Otázka týdne

iVysílání: Proč mi stránka hlásí, že je pořad možné přehrát pouze na území ČR, i když se zde nacházím?

Důvodem je falešná geoblokace, kterou však ovlivňuje především mezinárodní systém GeoIP. V tomto systému mají být registrovány všechny IP adresy dle geografické polohy. Každá společnost zde má registrovaný rozsah IP adres, které odpovídají jeho poloze. Je však možné, že došlo ke změnám IP adres u poskytovatele a poskytovatel tak mohl získat IP adresu, která není registrována pro ČR.

Pokud se setkáte s upozorněním, že pořad nelze přehrát mimo území České republiky, i přesto, že se v ní nacházíte, zašlete vnější IP adresu (www.mojeip.cz) na e-mailovou adresu webmaster (zavináč) ceskatelevize.cz, abychom mohli prověřit, ke kterému státu je registrována, a připojte také Print Screen obrazovky s touto chybovou hláškou.

Chyba může též nastat, pokud se například připojujete k internetu přes zahraniční společnost, která má svoji páteřní síť v zahraničí a tedy i zahraniční rozsah IP adres.

Častým problémem také bývá zapnutá tzv. Komprese dat (prohlížeče Opera a Chrome), při které procházejí data nejprve servery prohlížeče, kde se zmenší jejich velikost. V takovém případě je nutné tuto kompresi vypnout, nebo použít jiný prohlížeč, kde tato služba není zapnutá.

Chci se zeptat

Povinné údaje