Odešel poslední z bratrů Kennedyů Edward - podlehl rakovině

Washington - Americký senátor Edward Kennedy, jenž trpěl rakovinou mozku, zemřel. Mladšímu bratrovi bývalého prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho bylo 77 let. Kennedy byl jednou z klíčových postav Demokratické strany a jedním z nejdéle sloužících senátorů americké historie. V horní komoře Kongresu usedl poprvé už v listopadu 1962. Edward Kennedy byl považován za politicky nejtalentovanějšího člena klanu Kennedyů. S jeho odchodem končí „kennedyovská éra“ americké politiky.

Ted Kennedy byl velkým symbolem liberálního hnutí ve Spojených státech, měl také pověst člověka, který byl schopný dosahovat dohody i s politickou opozicí. Kennedy byl velmi důležitý pro současného prezidenta Baracka Obamu, jeho podpora mu velmi pomohla na cestě do Bíleho domu. „Myslel to naprosto upřímně, když prohlásil, že v Obamovi vidí stejné kvality jako ve svém bratrovi. Myslím, že jeho podpora byla pro Obamu to nejcennější,“ uvedl Kennedyho životopisec Adam Clymer.

Kennedyho smrt přichází pro amerického prezidenta v nejméně vhodnou dobu, protože Ted Kennedy jako předseda senátního zdravotnického výboru byl dlouholetým zastáncem zdravotního pojištění a právě jeho hlas a podpora bude Obamovi nyní chybět. „Práce senátora Edwarda Kennedyho změnila životy nás všech,“ uvedl dnes Obama.

Kennedy bude pohřben na Arlingtonském hřbitově ve Washingtonu, nejslavnějším vojenském hřbitově Spojených států, v blízkosti svých dvou tragicky zesnulých bratrů Johna a Roberta. Datum pohřbu zatím rodina neoznámila. Rakev bude vystavena v pátek, smuteční bohoslužba bude v sobotu v Bostonu a promluví na ní prezident Obama.

Prohlášení Kennedyho rodiny:

„Edward M. Kennedy, manžel, otec, dědeček, bratr a strýc, jehož jsme hluboce milovali, zemřel v úterý pozdě v noci doma v Hyannis Port (v Massachusetts). Ztratili jsme nenahraditelný stěžeň naší rodiny a radostné světlo našich životů, ale inspirace jeho víry, optimismu a houževnatosti bude žít v našich srdcích navěky.“

Konec éry klanu Kennedyů

Edward Kennedy měl ambice stát se americkým prezidentem. Nicméně jeho šance usednout v Oválné pracovně poznamenal tragický incident z roku 1968, kdy s autem sjel ze silnice do řeky a pod vodní hladinou v autě zemřela mladá žena. Kennedy sice opustil místo činu, ale později se přihlásil policii. Tento incident znamenal konec šancí ucházet se o křeslo v Bílém domě v roce 1972. Kennedy pak kandidoval později v roce 1980, tehdy však prohrál už v primárkách s Jimmy Cartrem.

V Senátu se ale Edward Kennedy osvědčil a vydobyl si uznání i v mezinárodní politice - během jednání o příměří v Severním Irsku, za které si vysloužil čestný rytířský titul.

„Teddy“, jak mu všichni říkali, byl bratrem prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, který byl zavražděn v roce 1963, senátora Roberta Kennedyho, jehož zavraždili při prezidentské kampani v roce 1968, a pilota Joea Kennedyho, který zahynul ve druhé světové válce.

Ohlasy na smrt Teda Kennedyho:

Barack Obama, prezident USA:
„Spojené státy ztratily největšího senátora naší doby. Byl to velký lídr, který zasvětil svůj život práci na obranu lidských práv a zdravotnímu a ekonomického blahu všech Američanů.“

Harry Reid, vůdce demokratické většiny v Senátu:
„Mocný řev liberálního lva možná teď utichl, ale jeho sen nikdy nezemře.“

Gordon Brown, britský premiér:
„Po senátoru Edwardu Kennedym budou truchlit nejen v Americe, ale na každém kontinentu. Na celém světě se mu obdivovali jako “senátorovi senátorů„. Vedl svět v boji za vzdělávání dětí, za zdravotní péči o ně, a věřil, že každé dítě by mělo dostat šanci, aby naplno realizovalo svůj potenciál.“

Nancy Reaganová, někdejší první dáma USA:
„Vzhledem k našim politickým rozdílnostem byli lidé někdy překvapeni, jak blízko jsme já a Ronnie měli ke Kennedyho rodině. V posledních letech jsme já a Ted našli společnou půdu ve výzkumu kmenových buněk a já jsem ho považovala za spojence a drahého přítele. Bude mi chybět.“

Nancy Pelosiová, předsedkyně Sněmovny reprezentantů:
„Nikdo neudělal více než senátor Kennedy pro výchovu našich dětí, v péči o naše seniory a v zajišťování rovnosti pro všechny Američany.“

Arnold Schwarzenegger, republikánský guvernér Kalifornie:
„Byl znám světu jako “Lev Senátu„, přeborník sociální spravedlnosti a politická ikona. Učil nás, že služba veřejnosti není hobby, a dokonce ani poslání, ale životní cesta.“