

    18:46 do playlistu

    Velkoměsta mění počasí
    Jaro je tu. A někde přišlo s předstihem. Nová studie založená na 25 letech satelitního sledování terénu dokládá, že se vegetační období v okolí amerických velkoměst prodlužuje. Příroda se totiž od metropolí ohřívá.

  • Soutěž

Přehrát vše

Související