Janukovyč si stojí za svým: Tymošenková si musí trest odsedět

Kyjev - Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč se dnes znovu vyslovil proti omilostnění vězněné expremiérky Julije Tymošenkové. Zákon, který má umožnit její vycestování k léčbě v Německu, ji nemá zbavit trestní zodpovědnosti. Bývalá premiérka by se tak měla po skončení léčby vrátit do vězení.

Osvobození Tymošenkové je pro Evropskou unii jednou z podmínek pro podepsání asociační smlouvy s Ukrajinou. Kyjevský parlament se ale zatím nedokázal dohodnout na znění příslušného zákona. Ve středu poslanci ignorovali ultimátum Bruselu a schůzi věnovanou zákonu o Tymošenkové bez výsledku rozpustili. Následně si pak na zmocněncích EU Patu Coxovi a Aleksanderu Kwaśniewském fakticky vynutili nový „konečný termín“, kterým je příští úterý.

Dnes se v sídle parlamentu znovu sešla zvláštní poslanecká skupina, která má kompromisní znění zákona připravit. Poslanci se ale znovu rozešli s prázdnýma rukama, protože názory koalice a opozice se nesblížily. Příští schůzku budou mít v pondělí, tedy den před novým ultimátem.

Tón další diskusi dal nyní svým projevem prezident Janukovyč. Při návštěvě města Záporoží na jihovýchodě země dnes konstatoval, že všichni ukrajinští občané jsou si před zákonem rovni a Tymošenkové nelze přiznávat žádné výsady. „Žádné speciální postupy nebudou, ústava měří všem stejně. Zákon umožňující odsouzeným léčbu v zahraničí by tyto osoby neměl amnestovat. Vyhnout se trestní odpovědnosti není možné,“ dodal Janukovyč.

Podle agentury Interfax se po krachu středeční parlamentní schůze poslanci vládní Strany regionů snaží vysvětlit Coxovi a Kwaśniewskému, že problém Tymošenkové není ve vztazích Kyjeva s Bruselem prioritní. „Mise Coxe a Kwaśniewského může vyústit v podpis asociační smlouvy. Je ale třeba říct, že mise nabyla mylného dojmu, že hlavním problémem je nyní otázka Julije Tymošenkové,“ řekl novinářům poslanec Strany regionů Volodymyr Olejnik.

Analytik ukrajinského politologického ústavu Penta Volodymyr Fesenko prohlásil, že Ukrajina by si měla za osvobození Tymošenkové nechat od EU řádně zaplatit. „Propustit ji jen tak nemá smysl. Ukrajina by měla dostat záruky ekonomických kompenzací,“ řekl Fesenko. Kyjev by podle něj měl hlavně dostat náhradu za zpřetrhané obchodní vztahy s Ruskem, které přinese integrace do evropských hospodářských struktur. Dostat by měl rovněž příslib výhodného úvěru od Mezinárodního měnového fondu.