iVysílání

stránky pořadu
Premiéra:
24. 3. 2012
17:31 na ČT24

1 2 3 4 5

1 hlas
4491
zhlédnutí

Prizma

Terapie pomocí videoher — DNA origami — Termoelektrický generátor — Program na sledování hráčů — Čaj hnojený trusem pandy velké — Velkoměsta mění počasí

22 min | další Publicistika »

upozorňovat

do playlistu

Přehrávač videa

Načítám přehrávač...

přehrát vše

 • Terapie pomocí videoher

  0:50 do playlistu

  Terapie pomocí videoher
  Videohry. Fenomén jedněmi proklínaný, jinými zbožňovaný. Jak je využít, aby nebyly jen zábavou? Takovou otázku si před časem položili terapeuti. A hromadí se důkazy o tom, že videohry mohou být v medicíně a rekonvalescenci užitečné.

 • DNA origami

  4:00 do playlistu

  DNA origami
  Když se řekne origami, představí si každý zvíře nebo předmět precizně složený z ozdobného papíru. Vědci si ale už nějakou dobu pohrávají s tak zvaným DNA origami, tedy skládáním objektů ze základních stavebních částí naší genetické informace.

 • Termoelektrický generátor

  6:29 do playlistu

  Termoelektrický generátor
  Extrémní situace často vyžadují improvizaci a s ní obvykle přicházejí převratné nápady. Podobně se to stalo jednomu novozélandskému středoškolákovi. Po ničivém zemětřesení vymyslel jednoduchý termoelektrický generátor k dobíjení mobilních telefonů nebo baterií svítilen. Využívá teplo uvolněné při vaření vody.

 • Testovací seskok pro skydivera

  10:02 do playlistu

  Testovací seskok pro skydivera
  Přípravy skydivera Felixe Baumgartnera na světový rekord pokračují. Povedl se mu testovací seskok z 22ti kilometrů. Vyzkoušel tak tlakový skafandr, ve kterém chce v létě skočit z hranice stratosféry ? z 36 a půl kilometru. To je o 5 a půl kilometru výš, než stávající rekord držený pilotem amerického letectva Joem Kittingerem z roku 1960.

 • Archiv legendárního Alberta Einsteina

  10:28 do playlistu

  Archiv legendárního Alberta Einsteina
  Archiv legendárního fyzika Alberta Einsteina je volně k dispozici na internetu. Zveřejnila ho Hebrejská univerzita v Jeruzalémě, které písemnosti odkázal. Zatím digitalizovala část do roku 1922, i tak je k vidění už 80 tisíc dokumentů. Kromě Einsteinovy práce, včetně originálu vzorečku E = mc2, jsou tam i osobní dokumenty, dopisy nebo třeba návrh na řešení izraelsko-palestinského konfliktu.

 • Samečci octomilek pijí alkohol

  11:00 do playlistu

  Samečci octomilek pijí alkohol
  Vědci na Kalifornské univerzitě zjistili, že samečci octomilek, které samičky stále odmítají, pijí ve zvýšené míře krmnou šťávu s 15 % alkoholu. Ten jim totiž stimuluje mozkové centrum slasti podobně, jako páření. Přednost alkoholu pakt tihle samečci navíc dávají i v době, když už na přístupné samičky narazí.

 • Program na sledování hráčů

  11:25 do playlistu

  Program na sledování hráčů
  Švýcarští vědci připravují revoluci ve světě sportu. Dokončují software k analýze basketbalových zápasů. Systém kamer a algoritmů má pomoct při studiu chování jednotlivých hráčů a taky celých týmů. Trenérům by měl přinést nové možnosti a fanouškům nové zážitky.

 • Čaj hnojený trusem pandy velké

  14:29 do playlistu

  Čaj hnojený trusem pandy velké
  Snad každý produkt si najde svého kupce, řekl si jeden čínský mistr kaligrafie. Své řemeslo pověsil na hřebík a pustil se do pěstování čaje. Ovšem neobvyklou metodou. Pomáhají mu s tím vzácné pandy velké.

 • Velkoměsta mění počasí

  18:46 do playlistu

  Velkoměsta mění počasí
  Jaro je tu. A někde přišlo s předstihem. Nová studie založená na 25 letech satelitního sledování terénu dokládá, že se vegetační období v okolí amerických velkoměst prodlužuje. Příroda se totiž od metropolí ohřívá.

 • Soutěž

Přehrát vše

Související