Šíitské milice zahájily ofenzivu proti IS západně od Mosulu. Chtějí bojovat i v Sýrii

Zprávy: Ofenziva západně od Mosulu cílí na zásobování IS (zdroj: ČT24)

Irácké šíitské milice zahájily boj proti teroristům ze samozvaného Islámského státu (IS) západně od Mosulu, o který se bojuje od 17. října. Jejich zástupce oznámil, že po porážce IS v Iráku jsou připraveni k boji proti radikálům také na území Sýrie. Irácká armáda mezitím postupuje k Mosulu od jihu a chystá se vstoupit do města Šúra.

„Cílem naší operace je přerušit zásobovací trasu mezi Mosulem a (syrskou) Rakkou, upevnit obklíčení Mosulu a osvobodit Tall Afar,“ prohlásil mluvčí šíitských milicí. Irácká vláda je nasadila do oblastí západně od Mosulu, město samotné má dobýt armáda.

Milice chtějí bojovat proti islamistům i v Sýrii

Mluvčí milic také oznámil, že až bude IS poražen v Iráku, chtějí se jeho lidé přesunout do Sýrie a bojovat tam proti IS na straně vojsk prezidenta Bašára Asada. Za šíity stojí Írán, který je jedním z Asadových spojenců.

„Až celou zemi zbavíme těch teroristických gangů, jsme připraveni odejít na jakékoli místo, odkud bude ohrožována bezpečnost Iráku,“ řekl mluvčí. Dodal, že mezinárodní koalice vedená Spojenými státy podporuje pouze irácké jednotky a oddíly kurdských pešmergů a že v boji šíitů nemá žádnou roli.

Bojovníci IS obsadili Tall Afar v roce 2014, do té doby tam žili hlavně šíité. Podle velitele jedné z šíitských brigád radí v současném postupu milicím íránští poradci a do operace je zapojeno irácké letectvo. Irácké jednotky postupující z jihu se pohybují asi 35 kilometrů od Mosulu, fronty z jiných směrů jsou městu blíž.

Teroristé z IS se začali stahovat z měst a vesnic do Mosulu a často s sebou berou civilisty jako lidské štíty. Armáda postupuje k Mosulu od jihu a chystá se vstoupit do města Šúra. Velitelé tvrdí, že většina bojovníků IS odtud již uprchla. „Je to snadné, protože tam už nejsou civilisté,“ řekl k boji o Šúru generál Nadžím Džabúrí.

  • Ofenziva u Mosulu, která začala 17. října, je největší iráckou vojenskou operací od invaze vedené Američany v roce 2003. Podílí se na ní přes 25 tisíc iráckých vojáků, policistů, členů kurdských sil, sunnitských kmenových bojovníků a příslušníků šíitských milic.