Zatím nejkrvavější venezuelské střety, demonstranti chtějí vrhat i výkaly

Při středečních protestech ve Venezuele došlo zřejmě na největší střety za šest týdnů neklidu. Demonstranti, kteří odmítají ekonomický úpadek země a požadují vypsání nových voleb, čelili ozbrojeným jednotkám. Ty proti nim nasadily vodní děla a slzný plyn. Jeden člověk zemřel. Protestující zvažují, že by mohli na bezpečnostní síly házet i výkaly.

Video Studio 6
video

Další krvavé střety ve Venezuele

Zatím poslední vlna protestů vypukla po smrti motorkáře, který byl střelen do hlavy. Vinu za vzrůstající počet násilných úmrtí připisují demonstranti vládě. „Dusíme se, už nemůžeme dál,“ pronesl jeden z protestujících. Mrtvých je podle posledních zpráv nejméně 37, některá čísla mluví až o 39.

Místní demonstrují proti socialistickému prezidentu Madurovi – přímému nástupci exprezidenta Cháveze. Ten minulý týden podepsal dekret o svolání ústavodárného shromáždění, které by mohlo přepsat základní zákon země. „Represe jsou přehnané – napadají kohokoli – mladé, staré, všechny. Tohle musí přestat!“ konstatoval jeden z demonstrantů.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Už na 40 mrtvých ve Venezuele

Sám prezident naopak konflikt na hraně občanské války popisuje jako pokus o puč podporovaný Spojenými státy. Klíčovou roli by mohla sehrát armáda, která je zatím Madurovi věrná. „(Celkem) 85 členů armády a jejich rodinní příslušníci mě požádali, abych veřejně řekl a aby se veřejně vědělo, že existuje skupina, která chce bránit ústavu,“ uvedl ale opoziční lídr Henrique Capriles.

Házení koktejlů „Puputov“ se nelíbí ani části opozice

Protesty v zemi přitom mají různou podobu. Zatímco někteří v rámci odmítání vládní politiky pořádají hudební happeningy, jiní se chystají vrhat na ozbrojené složky sklenice s fekáliemi.

V narážce na improvizovanou zápalnou láhev pojmenovanou po někdejším sovětském ministru zahraničí Vjačeslavu Molotovovi se pro házení lidských i zvířecích exkrementů vžil název koktejl „Puputov“. Návody na jeho výrobu kolují po sociálních sítích.

Někteří přívrženci opozice ale plán kritizují jako zdraví nebezpečnou a politicky nevhodnou taktiku. Podle nich by mohla zvýšit už tak rostoucí počet infekčních onemocnění v zemi, kde stále více chybějí léky a čisticí prostředky. Použití exkrementů odsoudila jako šílenství i provládní televizní osobnost Mario Silva.

Maduro čelí problémům i kvůli těžké ekonomické krizi v zemi. Venezuela totiž spoléhá na vývoz ropy, jejíž ceny jsou nyní mnohem nižší, než byly do poloviny roku 2014. Země se potýká rovněž s rekordní inflací, která by mohla dosáhnout letos 720 procent, ale i nedostatkem základního zboží v obchodech. 

Opozice to označuje za výsledek rozhazovačné politiky socialistických vlád. Ty jsou u moci od doby dlouholetého vůdce Cháveze, kterého po jeho smrti v roce 2013 u moci nahradil Maduro.

Koncem loňského října zahájila vláda a opozice za zprostředkování Vatikánu rozhovory o krizi v zemi, které ale postupně uvázly na mrtvém bodě. Obě strany se vzájemně obviňují, že neplní dohody. Opozice tvrdí, že vláda využila dialogu jen k tomu, aby zabrzdila konání referenda o odvolání hlavy státu.