Německý ministr navrhuje uzavřít dohodu EU o vracení uprchlíků i se severní Afrikou

Podobnou dohodu o vracení uprchlíků, jakou má s Tureckem, by měla Evropská unie uzavřít i se zeměmi severní Afriky. Řekl to  německý ministr vnitra Thomas de Maiziere pro nedělní vydání listu Tagesspeigel. Uvedl to den před zahájením transportu běženců z řeckých ostrovů zpět do Turecka. 

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziere
Zdroj: ČTK/AP Autor: Sebastian Kahnert

Podle člena vlády kancléřky Angely Merkelové, která je pod tlakem politické konkurence na snížení počtu migrantů proudících do země, již migrační vlna zřejmě vyvrcholila, bude však zřejmě třeba podniknout další kroky k potvrzení klesajícího trendu.

„S velkou opatrností mohu říci, že vrchol migrační krize už je za námi.“

Thomas de Maiziere

německý ministr vnitra

Během března podle ministra počet migrantů, kteří přicházejí do Německa, poklesl na zhruba 140 denně, zatímco ještě před několika měsíci překračovalo hranice i několik tisíc migrantů každý den.

K tomuto ochabnutí přispělo zavedení hraničních kontrol v zemích, přes něž uprchlíci proudí, či dohoda o jejich navracení do Turecka. Někteří politici se však domnívají, že s příchodem lepšího počasí či objevením alternativních cest počet přicházejících lidí hledajících nový domov opět poroste. Například rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil v sobotu varoval před hrozícím nárůstem počtu migrantů mířících ze severní Afriky přes Středozemní moře, kvůli němuž chce jeho země umístit na hranice s Itálií vojáky.

„Pokud by lidé začali z tohoto směru znovu přicházet, budeme nuceni najít podobná řešení, k jakým jsme dospěli s Tureckem, a začít jednat rovněž se zeměmi severní Afriky,“ uvedl německý ministr.

Vracení z Řecka do Turecka

Ještě v neděli, den před plánovaným začátkem vracení migrantů z Řecka do Turecka, nebyly známy podrobnosti chystané akce. Podle nepotvrzených informací má v první vlně zamířit zpět na 750 lidí. 

Řecký vládní zmocněnec pro uprchlíky o víkendu zopakoval, že úřady pokračují v přípravách. Podle řecké agentury ANA by mělo být 750 uprchlíků z Lesbu do Dikili dopraveno od pondělí do středy na palubě dvou tureckých lodí, které budou pod velením unijní pohraniční agentury Frontex. 

Zatímco uprchlíci proti tomuto způsobu naplňování dohody EU s Tureckem protestují a OSN varuje před možným porušením jejich práv, v Dikili v sobotu proběhla demonstrace místních obyvatel proti otevření přijímacího tábora pro navrácené běžence.