Trump chce odvolat Obamovy vstřícné kroky vůči Kubě, píše Politico

Americký prezident Donald Trump příští týden odvolá některá vstřícná opatření vůči Kubě, která před třemi lety v rámci normalizace vztahů zavedl jeho předchůdce Barack Obama. Napsal to americký zpravodajský server Politico. Trumpovo rozhodnutí se má týkat zpřísnění podmínek pro cestování a obchod.

Obama při projevu ke Kubáncům
Zdroj: ČTK/EFE

Obama obnovil s komunistickým sousedem diplomatické vztahy v prosinci 2014 a po několika měsících se vydal do Havany. Loni v prosinci, krátce před Obamovým odchodem z Bílého domu, se Spojené státy poprvé zdržely při tradičním hlasování v OSN o rezoluci vyzývající ke zrušení hospodářského embarga vůči Kubě.

Trump loni v předvolební kampani tvrdil, že dokáže s Kubou vyjednat „daleko lepší“ formu vzájemných styků než Obama. Upozorňoval, že dřívější prezident uvolnil vztahy s ostrovem s pomocí exekutivních příkazů, a tudíž stejnou cestou může on sám jeho rozhodnutí změnit.

Po nástupu do Bílého domu Trump o Kubě často nemluvil, připomíná Politico. Údajně ale teď zvažuje odvolání nejméně části Obamových dekretů o normalizaci vztahů s Havanou. Bude se snažit uspokojit kubánsko-americkou komunitu na Floridě, kterou reprezentují ostře protikubánští republikánští poslanci Marco Rubio a Mario Diaz-Balart. Že by Trump zavřel americké velvyslanectví v Havaně, ale nelze očekávat, uvedl server.

Obama – první prezident USA na Kubě po 88 letech 

Vztahy Spojených států a komunistické Kuby byly téměř 60 let více než napjaté a plné vzájemného osočování a sankcí. Konkrétní uvolňování vztahů zahájili až nyní už bývalý americký prezident Barack Obama a kubánský vůdce Raúl Castro, jenž vystřídal svého bratra Fidela ve vedení země oficiálně v roce 2008. Završením tohoto procesu byla historická návštěva prezidenta Obamy na Kubě loni v březnu.

Obama navštívil Kubu jako první úřadující americký prezident po 88 letech. Třídenní návštěvu završil projevem k obyvatelům Kuby. Cílem cesty bylo prohloubit sbližování států, jehož začátek spolu s Castrem oznámil v roce 2014. Od té doby obě země obnovily diplomatické styky, letecké a poštovní spojení a USA povolily dovoz některého zboží a podnikání amerických firem v některých odvětvích.

V očekávaném projevu ke Kubáncům Obama mimo jiné řekl, že lidé by měli mít právo kritizovat vládu a organizovat poklidné protivládní protesty. Lidská práva jsou univerzální, řekl Obama s tím, že vlády obou zemí mají na tuto věc rozdílný názor. Ve vstřícně vedené řeči zároveň nabídl Kubáncům „přátelskou ruku“ a vyzval americký Kongres ke zrušení obchodní blokády karibské země. Obama se rovněž setkal se skupinou kubánských disidentů.

Vztahy obou zemí se výrazně zhoršily poté, co se v roce 1959 na Kubě moci chopili komunisté vedení Fidelem Castrem a začali tam budovat takzvaný karibský socialismus. Ten zahrnoval i zestátnění zahraničních společností, včetně řady amerických. Sbližování obou zemí začalo v prosinci 2014, kdy nejvyšší představitelé obou zemí oficiálně oznámili novou kapitolu ve vzájemných vztazích. Raúl Castro a Obama se krátce potkali již v prosinci 2013 na pietním ceremoniálu na počest zemřelého jihoafrického vůdce Nelsona Mandely v jihoafrickém Sowetu. Tehdy už několik měsíců vedli zástupci obou zemí v Kanadě a Vatikánu tajné rozhovory, k nimž přispěl i nový papež František.

V lednu 2015 Spojené státy zrušily některá hospodářská omezení, což učinily poté, co Havana dodržela slib propustit 53 disidentů. Uvolnilo se i cestování a peněžní transfery. V dubnu 2015 se poprvé po 59 letech sešli nejvyšší představitelé USA a Kuby – Obama s Raúlem Castrem přes hodinu jednali v rámci celoamerického summitu v panamské metropoli.