Katar se brání požadavkům arabských států. Jsou nereálné, tvrdí Dauhá

Seznam požadavků čtveřice arabských zemí vůči Kataru není ani rozumný, ani proveditelný, sdělil dnes podle agentury Reuters mluvčí katarské vlády šajch Ahmad bin Sajf Sání.

Video Studio 6 Víkend
video

Pro Katar jsou požadavky arabských států nepřijatelné

„Přezkoumáme tyto požadavky z úcty k regionální bezpečnosti. Přijde oficiální odpověď našeho ministerstva zahraničí,“ sdělil Sání v prohlášení.

Saúdská Arábie, Egypt, Bahrajn a Spojené arabské emiráty (SAE), které uvalily na Katar embargo s obviněním, že podporuje mezinárodní terorismus, předložily Dauhá ve čtvrtek ultimátum.

Podmínek je celkem třináct a na jejich splnění má Katar deset dnů. Státy požadují po Kataru mimo jiné přerušení diplomatických vazeb s Íránem, zastavení vysílání televize Al-Džazíra a okamžité uzavření turecké vojenské základny v zemi. 

Video Horizont ČT24
video

Téma Horizontu ČT24: Mocenský boj v Perském zálivu

„Ta výzva nás docela ohromila. Samozřejmě se o tom v minulosti už mluvilo, stejně je ale šokující a překvapivé vidět to černé na bílém. Zdá se mi to neuvěřitelné. Jako kdyby Německo vyzvalo Velkou Británii, ať zruší BBC,“ uvedl výkonný ředitel anglickojazyčné Al-Džazíry Giles Trendle.

Hlavním požadavkem čtveřice arabských států ale je, aby Katar odsoudil islamistické skupiny, jako jsou Muslimské bratrstvo a Taliban. Právě obvinění z jejich podpory bylo prvním impulsem k blokádě. Katar obvinění opakovaně odmítl.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson nedávno vyzval Saúdskou Arábii a ostatní země, aby vypracovaly seznam, který by byl pro Katar rozumný a splnitelný. „Tento seznam tato kritéria nesplňuje,“ reagoval Sání.

Katarský výbor pro lidská práva předtím označil soubor požadavků za nepřijatelný a za porušení lidskoprávních konvencí. Vláda považuje ultimátum od arabských států za trest kvůli kritice saúdského království.

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer označil spor mezi Katarem a jeho blízkovýchodními sousedy za rodinnou záležitost.

Spojené arabské emiráty ujišťují, že neusilují o změnu katarského režimu

Spojené arabské emiráty a jejich spojenci, kteří uplatňují sankce vůči Kataru, neusilují o změnu katarského vedení, ale zpřetrhají s ním vazby, pokud nevyhoví jejich požadavkům, zdůraznil v sobotu státní tajemník SAE pro zahraniční politiku Anvar Karkáš.

Podle Karkáše emiráty, Saúdská Arábie, Egypt a Bahrajn nechtějí „změnu režimu“ v Kataru, ale „změnu chování“, napsala agentura AP.

Dauhá
Zdroj: REUTERS
Autor: Fadi Al-Assaad

Přistoupit na třináct požadavků arabských států by pro Katar znamenalo podřídit se politice Saúdské Arábie, která je největší blízkovýchodní ekonomikou a jediným státem, s nímž Katar sdílí pozemní hranici.

Katar musí požadavky splnit, aby s ním státy v čele se Saúdskou Arábií vůbec začaly jednat. Rozhovory ale malá země uprostřed Perského zálivu odmítá, dokud blokáda potrvá. Ke vstřícnosti obě strany nepřiměly ani výzvy z Moskvy a Washingtonu. Izolací Kataru zatím jeho kritici dosáhli pravý opak, závislost Kataru na Teheránu a Ankaře se spíše zvýšila.